Urszula Slawek, Małgorzata D±browska-Duda - Czasopisma ucz± i bawi±. Konspekt lekcji w klasie 4

czas: 45 minut

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów ze struktur± czasopisma.

Cele operacyjne:

WIADOMO¦CI

Zapamiętanie

Uczeń zna:
  • pojęcia: czasopismo, gazeta. prasa, częstotliwość, kr±g odbiorców, stałe rubryki, artykuł;
  • cechy czasopisma;
  • podział czasopism ze względu na częstotliwość ich ukazywania się.

Rozumienie

Uczeń rozumie rolę prasy w procesie zdobywania szybkiej, aktualnej informacji o otaczaj±cym świecie.

UMIEJĘTNO¦CI

Stosowanie w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi wymienić główne działy (stałe rubryki) czasopisma.

Stosowanie w sytuacjach problemowych

Uczeń umie odróżnić czasopismo od ksi±żki.

Postawy

Uczeń potrafi zachować się w czasie zajęć zgodnie z przyjętymi zasadami pracy w grupie.

Metody: pokaz, ćwiczenia praktyczne, wystawa czasopism gromadzonych przez bibliotekę, stop-klatka, linia czasu, metoda puzzli, informacja zwrotna.

Pomoce: wizytówki i emblematy dla grup; zasady pracy w grupie; plansza z lini± czasu; czasopisma; karty z poleceniami; wydawnictwa informacyjne; makiety czasopism; rozsypanka; kartony; koperty zawieraj±ce wycinki z czasopism; puzzle; plansze z tytułami czasopism; klej.

Organizacja pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa.

TOK ZAJĘĆ

Szatnia

Uczniowie losuj± wizytówki z tytułem czasopisma dla dzieci (tytuły s± cztery, powstan± więc cztery grupy), a następnie zajmuj± miejsca przy stolikach z oznaczeniem danej grupy. Na znak nauczyciela uczniowie zastygaj± na moment w wybranej pozie.

Podanie tematu

Prowadz±cy zapoznaje uczniów z celami i tematem lekcji. Uczniowie zapisuj± temat w zeszytach. Nauczyciel przypomina zasady pracy w grupie.

Polowanie na...

Nauczyciel rozdaje kartki z poleceniami dla grup. Zadaniem uczniów jest wyszukanie w wydawnictwach informacyjnych pojęć: czasopismo, prasa, gazeta, artykuł. Liderzy grup prezentuj± wyniki prac.

Linia czasu

Nauczyciel prezentuje planszę z lini± czasu, pokazuj±c± częstotliwość ukazywania się czasopism, na której brak pewnych nazw. Uczniowie z rozsypanek układaj± nazwy: np. tygodnik, miesięcznik, kwartalnik, rocznik.

ty - god - nik
mie - sięcz - nik
kwar - tal - nik
ro - czn – ik

Uczniowie naklejaj± elementy rozsypanki na kartonik, kartonik przyklejaj± w odpowiedniej kolejności na planszę z lini± czasu.

W redakcji

Każda grupa otrzymuje kopertę oznaczon± tytułem czasopisma (wizytówka grupy). W kopercie znajduj± się wycinki z danego czasopisma oraz puzzle (pocięta strona tytułowa). Zadaniem uczniów jest stworzenie z wycinków na kartkach formatu A4 jednego egzemplarza czasopisma (w dowolnej formie).

"EMPIK"

Nauczyciel prosi liderów grup o zaprezentowanie makiety swojego czasopisma. Uczniowie omawiaj± budowę czasopisma, uzasadniaj±, które informacje umieścili, a które odrzucili oraz podaj± dla kogo jest ono przeznaczone.

Ewaluacja - Termometr wrażeń

Uczniowie każdej z grup oceniaj± prace - czasopisma pozostałych zespołów. Każdy uczeń przykleja swoj± wizytówkę na planszę z tytułem czasopisma, które najbardziej mu się podobało. Nie ocenia pracy swojej grupy.

Urszula Slawek
Małgorzata D±browska-Duda