Słownik terminów związanych z książką elektroniczną

Back Powrót

Acrobat eBook Reader rozbudowana wersja programu Acrobat Reader. Wzbogacona m. in. o możliwości wprowadzania notatek i zakładek do przeglądanego tekstu.
Acrobat Reader podstawowy program do odczytu plików w formacie PDF - produkt firmy Adobe Systems.
Biblioteka sieciowa udostępnione w Internecie zasoby tekstów elektronicznych. Istnieją dwa warianty bibliotek sieciowych: z możliwością pobrania pliku na własny komputer, bądź też jedynie udostępniające tekst bezpośrednio z Internetu.
CoolType technologia firmy Adobe Systems poprawiająca czytelność czcionek na monitorach LCD. Analogiczna do systemu ClearType firmy Microsoft.
Czytniki eBooków wyspecjalizowane urządzenia służące wyłącznie do zapisywania i odczytywania cyfrowego tekstu. Za pomocą tzw. "książki matki" sprowadza się z internetu wybraną książkę zapisaną w formacie przeznaczonym dla określonego urządzenia. Wadą tego rozwiązania jest ograniczona oferta wydawnicza.
Digital Rights Management system ochrony dokumentów cyfrowych polegający przede wszystkim na przypisaniu pliku z tekstem do określonego przy zamówieniu komputera.
Digitalizacja zbiorów zapisywanie książek i innych materiałów bibliotecznych (zwłaszcza szczególnej wartości) w postaci cyfrowej na nośnikach elektronicznych - CD-ROM, DVD itp.
eBook książka elektroniczna (od ang. electronic book)
ePub EPUB - (skrót od electronic publication) otwarty standard, oparty na języku XML, służący do publikowania elektronicznych książek (e-booków). Jest to bezpośredni następca rozwijanego wcześniej formatu Open eBook. Tworzone w nim książki nie mają podziału na strony, choć istnieje możliwość wyświetlania na marginesie numeru strony pochodzącego z książki drukowanej. Format ten jest coraz szerzej stosowany
w czytnikach książek elektronicznych. (¬ródło: Wikipedia).
Ghostscript interpreter opisu języka stron PostScript umożliwiającego bezpłatną konwersję dokumentów tekstowych na format PDF.
HTML
(HyperText Markup Language)
język znaczników hipertekstowych wykorzystywany głównie do konstruowania stron WWW i opisu dokumentów. Język HTML używany jest również do tworzenia książek elektronicznych.
Kompilatory (kompilery) programy służące do generowania z dokumentów tekstowych i grafiki eBooków w formacie EXE (nie wymagających specjalistycznej przeglądarki).
Konwersja formatów zamiana formatów plików tekstowych, w których zapisane są dokumenty elektroniczne np. DOC na PDF, TXT na PDF itp.
LIT rozszerzenie nazwy plików przeznaczonych dla przeglądarki Microsoft Reader.
Microsoft Reader jak sama nazwa wskazuje program firmy Microsoft. Przeznaczony do odczytywania plików w formacie LIT, wyposażony w system poprawy czytelności czcionki ClearType. Na razie nie stanowi jednak poważnej konkurencji dla produktów Adobe.
Mobi Ogólnie przyjęte określenie formatu pliku tekstowego odczytywanego m.in. przez program Mobipocket Reader. Pliki zapisane w zależności od potrzeb użytkownika i rodzaju czytniku mogą posiadać rozszerzenie .mobi, .prc, a także .pdb. Format Mobi zyskuje coraz większe uznanie i akceptację wraz z rosnącą popularnością urządzeń mobilnych
Mobipocket Reader program odczytujący eBooki zapisane w formacie PRC (przeznaczone nie tylko na komputery PC, lecz także PocketPC, PalmOS, a nawet telefony komórkowe typu Smartphone).
Open eBook kolejny standard zapisu eBooków stworzony przez Open eBook Forum i wspierany przez Microsoft.
PDF
(Portable Document Format)
format zapisu dokumentu elektronicznego odwzorowujący wiernie wygląd oryginału (także ilustracje). Pliki PDF mogą być przeglądane programami Acrobat Reader oraz Acrobat eBook Reader, istnieje także wiele programów (również on-line) służących do konwersji plików PDF na inne formaty tekstowe oraz plików tekstowych na format PDF. Portable Document Format to obecnie najbardziej popularny sposób zapisu dokumentów elektronicznych.
Print On Demand zdobywająca popularność technika "druku na żądanie". Zapewnia wydawcy możliwość dostosowania nakładu publikacji do oczekiwań odbiorców. Polega na realizowaniu indywidualnych zamówień klientów na wydruk książki z pliku cyfrowego.

Back Powrót