Biblioteka w Szkole 2005 nr 4

Juliusz WASILEWSKI
Zrzutka?

Propozycja przeznaczenia 1% podatku dochodowego na wsparcie środowiska bibliotekarzy za pośrednictwem SBP.

Elżbieta WÓJCICKA
Awans zawodowy nauczyciela mianowanego na dyplomowanego

Obszerne omówienie procedury awansu w świetle nowych przepisów prawnych.

Krystyna RATYŃSKA-OLECHNOWSKA, Renata STRZELECKA
Awans zawodowy nauczyciela bibliotekarza na stopień nauczyciela mianowanego. Propozycje działań

Praktyczne rady dotycz±ce możliwych do podjęcia w bibliotece szkolnej działań wypełniaj±cych wymagania kwalifikacyjne MENiS

Irena IWANICKA
Zmieniać nie znikaj±c

"Z rosn±cym zainteresowaniem czytałam artykuł Juliusz Wasilewskiego Znikaj±ce biblioteki ("Biblioteka w Szkole" 1/2005). Sama - zapewne jak tysi±ce innych bibliotekarzy - mam szereg w±tpliwości w kwestii gwałtownej pogoni bibliotek i bibliotekarzy za tym ,co trendy i przeszczepianiem tego na grunt własnego pracowniczego kawałka podłogi. Ale też tak robię. Gonię i przeszczepiam". (fragm. artykułu)

Alicja MACIEJEWSKA
ZaSŁONiona biblioteka

Scenariusz imprezy czytelniczej dla klas nauczania zintegrowanego (np. z okazji Międzynarodowego ¦więta Bibliotek Szkolnych, Międzynarodowego Dnia Ksi±żki dla Dzieci, Dnia Bibliotekarza lub bez okazji). Impreza zachęca do korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Wykorzystuje zebrane wcześniej przez dzieci materiały i informacje (piosenki, zdjęcia, zabawki) o słoniach.

Urszula STEFAŃSKA
Poznajemy wydawnictwa informacyjne, rozwi±zuj±c krzyżówkę. Scenariusz lekcji

Lekcja stanowić może urozmaicenie zajęć kształtuj±cych umiejętność posługiwania się słownikami i encyklopediami w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej. Rozwi±zywanie krzyżówki daje możliwość praktycznych poszukiwań w różnych wydawnictwach informacyjnych, poznanie ich budowy, układu oraz orientacji w zasobach biblioteki..

Janina WITEK
Zwi±zki frazeologiczne. Konkurs dla klas IV-VI

Propozycja testu ze znajomości zwi±zków frazeologicznych. Test - w formie przygotowanej do skopiowania

Irena GRUCHAŁA
Stosownie hasła osobowego w opisie dokumentów o specjalnej formie piśmienniczej

Kolejny - ilustrowany przykładami - materiał z c cyklu Katalogi - ważna sprawa.

Elżbieta ZAKRZEWSKA, Danuta BINKIEWICZ-KOŁODZIEJ
Doraźnie zastępstwa

Listy na temat doraźnych zastępstw.

Lucyna BABICKA
Pomysły na nagłe zastępstwo

Jak poprowadzić niezapowiedziane zajęcia? Propozycje lekcji: ćwiczenia pisemne i dramowe.

Mirosława GRABKA
Opowiadanie o matce. Scenariusz na podstawie Andersena

Barbara Wanda JACHIMCZAK
To co we mnie niezniszczalne trwa!
- Jan Paweł II. Montaż poetycko-muzyczny

Scenariusz przeznaczony dla szkoły średniej wykorzystuje fragmenty Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II.

Renata Sowada
Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy na Jasn± Górę

Relacja z pielgrzymki w 2004 roku.

Jolanta Elżbieta JORDAN, Alicja MACIEJEWSKA, Marzena SZAFIŃSKA-CHADAŁA
Materiały repertuarowe. Zestawienie bibliograficzne w wyborze (uzupełnienie 2003-2004)

Kazimierz SZYMECZKO
Szkoła przetrwania. Bibliotekarki portret własny

"(...)Nie chodzi o to, że ktoś jest mniej, a ktoś bardziej leniwy. Leniwy jest każdy, tylko nie każdy ma odwagę się do tego przyznać. Dobrze jest, jeśli nasza osobowość znajduje odbicie w pracy. Powiem więcej, jeśli nie znajduje, to jesteśmy na najlepszej drodze ku temu, aby popaść w stres i dokonać umysłowej amputacji sfery zawodowej lub osobowości". - fragment felietonu

Komu komputery, komu?

Listy Marii KLIMUK i Hanny TRYBIŃSKIEJ oraz Jolanty IGNAATOWICZ w sprawie realizacji programu "Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych".

Nasz TW w WI

Kolejny raport naszego tajnego współpracownika, rejestruj±cego wszystkie wypowiedzi posłów, w których pojawia się słowo biblioteka

Zaprosili nas

Ekslibrysy bibliotek

Szkoła Podstawowa nr 6 w Pyskowicach

Gimnazjum nr 1 im. Armii Krajowej w D±browie Białostockiej.

Z cyklu "Co robi±?"

Jadwiga ZASEMPA, Joann OKOŃSKA

Propozycja promocji szkoły poprzez wydanie kalendarza szkolnego.

Elżbieta BIELSKA, Elżbieta SOBECKA
Wycieczki do bibliotek naukowych

Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie organizuje wycieczki nauczycieli bibliotekarzy do bibliotek naukowych.

Danuta BINKIEWICZ-KOŁODZIEJ
Galeria biblioteki

Uczniowie z Łęcznej prezentuj± swoje prace plastyczne w bibliotece szkolnej.

Wkładka: plakat z Janem Pawłem II (format A2)

Na okładce: Konstanty Ildefons Gałczyński