Biblioteka w Szkole 2004 nr 5

Juliusz WASILEWSKI
Jesteśmy w Unii Europejskiej!

Kto nie wyjdzie naprzeciw cywilizacyjnym zmianom, nie otworzy się na nie, kto będzie udawał, że nic się nie zmienia, ten może przegrać. Felieton o szansach, jakie niesie ze sob± wejście Polski do Unii.

Renata ALEKSANDROWICZ
Potrzeby osób wymagaj±cych szczególnej pomocy i możliwości ich realizacji w bibliotece szkolnej

W jaki sposób radzić sobie z czytelnikiem wybitnie zdolnym, "pożeraczem ksi±żek" czy uczniem maj±cym trudności w nauce i czytaniu? Praktyczne porady.

Jolanta KULEJ-KWA¦NIEWSKA
Uczeń zdolny w bibliotece

O promowaniu uczniów zdolnych i kształceniu ich rozwoju intelektualnego w bibliotece szkolnej.

Hanna BATOROWSKA
Centrum informacyjne - miejscem propagowania i rozwoju kultury informacyjnej w szkole

Funkcje biblioteki jako interdyscyplinarnego kompleksu dydaktycznego, konieczność wypracowania standardów, biblioteka szkolna jako miejsce propagowania i rozwoju kultury informacyjnej szkoły. Skrót referatu wygłoszonego podczas konferencji "Centrum multimedialne - przyszłości± polskiej szkoły" (Warszawa, 15 maja 2004)

Jadwiga WO¬NIAK
Jak czytać efektywnie?

Konspekt w szkole ponadgimnazjalnej przedstawia główne techniki szybkiego czytania. Wykorzystanie metod aktywizuj±cych w pracy z uczniem.

Irena BLAT
Zwiedzamy świat z Koziołkiem Matołkiem. Scenariusz imprezy czytelniczej dla kl. III szkoły podstawowej

Sprawdzenie znajomości Drugiej i czwartej księgi przygód Koziołka Matołka, zasad savoir-vivre’u, umiejętności posługiwania się map±, redagowania listu poprzez gry i zabawy.

Grażyna SADURA
Wyszukiwanie informacji na różnych nośnikach

Scenariusz zajęć w szkole ponadgimnazjalnej przedstawia sposoby wyszukiwania informacji zarówno na temat IX Symfonii, jak i jej autora w specjalistycznych encyklopediach i internecie.

Elżbieta RESZKE
O ponurakach, zwodnikach i innych magicznych stworzeniach w powieści Harry Potter i więzień Azkabanu. Konspekt lekcji

Lekcja przeznaczona dla uczniów klas VI. Wykorzystanie metod aktywizuj±cych: heurezy i przekładu intersemiotycznego.

Grażyna SADURA
Szybkie wyszukiwanie informacji w katalogu komputerowym

Scenariusz zajęć w szkole ponadgimnazjalnej zapoznaje uczniów z katalogami komputerowymi biblioteki. Pokazuje, w jaki sposób wykorzystać zbiory biblioteki do poszerzania wiedzy i rozwijania zainteresowań.

Zofia ARASZCZUK
Nie lękajcie się! Scenariusz montażu poświęconego przesłaniu Jana Pawła II

Scenariusz oparty na tekstach Jana Pawła II nie tylko porusza kwestie wiary, lecz także ukazuje zmagania człowieka z problemami codzienności.

Wiesława PAPIERSKA
Góralskie posiady: scenariusz

Przedstawianie specyfiki mentalności, wierzeń, muzyki, a przede wszystkim języka górali. Scenariusz bazuje na baśniach i legendach polskich.

Anna WOJNOWSKA-DUPLICKA
Opis bibliograficzny: konspekt zajęć w szkole ponadgimnazjalnej

Jakie znaczenie maj± podstawowe elementy identyfikuj±ce dokument? Czemu one służ±? Wykorzystanie technik dramy.

Irena ¦WIDERSKA
Zielono mi: scenariusz audycji radiowej lub przedstawienia

Otwarta forma scenariusza z okazji Dnia Wiosny, ¦więta Ziemi, Sprz±tania ¦wiata lub zakończenia roku szkolnego stwarza różne możliwości jego realizacji. Scenariusz oparty na tekstach Konopnickiej, Kerna, Papuzińskiej.

Tamara POTASIAK
Konkurs na najsympatyczniejsz± Jagiellonkę

Nadanie szkole imienia Władysława Jagiełły rozpoczęło "Jagiellonalia". Konkurs składał się z konkurencji takich jak: wyszywanie, autoprezentacja, projektowanie średniowiecznych strojów, taniec. Zapoznawał uczniów z elementami obyczajowości średniowiecznej.

Teresa SWINARSKA
¦wiatełka miłości. Scenariusz przedstawienia profilaktycznego

Problemy dorosłych maj± niekorzystny wpływ na psychikę dziecka. Scenariusz ukazuje młodzież zagubion± we współczesnym świecie.

Jadwiga ANDRZEJEWSKA
Władysława Wasilewska: wspomnienie

Pożegnanie wieloletniej redaktorki "Poradnika Bibliotekarza", Honorowego Członka Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, bibliotekarki pracuj±cej z młodzież± i dla młodzieży, osoby niezwykle skromnej, delikatnej i ciepłej.

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich
Wspomnienie o Władysławie Wasilewskiej

Artykuł w formacie pdf.

Gabriela BONK
Ułatwiaj sobie pracę

Kilka pomysłów i porad, w jaki sposób wzbogacić zbiory biblioteczne tanim kosztem, jak sobie radzić, kiedy na obsłużenie jednego czytelnika przypada zaledwie kilkanaście sekund. Opracowanie nowej formy zeszytu czytelników.

Janina WITEK
Kto mi pomoże?

Konkurs ze znajomości wierszy Jana Brzechwy przeznaczony dla klas II. Pytania gotowe do powielenia.

"A było to w kniei..."

Regulamin konkursu fotograficznego organizowanego m.in. przez Pedagogiczn± Bibliotekę Wojewódzk± w Łodzi.

Halina STOMPIERZ
Wyjazd edukacyjny TNBSP do Londynu

Relacja z Tate Galery, Biblioteki Narodowej w Londynie, Uniwersytetu w Oxfordzie. Kilka słów o systemie szkolnictwa i bibliotekach w Anglii + fragmenty napisanego przez Małgorzatę MAKOWSKˇ dowcipnego wiersza-sprawozdania z wycieczki

Anna STAŃCZYK
Urodziny biblioteki

Pomysł na wzbogacenie zbiorów bibliotecznych.

Teresa WIECZOREK
Muchy samochwały: scenariusz przedstawienia

Prosty utwór sceniczny na podstawie wiersza Marii Konopnickiej przeznaczony dla najmłodszej grupy wiekowej w szkole specjalnej.

Ekslibrisy bibliotek: Miejskie Gimnazjum nr 3 w Piekarach ¦l±skich

Na okładce: Günter Grass