Elżbieta Gucwa - Porozmawiajmy o obowiązkach nauczyciela bibliotekarza

Na łamach "Biblioteki w Szkole" pojawiły się głosy na temat obowiązków bibliotekarza. Tak do końca chyba wszyscy nie jesteśmy pewni, co do nich należy, a co wykracza poza obowiązki.

Ogólnie mówi się, ze do zadań i obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy praca pedagogiczna i prace organizacyjno-techniczne. Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach.

Do pracy pedagogicznej zaliczamy m.in.: udostępnianie zbiorów w wypożyczalni i czytelni, prowadzenie działalności informacyjnej, promocję biblioteki i czytelnictwa, poznawanie czytelników i ich pozyskiwanie, udzielanie porad w doborze lektury, prowadzenie rozmów z uczniami na temat przeczytanych książek, indywidualny instruktaż w zakresie przysposobienia czytelniczego, udział w realizacji ścieżki "edukacja czytelnicza i medialna, współpraca z wychowawcami klas, nauczycielami przedmiotów, opiekunami organizacji i kół zainteresowań, z rodzicami, z bibliotekami pozaszkolnymi w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, w rozwijaniu kultury czytelniczej uczniów i w przygotowaniu ich do samokształcenia.

Twierdzi się, że w zakresie prac organizacyjno-technicznych nauczyciel bibliotekarz jest zobowiązany: przedkładać dyrektorowi szkoły projekt budżetu biblioteki, troszczyć się o właściwą organizację, wyposażenie i estetykę lokalu bibliotecznego, gromadzić zbiory (zgodnie z profilem programowym szkoły i jej potrzebami) i przeprowadzać ich selekcję, prowadzić ewidencję zbiorów, opracowywać zbiory (klasyfikacja, katalogowanie, opracowanie techniczne, konserwacja), organizować warsztat działalności informacyjnej, prowadzić dokumentację pracy biblioteki, statystykę dzienną i roczną, planować pracę, składać roczne sprawozdanie z pracy biblioteki i oceny stanu czytelnictwa w szkole, doskonalić warsztat swojej pracy.[1]

Obowiązki nauczyciela bibliotekarza powinien określać statut szkoły. W rzeczywistości nie wszystkie szkoły w swoich statutach mają rozbudowane zapisy o bibliotekach.

Co tak naprawdę należy do naszych obowiązków? Myślę, że każdy bibliotekarz potrafi dopisać do tych podanych wyżej punktów wiele czynności, które są jego udziałem. Są obowiązkami? Czy też nie? Czekam na głosy w dyskusji.

Elżbieta Gucwa
Bielsko-Biała

Andrzejewska J. Bibliotekarstwo szkolne: teoria i praktyka. Warszawa 1996

Goriszowski Wł., Kowolik P. Podstawowe obowiązki bibliotekarza szkolnego w zakresie pracy z książką i czytelnikiem. "Biblioteka w Szkole" 1991 nr 9, s. 1-3

Papierska W., Tomkiewicz B. Hospitacja biblioteki: poradnik dla dyrektora szkoły. Biblioteka w Szkole 1992 nr 1 (dodatek)

Saniewska D. Nowe vademecum nauczyciela bibliotekarza. Warszawa, Agencja SUKURS 2000.

[1] Andrzejewska J. Bibliotekarstwo szkolne: teoria i praktyka. Tom I. Organizacja biblioteki, Warszawa 1996 s. 237-238