Pożegnanie. Józefa Wrzołek (1928-2004)

Urodziła się w Siewierzu (woj. kieleckie). Ukończyła Państwowe Liceum Pedagogiczne w Chorzowie (1949 r.). Była nauczycielem bibliotekarzem w opolskim Technikum Mechaniczno-Elektrycznym (póÄ˝niej Zespół Szkół Elektrycznych). Od 1967 r. zajmowała się kształceniem i doskonaleniem nauczycieli bibliotekarzy - najpierw jako kierownik Sekcji ds. Bibliotek Szkolnych w Okręgowym Ośrodku Metodycznym w Opolu, póÄ˝niej jako starszy metodyk, a następnie (1981-1985) jako metodyk w Oddziale Doskonalenia Nauczycieli. Przez wiele lat uczestniczyła w pracach Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Nadawania Tytułów Kwalifikacyjnych w Instytucie Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Katowicach i we Wrocławiu. W trakcie pracy zawodowej ukończyła w 1971 r. studia na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując dyplom magistra nauk politycznych. Była również absolwentką Studium Bibliotekarskiego we Wrocławiu i Studium Bibliotekoznawstwa w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Krakowie.

Kochała swoją pracę, wykonywała ją z wielką pasją, zaangażowaniem i poczuciem odpowiedzialności. Była współinicjatorką i aktywną uczestniczką przekształcania opolskich bibliotek szkolnych w tętniące życiem ośrodki.

Jest autorką artykułów i opracowań metodycznych - m.in. Poradnika metodycznego dla początkujących nauczycieli bibliotek szkolnych (cztery wydania: 1973, 1974, 1975, 1976), Organizacji i metod pracy biblioteki w szkole podstawowej wiejskiej (Opole 1975), Zasad klasyfikowania piśmiennictwa według UKD (Opole 1978).

Józefa Wrzołek była też działaczką ZNP, przez wiele lat uczestniczyła w pracach Sekcji Krajowej Nauczycieli Bibliotekarzy Szkolnych i Pedagogicznych przy Zarządzie Głównym ZNP.

Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim OOP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego. Otrzymała Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania oraz Nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania.

Wraz ze śmiercią mgr Józefy Wrzołek społeczność oświatowa naszego województwa poniosła bolesną stratę.

Jerzy Duda

Komisja Historyczna przy Zarządzie Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Opolu