Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
IV Święto Uwalniania Książek

12 czerwca Ogólnopolskie Święto Uwalniania Książek
IV edycja

W imieniu Fundacji BookCrossing.pl zapraszamy nauczycieli do aktywnego wsparcia naszych działań w celu zorganizowania czwartej edycji Święta Wolnych Książek.

"Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi"

Miejmy świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika. Dlatego też zachęcamy do uwalniania swoich książek. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie, uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.

Czym jest BookCrossing?

Mówiąc w największym skrócie - BookCrossing - polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych ( park, pociąg, autobus, ulubiony pub, teatr, uczelnia itp.), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych ( stoliki, regały, półki ), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Ruch bookcrossingowy zyskuje sympatyków i dużą przychylność społeczeństwa. Cieszy nas, że idea ta znalazła swoich twórców i kontynuatorów, a nauczyciele bibliotekarze odgrywają tu istotną rolę inspirującą . Ludzie z przyjemnością, a przede wszystkim zrozumieniem przekazują książki dla ruchu czując potrzebę ich "uwolnienia", czynią to, być może, na drodze do lepszej przyszłości, lepszej bo pełnej uwolnionych książek i zaczytanych w nich ludzi.

O co chodzi w całej akcji "uwalniania książek"? Cele są proste: to popularyzacja książki i czytelnictwa nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych, podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce, przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania, znalezienie przyjaciół i znajomych myślących podobnie jak my, i wreszcie - o dobrą zabawę.

Walka o podniesienie czytelnictwa, walka o spopularyzowanie samego faktu czytania i walka o książki, ostatnie skarbnice wiedzy, mądrości i zdrowego rozsądku jest potrzebna i musimy ją wspólnie wygrać, dla dobra przyszłych pokoleń. Sztuka słowa wiele w życie wnosi, odegrała i nadal odgrywać będzie nieocenioną rolę w rozwoju człowieka i całych społeczeństw. Trzeba nam zatem nią się hojnie dzielić.

12 czerwca planujemy, przykładem minionych lat, przeprowadzenie wielkiej ogólnopolskiej akcji uwalniania książek, połączonej z nieprotestacyjnymi marszami młodzieży. Liczymy na pomoc i wsparcie szkół, bibliotek, instytucji kulturalnych i wszystkich inteligentnych ludzi, którym nieobca jest troska o normalne i zdrowe społeczeństwo.

12 czerwca w większości miast przeprowadzimy masowe uwalnianie książek, połączone z zakrojona na szeroką skalę akcją informacyjną. Wierzymy, że dzięki zaprzyjaźnionym i przychylnie nastawionym do idei BookCrossingu mediom akcja odbije się szerokim echem w całej Polsce, stając się ważnym krokiem na drodze do lepszej przyszłości. Lepszej - bo pełnej uwolnionych książek i zaczytanych w nich ludzi.

Jesteśmy przekonani, że aktywne włączenie się do akcji przyczyni się również do zbudowania wizerunku Państwa Szkoły jako placówki nowoczesnej i dbającej jednocześnie o prawidłowy rozwój emocjonalny uczniów. A uczniowie na tej akcji skorzystają na pewno; jeśli pod jej wpływem choć jedna osoba przeczyta jedna książkę więcej - to znaczy, że było warto.

Czyńmy wszystko , by nie zaginęła sztuka czytania, wspierajmy i rozwijajmy czytelnictwo
w różnorodnych jego formach, przywróćmy książce jej należne miejsce w życiu.

Koordynator Ogólnopolski

Jolanta Niwińska

Kontakty:

Jolanta Niwińska
Koordynator Ogólnopolski
j.niwinska@bookcrossing.pl,
tel. 0600 276 658

Główny Sztab i Biuro Prasowe:
Księgarnio-Kawiarnia BookCrossing Polska
ul. Ratajczaka 18
61-815 Poznań
tel./fax 061 852 57 57

Lechosław Gawroński
l.gawronski@bookcrossing.pl

Maria Sarka
tel. bezp. 0664 139 239
msarka@bookcrossing.pl

Katarzyna Woś
kwos@bookcrossing.pl

Przydatne adresy:
zgloszenia@bookcrossing.pl
tutaj mogą zgłaszać się wszyscy chętni aby wspomóc działania Bookcrossing.pl.

koordynatorzy@bookcrossing.pl
wiadomości przychodzące na tę skrzynkę będziemy kierować bezpośrednio do regionów,
a jedna skrzynka pozwoli nam na koordynację działań w całej Polsce.

12czerwca@bookcrossing.pl
na adres tej skrzynki można kierować pytania związane z obchodami Święta Wolnych Książek.