Czytaj ksi��ki codziennie - koniecznie!
Propozycja lekcji bibliotecznej dla klas IV-VI

Cele lekcji:

- poznanie nowo�ci bibliotecznych,
- rozbudzanie zami�owania do czytania ksi��ek,
- kszta�towanie nawyku korzystania z biblioteki szkolnej.

�rodki dydaktyczne: nowo�ci ksi��kowe, logo akcji "Ca�a Polska czyta dzieciom", diagramy krzy��wki; do scenki - pud�o kartonowe (atrapa telewizora), gazeta.

Tok lekcji

Wprowadzenie

1. Przygotowana wcze�niej przez wybranych uczni�w inscenizacja znanej z telewizji reklamy promuj�cej akcj� "Ca�a Polska czyta dzieciom" ("Tato, a ty umiesz czyta�?").
2. Prezentacja logo akcji "Ca�a Polska czyta dzieciom".
3. Dyskusja o celach i metodach realizacji akcji oraz w�asnych do�wiadczeniach uczni�w.

II
Rozwi�zywanie w grupach krzy��wki zwi�zanej z popularnymi obecnie ksi��kami dla m�odzie�y. Wyja�nienie znaczenia has�a krzy��wki.

1. Powie�� Tolkiena.
2. Brat Mateuszka Okularnika.
3. Autorka powie�ci J�zyk Trolli.
4. Szko�a Harry`ego Pottera.
5. Prymus z klasy Miko�ajka.
6. Seria Monstrrrualna ..
7. Komiksowy kot.
8. Upiorny hrabia z Serii niefortunnych zdarze�.
9. Tytu�owy Koszmarny bohater.
10. Magiczna kraina C.S. Lewisa.

�

Y

A

Odpowiedzi: 1. Hobbit, 2. G�upek, 3. Musierowicz, 4. Hogwart, 5. Ananiasz, 6. erudycja, 7. Garfield, 8. Olaf, 9. Karolek, 10. Narnia. Has�o: Bestseller.

III
Zaprezentowanie przez nauczyciela umieszczonych na specjalnie przygotowanej wystawce nowo�ci bibliotecznych. Kr�tkie om�wienie problematyki, pokazanie ilustracji, odczytanie wybranych kr�tkich fragment�w. Aby zach�ci� uczni�w do si�gni�cia po nowo�ci, warto r�wnie� pos�u�y� si� metod� "book-talking" (przyk�ady jej wykorzystania znale�� mo�na w "Bibliotece w Szkole" nr 5/2002 i nr 10/2004).
Zapisanie w zeszytach autor�w i tytu��w przedstawianych ksi��ek.

IV
Praca w grupach - przygotowanie adresowanych do m�odzie�y reklam telewizyjnych propaguj�cych akcj� "Czytaj ksi��ki codziennie - koniecznie!".

Inscenizacja i om�wienie reklam przygotowanych przez poszczeg�lne grupy.

Zadanie domowe:
Napisz opowiadanie (na dowolny temat), w kt�rym umie�cisz jak najwi�cej tytu��w ksi��ek prezentowanych podczas lekcji.

Dorota BIELAWSKA
Strzegom,