Biblioteka w Szkole 2003 nr 11

Elżbieta SURA
Program nauczania elementów wiedzy dziennikarskiej w klasie humanistycznej w Zespole Szkól Ogólnokształc±cych nr 2 w Wałbrzychu

Rozkład materiału nauczania - klasa II, klasa III, wykaz lektur uzupełniaj±cych

Interesuj±cy program (1 godz. tygodniowo), który można realizować także w ramach programu języka polskiego. Autorka od wielu lat opiekuje się redakcj± gazetki szkolnej, jest autork± artykułów w prasie fachowej, współautork± ksi±żki Jak stworzyć dobr± gazetkę szkoln±? Vademecum redaktora i opiekuna, inicjatork± i organizatork± ogólnopolskiego konkursu na najlepsz± gazetkę szkoln± - "Forum pismaków".

Tamara POTASIAK
Głośne czytanie w gimnazjum

"Gimnazjum ma w założeniu wyrównywać szanse edukacyjne. Podejmowane na tym etapie kształcenia działania powinny uzupełniać ewentualne luki istniej±ce w umiejętnościach poszczególnych uczniów. Po sześcioletnim okresie nauki uczniowie powinni mieć opanowan± w stopniu zadowalaj±cym podstawow± umiejętność, jak± jest czytanie. Z praktyki wiem, że nie jest to tak jednoznaczne i oczywiste. Często zdarza się, iż poziom sprawności czytania uczniów danej klasy jest bardzo zróżnicowany: niektórzy opanowali tę umiejętność bardzo dobrze, inni - bardzo słabo. Taka sytuacja przekłada się np. na tempo pracy poszczególnych uczniów. Osoby źle czytaj±ce często nie rozumiej± poleceń, nie potrafi± dokonać streszczenia tekstu, maj± problemy ze zredagowaniem planu ramowego, notatki itp. Obserwuj±c to zjawisko postanowiłam przeprowadzać wśród uczniów gimnazjum sprawdziany umiejętności głośnego czytania" (fragm. art.).

Anna KWIATKOWSKA
Bibliografia zał±cznikowa w pracach dyplomowych uczniów. Opis i analiza przypadku edukacyjnego

Pytania (i odpowiedzi) na temat programu MOL 2000+

Polemiki. Wypożyczanie, czytelnictwo, statystyka

"Rywalizacja w wypożyczeniach to nieporozumienie. Wypożyczanie ksi±żek to nie sport, a efektów czytelnictwa nie można przedstawić za pomoc± cyfr" (fragm. art.)

Mariola ANTCZAK, Izabela WOLSKA
Biblioteczka domowa. Konspekt zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej dla kl. VI

Dorota PRˇŻYŃSKA
Jakie cechy ma baśń? Scenariusz zajęć

Izabela OLEWICZ, Anna FRˇCKIEWICZ
Po nitce do kłębka. Konspekt spotkania edukacyjnego dla klasy II

Realizacja pomysłu przeprowadzenia lekcji przez dwóch nauczycieli - przedmiotowca i bibliotekarza. Nietypowa forma lekcji ma na celu zaskoczenie ucznia, zwrócenie jego uwagi, wzbudzenie ciekawości

Małgorzata KOŃCZEWSKA
Zbiory i warsztat informacyjny biblioteki szkolnej. Scenariusz zajęć dla nauczycieli stażystów

Zajęcia kończy zawarcie kontraktu pomiędzy nauczycielem a bibliotekarzem.

Beata KITLAS, Elżbieta KACKIEŁO
Mijaj± lata, pozostaj± wspomnienia - koło kronikarskie

Iwona DROZD, Wiesława TARASIŃSKA
W powodzi informacji - jak korzystać z różnych źródeł informacji. Scenariusz zajęć z języka polskiego i z edukacji czytelniczej i medialnej przeprowadzonych w klasie pierwszej technikum

Barbara KIBITLEWSKA
A to ciekawe. Scenariusz konkursu na temat zawartości czasopisma

"Pracuję w bibliotece szkoły podstawowej, do której uczęszczaj± wył±cznie uczniowie klas I-III. Stanowi± oni bardzo wdzięczn± grupę czytelników. Ich zapał do sięgania po ksi±żki jest nieporównywalnie większy niż uczniów klas starszych. Chętnie dziel± się swoimi wrażeniami z przeczytanych lektur - zarówno ze mn±, jak i z kolegami, których skutecznie zachęcaj± do przeczytania "swojej" ksi±żki.

Trochę mnie jednak niepokoiło czytelnictwo czasopism. Dzieci bardzo rzadko sięgały do "¦wierszczyka", który jest dostępny w czytelni. Postanowiłam zainteresować uczniów tego typu lektur±, pokazać jak cennym może być źródłem wiedzy i rozrywki. Inspirację znalazłam w artykule Elżbiety Wójcik: Jarmark rozmaitości prasowych. Cykliczny afiszowy konkurs czytelniczy ("Biblioteka w Szkole" 1999 nr 9 s. 16)". (fragm. art.).

Małgorzata Elżbieta ZNORKO
Opowieść wigilijna
po polsku.   Regulamin. Scenariusz turnieju.

Wyniki najnowszych badań czytelnictwa

Janina WITEK
Moja przyjaźń z "Mał± księżniczk±". Scenariusz konkursu dla klas VI

Jolanta BUJWID, Aleksandra WĘGRECKA
Szkoła przetrwania. Scenariusz spektaklu

Jolanta KIERCUL
Na pustyni uczuć, Scenariusz przedstawienia

Sztuka uzyskała III miejsce i nagrodę za reżyserię podczas Powiatowego Konkursu Teatralnego "Stop przemocy", Malbork 2003

Barbara Wanda JACHIMCZAK
Ja się nie buntuję...
Wywiad z księdzem Janem Twardowskim

Marianna BORAWSKA
Czarodziejskie słowo. Scenariusz inscenizacji na podstawie opowiadania Walentiny Osiejewej

Maria DYMEL
Niepełnosprawni - a kto to? Scenariusz widowiska

Kazimierz SZYMECZKO
Szkoła przetrwania - konkursy i wystawy

Alicja MACIEJEWSKA
Standardy jakości... Wygl±d i charakter bibliotekarza

Wykaz dyplomowanych nauczycieli bibliotekarzy

Nasz TW w WI

Księgozbiór pedagogiczny biblioteki MENiS przekazany do PBW w Warszawie

Ekslibrisy bibliotek - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zofii Urbanowskiej w Koninie

Z cyklu "Co robi±?"

Maria DYMEL
Ferie zimowe w bibliotece

Grażyna KASPROWICZ, Grażyna BUCZYŃSKA
Ksi±żki niezwykłe

Jadwiga KRZYMOWSKA
Wykorzystuje portrety pisarzy

Małgorzata MAJAK
Wł±czyłam warsztat biblioteki do upowszechniania wiedzy o patronie szkoły - Marii Skłodowskiej-Curie. Projekt; karta pracy; konspekt prezentacji multimedialnej; ksi±żki o MSC; MSC w twórczości plastycznej uczniów; prezentacja (wersja spakowana w formacie PowerPoint; 1746 KB).

Bożena CIESIELSKA
Wydajemy szkolne pismo literackie

Recenzje

Beata KLARY