Biblioteka w Szkole 2002 nr 6

okładka

Janusz MORBITZER
O multimediach okiem pedagoga

Dr Morbitzner z Pracowni Technologii Nauczania krakowskiej Akademii Pedagogicznej pokazuje problemy zwi±zane z wykorzystaniem multimediów w obszarze edukacji.
"Mimo ich [Internet, multimedia] kilkuletniej obecności w edukacji nie obserwujemy jednak poprawy jakości kształcenia - wprost przeciwnie: tendencje s± raczej odwrotne, ale przyczyny tego stanu s± złożone i nie należy ich ł±czyć z sam± tylko multimedialności± i internetyzacj± szkolnictwa. Obserwowana dość powszechnie fascynacja multimediami jest bardziej zachwytem nad osi±gnięciami współczesnej techniki, niż wyrazem uznania ich możliwości edukacyjnych (...)".

Aneta BŁASZCZYK-SMOLEC
Edukacja czytelnicza a biblioterapia

Nauczyciel bibliotekarz może z powodzeniem wykorzystywać na co dzień elementy biblioterapii rozwojowej

Urszula DOŁŻYCKA, Magdalena TRYBUS
Baśnie, baśnie, baśnie. Scenariusz zajęć zintegrowanych dla kl. I

Cała Polska czyta dzieciom - propozycje realizacji programu

Oddział lubelski Towarzystwa nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich wł±czył się do programu "Cała Polska czyta dzieciom" i "Pomagamy w ortografii". Podczas szkolenia prowadzonego przez Hannę Sokołowska wypracowano założenia kilku projektów organizacyjnych:
  • Ewa GRAB, Krystyna GRUDA, Jolanta FIDUT, Ewa KOZAK, Barbara NIEDZIELA - założenie projektu
    "Wspólne czytanie".
  • Edyta LIBERA, Małgorzata LINEK, Wiesława MALINOWSKA, Beata STOLARVZYK, Janina TOMASIAK - założenia projektu "Zaczarowany świat baśni"
  • Zofia ABRAMEK, Alicja KLIMEK, Stanisława MATRAS - założenia projektu "Co czytała moja mama"
  • Aneta GAWRYLUK, Agnieszka KANAREK, Renata KRYSIŃSKA-KRYK, Krystyna PIETRZAK - założenia projektu "Z ortografi± za pan brat"

Beata STUDNIEWSKA, Maria MŁYNARCZYK
Cała Polska czyta dzieciom. Propozycje dla bibliotekarzy szkół podstawowych

Interesuj±ce pomysły przedsięwzięć dla uczniów wszystkich klas - projekt przewiduje udział szerszej grupy nauczycieli, rodziców, niekiedy świetlicy.

Danuta RUDNICKA, Irena ¦WIDERSKA, Renata ŻMIJOWSKA
Test sprawdzaj±cy stopień rozumienia czytanego tekstu (dla uczniów gimnazjum)

Test (opublikowany w formie gotowej do skopiowania i rozdania uczniom) powinien być przeprowadzony na pocz±tku roku szkolnego. Służy diagnozie wstępnej osi±gnięć uczniów i ma ułatwić planowanie pracy.

Katarzyna SOKÓŁ
Dziewczynka z zapałkami. Test dla klasy IV

Test (opublikowany w postaci gotowej do skopiowania i rozdania uczniom) składa się z fragmentu baśni i sześciu pytań zwi±zanych z treści±, ale także wymagaj±cych własnej inwencji oraz wiedzy z języka polskiego (np. układanie zdań na dany temat, przekształcania zdań oznajmuj±cych na zdania pytaj±ce).

Marzena ORZEŁ
Czy łatwo być prawdziwym przyjacielem? Scenariusz lekcji języka polskiego na podstawie wiersza Mickiewicza

Aleksandra KANIA
W krainie bajek. Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych w klasie I dla grupy "0" z przedszkola

Dzieci z zerówki odwiedzaj± szkolna bibliotekę - zabawy wykorzystuj±ce motywy ze znanych bajek.

Anna ŻARÓW
Prowadzimy Klub Przyjaciół Kubusia Puchatka

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu nosi imię Kubusia Puchatka. Kubuś jest prawdziwym patronem tej placówki. Nic więc dziwnego, ze zamiast tradycyjnego pasowania na czytelnika odbywa się tam przyjcie dzieci do Klubu Przyjaciół Kubusia Puchatka.

Elżbieta WOJCIANOWSKA
Z telewizorem trzeba rozważnie. Tekst kabaretowy

Jasio ze względu na konieczność ogl±dania wszystkich seriali nie ma czasu na naukę. Dowcipny tekst wierszowany do wykorzystania na różne okazje.

Grażyna BUCZYŃSKA
Nie święci wiersze pisz±. Poetyckie podróbki w szkole

Pomysł poznawania warsztatów lirycznych i charakterystycznych cech twórczości znanych poetów dzięki zabawie w "podrabianie" ich wierszy.

Danuta DERECKA
S±d na muchomorem. Scenariusz lekcji przyrody w klasie V

Teresa PAŁĘCKA
Dzieje nauki. Scenariusz przedstawienia słowno-pantomimicznego