Co to jest książka elektroniczna?

Back Powrót

Próba definicji

Przyjęcie pełnej i wyczerpującej definicji książki elektronicznej (eBook - od ang. electronic book) jest zadaniem trudnym. Można jednak uznać, że publikacją elektroniczną jest zestaw dokumentów wyposażony we własny system nawigacyjny i wyszukiwawczy dostarczany w postaci pliku przeznaczonego do odczytu w odpowiedniej przeglądarce bądź zewnętrznym urządzeniu odczytującym[1].

Jak wynika z powyższej definicji książką elektroniczną będzie zarówno elektronicznie zapisany tekst możliwy do odtworzenia na zwyczajnym komputerze domowym, jak też specjalizowane urządzenie elektroniczne zaopatrzone w wyświetlacz, pamięć, oprogramowanie oraz łącze niezbędne do załadowania pliku z określoną treścią.

Formaty

Do najbardziej rozpowszechnionych formatów dokumentów uznawanych za eBook należą systemy pomocy WinHelp, HTML Help, a także format LIT opracowany dla przeglądarki Microsoft Reader. Wspomniane rodzaje dokumentów elektronicznych wymagają zainstalowania przez użytkownika odpowiedniego oprogramowania.

Pozycja lidera na rynku książki elektronicznej należy się jednak bezsprzecznie firmie Adobe i formatowi PDF (Portable Document Files). Format ten daje możliwość wiernego odwzorowania dokumentu, jego wydruku oraz tworzenia zaawansowanych konstrukcyjnie, efektownych prezentacji elektronicznych. Dodatkowym atutem plików PDF jest ich duża popularność, a także bezpłatne udostępnianie przez producenta przeglądarek Acrobat Reader oraz Acrobat eBook Reader, Mozilla Firefox, Opera.

Kolejnym zdobywającym popularność formatem dokumentów elektronicznych jest ePUB. Według definicji zawartej w internetowej Wikipedii:

EPUB - (skrót od electronic publication) otwarty standard, oparty na języku XML, służący do publikowania elektronicznych książek (e-booków). Jest to bezpośredni następca rozwijanego wcześniej formatu Open eBook. Tworzone w nim książki nie mają podziału na strony, choć istnieje możliwość wyświetlania na marginesie numeru strony pochodzącego z książki drukowanej. Format ten jest coraz szerzej stosowany w czytnikach książek elektronicznych..

Sprzęt techniczny

Coraz większe zainteresowanie w dziedzinie publikacji elektronicznych wzbudzają również specjalizowane urządzenia przeznaczone wyłącznie do zapisywania i odczytywania cyfrowego tekstu. Urządzenia te dają możliwość zmagazynowania kilku tysięcy stron tekstu, ściągania przy pomocy Internetu kolejnych publikacji, a często również sporządzania notatek na marginesie czytanej książki. Firmy zajmujące się promocją tego rodzaju urządzeń oferują obecnie kilka modeli różniących się wagą, rozmiarem, pojemnością pamięci oraz ceną. Do pierwszych, które pojawiły się na rynku należą: SoftBook firmy SoftBook Press, RocketBook produkowany przez NuvaMedia, Everybook oraz Librius Millenium Reader.

[1] P. Wimmer, Publikacje elektroniczne. W poszukiwaniu standardu, "Webmaster" 2000 nr 6

Back Powrót