Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
24 października - Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Juliusz WASILEWSKI

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych (International School Library Day). Obchody światowego święta bibliotek szkolnych zostały zainicjowany w r. 1999 przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship - IASL).

Oficjalny serwis internetowy tegorocznego Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych znajduje się pod adresem: http://www.iasl-slo.org/isld.html. Można tam zarejestrować swój udział w obchodach, nawiązać kontakty z innymi bibliotekarzami, pochwalić się swoimi przedsięwzięciami związanymi z obchodami, zobaczyć, co robią inni. Serwis jest prowadzony w języku angielskim.

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych tradycyjnie obchodzimy w czwarty poniedziałek października. Główny temat tegorocznego święta brzmi: "Odkryj przygodę".

Uwaga. W "Bibliotece w Szkole" 2005 nr 9 złośliwy chochlik elektroniczny z przygody zrobił przyrodę.

Z roku na rok coraz więcej polskich bibliotek szkolnych włącza się do obchodów MDBS. Bibliotekarze wykazują wiele inwencji i pomysłowości, by zrobić to w sposób niekonwencjonalny, atrakcyjny. Święto bibliotek - jako coś nowego, nietypowego, najczęściej zorganizowanego w lekkiej formie - z reguły zostało sympatycznie przyjęte nie tylko przez uczniów, ale też nauczycieli, dyrekcje szkół, rodziców. Utrzymanie tej świeżości formy, nie popadanie w rutynę dają szansę na wprowadzenie MDBS do kalendarza stałych przedsięwzięć pozalekcyjnych organizowanych przez poszczególne szkoły. Jest to okazję zwrócenia uwagi na bibliotekę, pokazania jej oferty, dorobku, sprawności organizacyjnej oraz pozycji wśród uczniów.

Oto niektóre - sprawdzone już - formy działania i pomysły:

  • Informacje o święcie biblioteki upowszechniane są w szkołach za pomocą plakatów, informacji umieszczanych w gazetkach, na tablicach ogłoszeń, przekazywanych przez szkolne radiowęzły, serwisy internetowe szkół i bibliotek itp. Wykorzystuje się często element zaskoczenia (np. plakaty w nieoczekiwanych miejscach lub "wejścia" do klas uczniów przebranych za bajkowe postaci), humor, wzory zaczerpnięte z reklam komercyjnych.
  • Biblioteka w dniu swojego święta jest odświętna, udekorowana, często droga do niej zostaje specjalnie oznakowana. Osoby przychodzące z życzeniami są częstowane słodyczami. Biblioteka zaprasza, oczekuje, biblioteka jest otwarta - wzmacnianie w czasie MDBS wizerunku biblioteki przyjaznej na pewno będzie owocować. W czasie święta można pomyśleć o "amnestii" dla dłużników biblioteki, żeby uczniowie mogli bez obaw do niej przychodzić.
  • W znaczącym święcie powinno uczestniczyć jak najwięcej osób. Dlatego warto podjąć próbę wciągnięcia do organizacji MDBS jak największej liczby uczniów i nauczycieli. Udawało się to np. dzięki organizowaniu międzyklasowych konkursów czy też przeforsowaniu pomysłu, by we wszystkich klasach w tym samym czasie wszyscy nauczyciele na kilka minut przerwali zajęcia i przeczytali na głos fragment książki.

Zupełnie odrębną kwestią jest wykorzystanie Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych do podjęcia próby przedstawienia problemów na forum szkoły, gminy, powiatu lub województwa. W niektórych środowiskach podejmowano też (z powodzeniem) różnego rodzaju formy działań integracyjnych - od wysyłania e-maili z życzeniami do znajomych bibliotekarzy, do organizowania towarzyskich spotkań integracyjnych.

Na następnych stronach są fragmenty sprawozdań z obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w r. 2004. W naszym serwisie internetowym (www.vulcan.edu.pl.biblioteka) znajduje się trochę zdjęć z opisanych przedsięwzięć. Nie wszystkie sprawozdania mogliśmy choćby odnotować. Części materiałów przysłanych pocztą elektroniczną nie udało nam się wykorzystać ze względów technicznych (wirusy, nieznane formaty, uszkodzenia itp.).

Sporo pomysłów na temat MDBS można znaleźć w naszych sprawozdaniach z obchodów w latach ubiegłych - w "Bibliotece w Szkole" 2004 nr 9, oraz w naszym serwisie internetowym - https://bibliotekawszkole.pl/archiwum/2004/09/25pazdziernika.php, bibliotekawszkole.pl/inne/krotko/krotko074.php, hsukurs.edu.pl/archiwum/2005/09/miedzynarodowy.php.

Juliusz Wasilewski