Biblioteka w Szkole 2004 nr 3

Agata NOWAK, Barbara KOROL-ADAMCZYK
Czytam, więc jestem. Program naprawczy z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej dla klas IV-VI

Wizyta w drukarni, wydawnictwie, konkursy, akcje czytelnicze, happeningi i projekty przyczyniaj± się do poprawy czytelnictwa w szkole. Części± programu jest propozycja projektu edukacyjnego "Droga ksi±żki".

Janusz ŻURAWSKI
Archiwizacja danych. Jak bezpiecznie zachować efekty własnej pracy?

Awarie komputera, wirusy, nieumiejętne posługiwanie się programem mog± spowodować utratę cennych danych. W jaki sposób temu zapobiec?

Iwona KOŁODZIEJCZYK
Jaki to kraj?

Dewaluacja szkolnych bibliotek, spadek poziomu czytelnictwa wśród dzieci, analfabetyzm dorosłych - sk±d my to znamy?

Maria JONAK, Danuta TOPOLEWSKA
Czy bibliotekarz szkolny to nauczyciel?

Czy w konkursie na najlepszego nauczyciela może wzi±ć udział bibliotekarz? Ankieta przeprowadzona wśród licealistów ujawniła ich w±tpliwości.

Anna KOSOLIK
Międzyprzedmiotowy zeszyt lektur, czyli jedna z prób zahamowania spadku czytelnictwa w szkole

Stary pomysł w zupełnie nowej, atrakcyjnej formie. Propozycję prowadzenia zeszytu lektur podjęło około 50 uczniów w całej szkole. Czy to dużo? Autorka przedstawia m.in. "instrukcję" prowadzenia zeszytu, wykaz interesuj±cych lektur z różnych przedmiotów.

Maria ¦WIATŁA-KOMISARCZYK
Biblioteka może wspierać naukę języków obcych

Znajomość języka niemieckiego to nie tylko zasługa germanisty. Konkursy, wystawy, gry i zabawy organizowane przez bibliotekę przyczyniaj± się do poszerzenia umiejętności językowych uczniów.

Violetta KLUGOWSKA, Agnieszka TYLOCH, Jolanta CZYŻEWSKA
Logo dla biblioteki szkolnej. Szkolny konkurs plastyczny

Dzięki konkursowi uczniowie nie tylko zapoznaj± się z zasadami tworzenia znaków firmowych, lecz także doskonal± znajomość programów graficznych. Zwycięskie logo znajdzie się na stronie internetowej biblioteki.

Małgorzata WAJNOR
Promujmy nasz± pracę!

Rozmaitość przedsięwzięć organizowanych przez biblioteki często pozostaje niezauważona. Pracę nauczyciela bibliotekarza koniecznie trzeba wyeksponować.

Ewa PROCKA
W poszukiwaniu skarbów. Scenariusz zajęć w klasie I

Propozycja zabawy służ±cej poznaniu biblioteki i zasad jej funkcjonowania

Ewa DOBOSZ
Kto Ty jesteś…? Scenariusz wystawy regionalnej

Wystawa poświęcona jest historii, tradycji i kulturze regionu. Przybliża uczniom życie religijne i obrzędy mieszkańców, przedstawia legendy zwi±zane z miejscowości±, najważniejsze placówki kulturalno-oświatowe, przedsiębiorstwa i zakłady pracy. Uniwersalny scenariusz może służyć jako wzór dla organizatorów wystaw na temat dowolnych regionów.

Krystyna SCHEFFS
Czyj to życiorys? Konkurs - zabawa dla szkół ponadpodstawowych

Konkurs nie tylko sprawdza poziom wiedzy z zakresu życia i twórczości wybranych literatów polskich, lecz także kształci umiejętność szybkiego kojarzenia faktów. Może stanowić samodzieln± imprezę lub jeden z etapów większych rozgrywek. Pytania opublikowano w formie gotowej do skopiowania i rozdania uczniom

Elżbieta KRÓL
Co wiesz na temat Unii Europejskiej? Konkurs dla klas IV-VI szkoły podstawowej

Konkurs obejmuje quiz w formie pytań, krzyżówkę,  przygotowanie układu tanecznego i plakatu. Autorka podaje gotowe pytania i szczegółowe informacje na temat przebiegu imprezy.

Justyna WASILEWSKA
Freyada małych gwiazd

Szkoła Podstawowa nr 7 w ¦wiebodzinie i Tomaszowski Dom Kultury współpracuj± już od dwóch lat. Animatorem współpracy młodych artystów jest Leszek Frey-Witkowski.

Grażyna JAŁOWIEC
Maska. Konkurs międzyszkolny.

Ide± konkursu jest rozwijanie kreatywnego myślenia i zainteresowanie histori± masek. Zdjęcia kilkunastu niezwykłych masek z konkursu znajduj± się tutaj.

Tamara POTASIAK
Bliżej Olimpu. Konkurs mitologiczny w gimnazjum

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o kulturze i sztuce starożytnej Grecji, podkreślenie roli antyku i jego wpływu na kształtowanie się kultury europejskiej. Test opublikowano w formie gotowej do skopiowania i rozdania uczniom

Elżbieta PIENIEK
Janusz Grabiański - wielki, skromny człowiek

Krótka notka o Januszu Grabiańskim - ilustratorze ksi±żek dla dzieci.

Jadwiga CHMIELEWSKA
Praca biblioteczna z uczniem trudnym

Opis i analiza przypadku rozpoznania i rozwi±zania problemu wychowawczego.

Barbara Wanda JACHIMCZAK
Magia przes±dów

Scenariusz słowno-muzyczny został pomyślany jako rodzaj zabawy uczniowskiej przeznaczonej do realizacji w szkole średniej. Wykorzystuje m.in. fragmenty ksi±żki Carole Potter Przes±dy z różnych stron świata oraz aforyzmy, sentencje.

Wisława ŻYWICKA
Czy znasz tę postać literack±? Konkurs ze znajomości lektur dla klasy III gimnazjum

Pomyślany jako powtórka z lektur obowi±zkowych. Polega na tym, by na podstawie fragmentu tekstu wskazać, o jakim bohaterze literackim mowa, podać imię i nazwisko autora oraz tytuł dzieła.

Halina FLESZAR
Ważniejsze rocznice i obchody w roku szkolnym 2004/2005

Alicja MACIEJEWSKA
Materiały repertuarowe. Zestawienie bibliograficzne w wyborze.

Zestawienie zawiera informacje na temat materiałów repertuarowych publikowanych od jesieni 2002 r. do pocz±tku 2004 r. Jest uzupełnieniem obszernej bibliografii materiałów repertuarowych z "Biblioteki w Szkole" 2002 nr 11. Pełne zestawienie materiałów repertuarowych znajduje się tutaj.

Z cyklu "Co robi±?"

Agnieszka PRZYTUŁA
Opracowałam prezentację multimedialn±

"Ksi±żka też ma swoj± historię" to tytuł warsztatów czytelniczych przeznaczonych dla uczniów klas I-III, podczas których uczniowie mieli możliwość m.in. doskonalenia swoich umiejętności w korzystaniu z przekazów multimedialnych. Prezentacja dostępna jest tutaj.

Bożena WÓJKO, Jolanta BUGAJ
Uczeń potrafi

Wykaz dyplomowanych nauczycieli bibliotekarzy

Ekslibrisy bibliotek