Biblioteka w Szkole 2004 nr 2

Małgorzata SOLECKA-KOPLIN
Program rozwoju biblioteki szkolnej. Propozycja przekształcenia biblioteki w szkolne centrum informacji

Biblioteka to nie tylko miejsce, w którym można wypożyczyć ksi±żkę. Odrobina kreatywności może sprawić, że stanie się ona także oddziałem Szkolnego Ośrodka Kariery, punktem informacji o szkole, ł±cznikiem z pozaszkolnymi strukturami oświatowymi.

Janusz ŻURAWSKI
Laptop jako drugi komputer w bibliotece

Przenośny komputer poszerza i uatrakcyjnia ofertę biblioteki. Wady i zalety laptopów, praktyczne porady dotycz±ce zakupu sprzętu.

Aleksandra STRONKA
Nauczyciel bibliotekarz w zwi±zku zawodowym?

Jakie skutki wynikaj± z przynależności nauczyciela bibliotekarza do zwi±zku zawodowego? Wsparcie prawne, awans zawodowy i ujemne strony przynależności.

Maria NOWAK, Małgorzata PTAK-CHOWAŃSKA
Ksi±żki i biblioteki dla uczniów niewidomych i słabo widz±cych

Dla uczniów niepełnosprawnych ci±gle brakuje podręczników, ksi±żek i specjalistycznego oprzyrz±dowania. Tymczasem coraz większa grupa dzieci maj±ca problemy ze wzrokiem podejmuje naukę w ogólnodostępnych szkołach zintegrowanych.

Grażyna RUTA-BALIŃSKA
Dary w Pedagogicznej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy

Darowanemu koniowi nie zagl±da się w zęby, ale ksi±żkom przyjrzeć się warto.

Czy każdy dar jest cennym nabytkiem?

Iwona BULIK, Iga KOSZARNA, Małgorzata KOWALEWICZ, Ewa WILAMOWSKA
Jak "jeża" pozbawić kolców? Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych

Zajęcia, maj±ce na celu rozbudzanie w dziecku poczucia bezpieczeństwa, przeznaczone s± dla uczniów klas III i IV szkoły podstawowej. Wykorzystuj± fragmenty ksi±żek H. Zdzitowieckiej i K. Kotowskiej.

Mariola ANTCZAK, Katarzyna DARMACH
Gdzie szukać informacji o teatrze? Konspekt zajęć w kl. V

Celem lekcji jest nie tylko zapoznanie ucznia ze źródłami informacji o teatrze, ale także przyswojenie podstawowych pojęć dotycz±cych teorii teatru.

Elżbieta TRZCIONKOWSKA
Zagrożenia cywilizacyjne: dziura ozonowa, efekt cieplarniany, zanieczyszczenia powietrza i wody.

Konspekt zajęć z chemii realizowanych w bibliotece szkolnej przeznaczony dla klas I gimnazjum ukazuje współzależność między działalności± człowieka a stanem środowiska naturalnego.

Renata SOWADA
Sprawdzian wiedzy i umiejętności z edukacji czytelniczej i medialnej

Test pisemny został przeprowadzony w klasach VI po zakończeniu cyklu zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej.

Dorota MˇCZKA, Katarzyna SZCZUBIŃSKA
Z lekturami za pan brat. Konkurs dla maturzystów

Agnieszka RADKOWSKA
Lekcja historii. Scenariusz przedstawienia z okazji 3 Maja

Scenka dramatyczna wykorzystuj±ca fragmenty Konstytucji 3 Maja jest doskonał± form± przygotowania się do sprawdzianu z historii.

Barbara PLATIS
Superwychowawca

Scenariusz turnieju z okazji pierwszego dnia wiosny wł±cza do zabawy również nauczycieli.

Małgorzata KACZMAREK
Jednooczna, Dwuoczka, Trójoczka. Scenariusz na podstawie baśni braci Grimm

Baśń przedstawiona w ciekawej formie przybliża uczniom dzieła braci Grimm i uczy wrażliwości na krzywdę ludzk±.

Justyna FRAŃCZAK
Dzień młodego ekologa w bibliotece szkolnej. Scenariusz uroczystości

Impreza przygotowana z okazji Dnia Ziemi uświadamia znaczenie przyrody w życiu człowieka i popularyzuje literaturę o tematyce przyrodniczej.

Renata LAMPRECHT
Ach te śmieci. Scenariusz przedstawienia teatralnego

Co to jest recycling, co robić ze śmieciami - na te pytania odpowiadaj± eksperci zaproszeni do studia telewizyjnego.

Elżbieta GUCWA
Tej, która odeszła, ale będzie żyła pośród nas. Dorocie Terakowskiej

Tylko gwałtowne uczucia pozwalaj± napisać wspaniał± ksi±żkę, namalować obraz, od którego nie sposób oderwać oczu - pisała D. Terakowska, publicystka, redaktorka, autorka ksi±żek dla dzieci.

Elżbieta ROWIŃSKA
Edukacja regionalna w szkole (zestawienie bibliograficzne za lata 1999-2003)

Romana BULANDA-FRˇCZKIEWICZ, Julia POSZWA
Sposób na miękk± oprawę

Sposób konserwacji ksi±żek zapobiega głównie rozklejaniu się kartek i pęknięciom wzdłuż grzbietu.

Bożena WIDŁA
Listy. Sprawozdanie ze "szkolenia"

Barbara Wanda JACHIMCZAK
Zwykłe Wielkanoce sławnych Polaków. Scenariusz wielkanocnej gawędy

Jak spędzał Wielkanoc Mickiewicz, Słowacki, Matejko? Scenariusz wykorzystuje cytaty i aforyzmy.

Nasz  TW w WI

Kolejny raport naszego tajnego współpracownika (TW), który ulokowany jest w Sejmie, zwanym Wysok± Izb± (WI) i na nasze zlecenie rejestruje wszystkie wypowiedzi posłów, w których pojawia się słowo biblioteka.

Z cyklu "Co robi±?"

Katarzyna JOHN
Zawieram z uczniami umowę o pracę

Umowa o pracę to zabawa, któr± wymyślili uczniowie. Zachęca do działania na rzecz biblioteki szkolnej, uczy dyscypliny i odpowiedzialności.

Romana BULANDA-FRˇCZKIEWICZ, Julia POSZWA
Wzbogacamy księgozbiór naszej biblioteki

Dzięki akcji "Podaruj szkole ksi±żkę" biblioteka wzbogaciła się o 233 pozycje: lektury, ksi±żki popularnonaukowe, beletrystykę.

Na okładce: Tadeusz Różewicz