Biblioteka w Szkole 2003 nr 6

Magdalena SZYNAL
Awans zawodowy nauczyciela mianowanego: nauczyciel bibliotekarz biblioteki pedagogicznej

Praktyczne rady, dotycz±ce głównie przykładowych propozycji zadań, które należy przedstawić w formie pisemnej

Stefan KUBÓW
Edukacyjna funkcja biblioteki szkolnej

"Przełom tysi±cleci niesie z sob± olbrzymie przemiany w zakresie edukacji - szkolnej i pozaszkolnej, czego dobitnym wyrazem w warunkach polskich jest wdrażana reforma szkolnictwa. Jej istota polega z jednej strony na harmonizacji nauczania, wychowania i opieki nad uczniem oraz na dalej niż do tej pory id±cej współpracy w tym zakresie z rodzin± oraz instytucjami społecznymi. Niewielka z pozoru zmiana nazwy przedmiotów (edukacja historyczna w miejsce historii, edukacja polonistyczna w miejsce języka polskiego, nauczanie zintegrowane w klasach pocz±tkowych oraz blokowe w klasach starszych, a ponadto liczne ścieżki międzyprzedmiotowe i nowe przedmioty (np. edukacja regionalna, europejska czy międzykulturowa, nie wspominaj±c już o edukacji czytelniczej i medialnej) oznacza zmianę metod nauczania w kierunku zwiększonej aktywności ucznia, wspieranego w procesie uczenia się, kontrolowanego i ocenianego przez nauczyciela" (fragment artykułu)

Marzanna BRˇŻKIEWICZ
Rola nauczyciela bibliotekarza w kształtowaniu właściwych postaw uczniów przy wykorzystywaniu multimediów. Opis i analiza rozpoznania i rozwi±zania problemu edukacyjnego

Bożena SOWIŃSKA
Multimedialne centra informacji w województwie kujawsko-pomorskim (wyniki badań)

Omówienie badań, które jesieni± 2002 r. przeprowadzono w szkołach województwa kujawsko-pomorskiego, które otrzymały zestawy komputerów (w ramach projektu "Pracownia internetowa w każdej szkole") w celu stworzenia multimedialnego centrum informacji

Bożena SOWIŃSKA
Jak zamierzam przekształcić bibliotekę szkoln± w centrum informacji multimedialnej?

Mariola ANTCZAK
Moja wizja biblioteki szkolnej na miarę XXI wieku

"Zastanawiaj±c się nad moj± wizj± biblioteki szkolnej XXI wieku doszłam do wniosku, że temat ten można rozwin±ć w dwóch kierunkach. Pierwszy, to wizja takiej biblioteki, jak± spodziewam się ujrzeć w ci±gu najbliższego stulecia, bior±c pod uwagę rozwój technologii komputerowej, ale również możliwości gospodarcze, uwarunkowania polityczne. Druga możliwość - to biblioteka moich marzeń, taka, jak± chciałabym ujrzeć w przyszłości. Wybieram dzisiaj ten drugi kierunek. Napiszę, jak wyobrażam sobie bibliotekę szkoln± w XXI wieku, jakie s± moje marzenia - nie bacz±c na finanse, ani też na bariery technologiczne, jednocześnie pozostaj±c w szerokich granicach realizmu" (fragment artykułu)

Elwira ANDRYNOWSKA
Potrzebna jest miłość (I miejsce w konkursie "Biblioteka szkolna na miarę XXI wieku)

Wyniki konkursu "Biblioteka szkolna na miarę XXI wielu"

Esej Moniki Stasiak - II miejsce

Esej Martyny Fryz - III miejsce

Agnieszka OLEJNIK
Przył±czcie się! Scenariusz przedstawienia poświeconego sytuacji w Afryce

Scenariusze "Kolory Afryki" oraz "Przył±czcie się" można wykorzystać przy organizowaniu pomocy dla głoduj±cych dzieci w Afryce. Stanowić mog± "wstęp" do akcji charytatywnej. W Szkole Podstawowej nr 1 w Lubsku ta akcja przebiegała w kilku etapach. Najpierw rozesłaliśmy do firm i wydawnictw listy z prośb± o wsparcie rzeczowe lub finansowe. Następnie rozpoczęły się próby obu wymienionych przedstawień. Pierwsze z nich zostało pokazane wszystkim uczniom na apelu, drugie zaś potraktowaliśmy jak prawdziwy "teatr" - przygotowaliśmy bilety za symboliczn± złotówkę.

Kolejnym sposobem na zarobienie pieniędzy dla afrykańskich dzieci była sprzedaż ciasta oraz tostów. Przez miesi±c w wyznaczone dni tygodnia uczniowie sprzedawali własnoręcznie przyrz±dzone smakołyki. Oczywiście akcja została wcześniej odpowiednio nagłośniona, w całej szkole rozwieszono plakaty informuj±ce o tym, że cały dochód ze sprzedaży zostanie wysłany do Afryki.

Redakcja szkolnej gazetki "WWW - czyli Warto Wiedzieć Więcej" wydała specjalny numer pisemka poświecony problemom Czarnego L±du. Dochód nie tylko z tego, ale i ze wszystkich poprzednich numerów przeznaczono na nasz± akcję.

Ukoronowaniem wszystkich tych działań była loteria fantowa. Fanty - za co przy okazji serdecznie dziękujemy - nadesłały wydawnictwa Wilga, Nowik, Prószyński i S-ka, a także firmy Granna oraz Pentel.

Zainteresowanych tematyk± afrykańsk± i wszystkich tych, którzy odczuwaj± potrzebę niesienia pomocy dzieciom Afryki odsyłam do materiałów na stronie internetowej http://www.maitri.gdansk.opoka.org.pl

Pieni±dze dla głoduj±cych dzieci Afryki można przesyłać na jedno z kont:

• Konto złotowe: Ruch Maitri przy parafii N.S.J., ul. Mireckiego 3, 80-245 Gdańsk, PeKaO SA III/O. Gdańsk, nr 12401255-7011898-2700-401112-01
  • Konto dolarowe: Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego ¦wiata MAITRI przy parafii Najśw. Serca Jezusowego, ul. Mireckiego 3, 80-245 Gdańsk, BGŻ  O/Woj.Gdańsk, nr 20301231-797144-2706-12-787.

Agnieszka OLEJNIK
Kolory Afryki. Scenariusz programu poświeconego Afryce

Anna PAŁĘGA
Strach ma wielkie oczy... O Homku, który miał bujn± wyobraźnię. Konspekt zajęć