Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Biblioteka w Szkole 2004 nr 4

Bogumiła STANIÓW
Biblioteki szkolne w Polsce - dok±d zmierzamy?

Referat przygotowany na konferencję Centrum informacyjne - przyszłości± polskiej szkoły.  Autorka przedstawia główne modele współczesnych bibliotek szkolnych, które powinny służyć wyznaczeniu modelowych rozwi±zań dla bibliotek w polskich szkołach. Niestety wci±ż brakuje nam odpowiednich regulacji prawnych, standardów dla bibliotek szkolnych, nie ma w kwestii bibliotek wypracowanego stanowiska środowiska nauczycieli bibliotekarzy.

Anna KRAWCZUK, Zdzisław BABICZ
Zarz±dzanie informacj± w Szkolnym Centrum Informacji

Referat przygotowany na konferencję Centrum informacyjne - przyszłości± polskiej szkoły. Oczekiwania wobec bibliotek traktowanych jako Szkolne Centrum Informacji i wobec nauczycieli bibliotekarzy, funkcje tego rodzaju placówek.

Anna TOMCZYK-CHURSKA
Metody pracy w centrum medialnym na przykładzie biblioteki Gimnazjum Akademickiego w Toruniu

Referat przygotowany na konferencję Centrum informacyjne - przyszłości± polskiej szkoły.

"W tej bibliotece rozmawiaj± wszyscy ze wszystkimi. Rozmawia się w czasie rzeczywistym i posługuj±c się elektronik±. Rozmawia się o przeczytanych ksi±żkach, o artykułach w prasie, o spektaklach teatralnych. Wspólnie słucha się muzyki i ogl±da filmy. Bywaj± tu uczniowie różnych klas i z różnych roczników, absolwenci, nauczyciele, goście. Z każdym można porozmawiać, każdego można zapytać, poprosić o pomoc, do każdego można wysłać SMS lub e-mail, złożyć urodzinowe życzenia osobiście. Można ogl±dać film ze zbiorów biblioteki, "zadany przez nauczyciela" lub przyniesiony z domu. Można film "nakręcić" lub zrobić pami±tkowe fotografie. W tej bibliotece nie obowi±zuje cisza. Jeżeli ktoś jej potrzebuje, znajdzie się dla niego cichy k±cik" (frag. art.)

Ewa KAWOŃCZYK
Bariery przy tworzeniu szkolnego centrum informacji. Refleksje dyrektora szkoły ponadgimnazjalnej

Referat przygotowany na konferencję Centrum informacyjne - przyszłości± polskiej szkoły. Biblioteka w Suchej Beskidzkiej radykalnie się zmieniła. Szkolne Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, pracownie komputerowe, serwer sieciowy przecz± stereotypowi biblioteki jako "składnicy ksi±żek". Istniej± jednak czynniki hamuj±ce tego typu rozwój. Jak się z nimi uporać?

Marzena SZAFIŃSKA-CHADAŁA
Biblioteka szkolna jako centrum informacyjne (zestawienie bibliograficzne w wyborze)

Dorota KOWALCZYK, Barbara GÓRSKA
Program edukacji czytelniczej i medialnej dla klas I-III

Interesuj±cy materiał dla nauczycieli nauczania zintegrowanego. Głównym celem programu jest przygotowanie młodszych uczniów do świadomego korzystania z biblioteki i ksi±żki. Na pocz±tkowym etapie kształcenia treści edukacji czytelniczej i medialnej można ł±czyć i realizować z treściami edukacji polonistycznej, plastycznej, muzycznej i środowiskowej. W tym przypadku koordynatorem zintegrowanej ścieżki edukacyjnej jest bibliotekarz, z którym współpracuje grono pedagogiczne. Realizacja programu odbywa się w ramach zajęć dydaktyczno-wychowawczych, lekcji w bibliotece, imprez i uroczystości szkolnych, spotkań z rodzicami, wycieczek np. do teatru czy redakcji czasopisma. Program zakłada m.in. cykl lekcji bibliotecznych, wycieczki do bibliotek i księgarni, wyjścia do teatru i kina, prace na rzecz biblioteki a także zajęcia otwarte dla rodziców.

Wioletta TYMIŃSKA-BOCIˇG
Nowomaturowy zawrót głowy

Mirosława KOŁEK, Monika PASZKOWICZ
Ratujmy baśń! (rozważania na marginesie akcji "Cała Polska czyta dzieciom")

Dlaczego Baśnie z 1001 nocy, Alicja w Krainie Czarów, czy Dziadek do orzechów trac± popularność? W jaki sposób temu zapobiec? Apel do dorosłych: czytajmy dzieciom baśnie!

Alicja MACIEJEWSKA
Pomysły na nagłe zastępstwo

Kilka prostych ćwiczeń służy integracji grupy, poznaniu samego siebie, kształtuje umiejętność komunikowania się i rozwija myślenie twórcze. Zachęta do przedstawiania własnych pomysłów na nagłe zastępstwa

Anna LECH, Ewa GRUDNIEWSKA
Baśniowe igraszki. Scenariusz festynu integracyjnego

Zabawa składa się głównie z zagadek tematycznych zwi±zanych z treści± znanych baśni. Dzieci maj± możliwość wykazania się umiejętnościami plastycznymi i konstrukcyjnymi.

Anna KASSOLIK
Edukacja europejska inaczej, czyli Księga Bajek

Księga Bajek jest efektem cyklu spotkań, w czasie których nauczyciel bibliotekarz czytał uczniom znane europejskie bajki. Wprowadzeniem do lektury była rozmowa na temat kraju, ż którego pochodzi przedstawiana historia.

Ewa PROCKA
Jak powstała ksi±żka?

Konspekt z zajęć otwartych z edukacji czytelniczej i medialnej nie tylko przybliża uczniom historię ksi±żki, ale także daje możliwość wykazania się zdolnościami plastycznymi.

Barbara PRZYBYLSKA
Pożegnanie z bibliotek±. Scenariusz turnieju dla klas VI

Konkurs zorganizowano na kanwie popularnych teleturniejów. Uczestnicy musz± się wykazać pomysłowości±, sprytem, a przede wszystkim znajomości± lektur.

Celina ORZECHOWSKA, Grażyna KUZYKA
Technika pracy umysłowej. Scenariusz lekcji

Lekcja przeznaczona dla uczniów szkół średnich omawia główne techniki uczenia się, zasady sporz±dzania dobrych notatek i sposoby na szybsze zapamiętanie materiału.

Iwona DROZD, Beata KOLIŃSKA
Z polszczyzn± na co dzień. Szkolny konkurs językowy w szkole ponadgimnazjalnej

Konkurs sprawdza kulturę języka polskiego, umiejętność korzystania ze słowników, znajomość zasad pisowni.

Elżbieta ŁODEJ, Elżbieta GUCWA
Konkurs znajomości "Władcy Lewawu" Doroty Terakowskiej

Krzyżówka, opowiadanie, pytania konkursowe s± gotowe do skopiowania i rozdania uczniom.

Anna ZELER
Rok Gombrowiczowski. Propozycja wystawy

Na wystawie powinny się znaleźć dzieła Gombrowicza i monografie o nim. Omówienie najważniejszych prac poświęconych autorowi Ferdydurke.

Alina BISKUP
Niezwykła podróż. Inscenizacja na pożegnanie roku szkolnego

Scenariusz wykorzystuje teksty z ksi±żki Eugeniusza Królickiego Anegdoty o dzieciach średnich i starszych. Został tak pomyślany, że łatwo można go zmodyfikować, dodać do niego nowe scenki, wzbogacić o nowe postacie.

Anna ZELER
Europejskie sentencje o przyjaźni. Projekt wystawy

Cytaty ukazuj± historyczny aspekt pojawiania się motywu przyjaźni w literaturze europejskiej (od Platona do ks. Jana Twardowskiego).

Adrianna GROCHALA-KOPEĆ
Harry Potter i "Zakon Feniksa". Konkurs czytelniczy

Konkurs powinien zadowolić miłośników małego (coraz starszego) czarodzieja. Znalazło się w nim 60 pytań opublikowanych w postaci gotowej do rozdania uczniom.

Barbara Wanda JACHIMCZAK
Po ten kwiat paproci. Scenariusz słowno-muzyczny

Scenariusz przeznaczony dla uczniów gimnazjum na zakończenie roku szkolnego omawia m.in. dawne wierzenia i przes±dy zwi±zane z noc± świętojańsk±.

Nasz TW w WI

Kolejny raport naszego tajnego współpracownika (TW), który ulokowany w Sejmie (zwanym też Wysok± Izb± - WI) rejestruje wypowiedzi posłów, w których pojawiło się słowo "biblioteka". Tym razem minister Łybacka obiecuje powstanie wielofunkcyjnych centrów edukacji ustawodawczej jako alternatyw dla likwidowanych szkół.

Krystyna MAŁECKA
Trzecioklasistów portret własny. Scenariusz uroczystości zakończenia gimnazjum

Autorami scenariusza s± właściwie wszyscy trzecioklasiści, którzy podczas jego tworzenia maj± okazję wykazać się umiejętnościami recytatorskimi, plastycznymi, aktorskimi, muzycznymi i informatycznymi.

Wykaz dyplomowanych nauczycieli bibliotekarzy

Agata BANET
Ekslibris - znak własnościowy ksi±żki. Konspekt lekcji w gimnazjum

Metodami aktywizuj±cymi można zapoznać uczniów z histori±, funkcj± i znaczeniem ekslibrisów.

Elżbieta BANASZCZYK, Alicja STOBIECKA
Ekslibrisy bibliotek

Szkoła Podstawowa nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowała konkurs na ekslibris swojej biblioteki.

Z cyklu "Co robi±?"

Violetta KLUGOWSKA, Agnieszka TYLOCH, Jolanta CZYŻEWSKA
Współpracujemy z nauczycielk± sztuki

Współpraca obejmuje m.in. organizację wystaw o różnorodnej tematyce, przeprowadzenie konkursów zwi±zanych z realizacj± programu grafika komputerowa oraz z ksi±żk± i bibliotek±.

Marzena STASIAK, Elżbieta GAŁˇZKA
Konkursy literackie

Wiersze, fraszki, opowiadania na temat rodzinnego miasta zostały zebrane w tomik Strofy znad Bzury.

Na okładce: Bohumil Hrabal