Biblioteka w Szkole 2006 nr 11

Zagadnienia

Juliusz WASILEWSKI
Ewolucja w bibliotekach

Wizerunek potoczny biblioteki, bibliotekarza oraz zawodu bibliotekarskiego - chyba każdy odczuł, że mało przyjazny - ma charakter obiegowego stereotypu. Powielaj± go wszyscy, albo prawie wszyscy, mimo że z bibliotek korzysta najwyżej co czwarty Polak. Jednak każdy wie, jak jest. (fragm. artykułu)

Jolanta NIWIŃSKA
Ksi±żki na wolności

Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna metoda upowszechniania czytelnictwa. Staje się coraz popularniejszy także w Polsce.

Anna ŻARÓW
Internetowe centrum informacji multimedialnej w praktyce

ICIM to temat, który interesuje ostatnio wielu nauczycieli bibliotekarzy. Jakie trudności pojawiaj± się w zwi±zku z działaniem szkolnych centrów multimedialnych?
Na ten temat można także podyskutować na naszym forum internetowym.

Awans zawodowy

Ewa FILINOWICZ, Krystyna RATYŃSKA-OLECHNOWSKA, Renata STRZELECKA
Spojrzenie ekspertów na awans zawodowy nauczycieli bibliotekarzy. Interpretacja wyników ankiety

W lipcu 2004 r. redakcja postanowiła dowiedzieć się, co o procedurach awansu s±dz± eksperci uprawnieni do uczestnictwa w posiedzeniach komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli bibliotekarzy.
Pełna wersja opracowania wyników ankiety.

Czytelnik w bibliotece

Joanna JASIŃSKA, Agnieszka PIECHNIK
Tradycje świ±t Bożego Narodzenia. Projekt edukacyjny dla uczniów klasy V szkoły podstawowej

Projekt pogłębiaj±cy znajomość tradycji świ±tecznych i rozwijaj±cy potrzebę ich kultywowania.

Dorota KAMISIŃSKA
Warsztaty ksi±żki miniaturowej w bibliotece. Zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych lub gimnazjów

Interesuj±cy i nowatorski pomysł warsztatów bibliotecznych.
Prezentacja multimedialna uzupełniaj±ca warsztaty.
Szkice oraz zdjęcia ksi±żeczki miniaturowej i etui.
Kosztorys materiałów potrzebnych do wykonania kilku egzemplarzy ksi±żeczek miniaturowych.

Zachęcamy także do obejrzenia prezentacji multimedialnej ilustruj±cej inne zajęcia tej samej autorki: Dorota Kamisińska, Zrób sobie średniowieczny rękopis, "Biblioteka w Szkole" nr 3/2006, s. 8-10.

Joanna CZEKAŃSKA, Beata MIROCHA
Witajcie w Akademii Pana Kleksa. Scenariusz konkursu dla uczniów klasy IV szkoły podstawowej

Interdyscyplinarny konkurs, kształtuj±ce zainteresowania czytelnicze dzieci oraz rozwijaj±cy umiejętność pracy w grupie.
Wzór karty konkursowej.

Joanna FALBORSKA
Szkolny ośrodek kariery

W czasach, kiedy panuje duże bezrobocie, powstaj± miejsca, w których młodzi ludzie zdobywaj± wiedzę o zawodach, poznaj± swoje predyspozycje i ucz± się planowania przyszłości.

Bożena ¦LUSARSKA
Poznajemy słowniki i encyklopedie. Konspekt lekcji bibliotecznej dla uczniów klasy IV szkoły podstawowej
Czy umiesz korzystać z ksi±żki popularnonaukowej z indeksem? Sprawdzian dla uczniów klasy IV szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji i sprawdzian nabytych podczas niej umiejętności.

Joanna OCHMANN-PSZENICZNA
Nasz patron. Projekt edukacyjny na święto patrona szkoły

Interdyscyplinarny projekt, integruj±cy środowisko szkolne, pogłębiaj±cy umiejętność wyszukiwania informacji i wykorzystania jej w praktyce.

Janina WITEK
Czy znasz legendę o syrenie? Konkurs ze znajomości Syreny Artura Oppmana

Test wyboru.

Scenariusze

Barbara Wanda JACHIMCZAK
Daj pewność, że trudziłem się na Twoj± chwałę… Scenariusz poetycko-muzyczny poświęcony Czesławowi Miłoszowi

Montaż wykorzystuj±cy twórczość noblisty i wypowiedzi krytyków.
Felieton

Kazimierz SZYMECZKO
Czworo Małych Ksi±ż±t

"[...] Kolejne "nowe przekłady" robi± mętlik w głowach uczniów". (cytat z artykułu)

Krótko

Nasz TW w WI

Kolejna relacja Tajnego Współpracownika z posiedzeń Wysokiej Izby.

Listy do redakcji

Beata SZYMURA: Jest dobrze
Jolanta WAWOCZNY: Po co to wszytko?

Nawi±zania do artykułu Katarzyny Jakubiec Nie wszędzie jest źle ("Biblioteka w Szkole" nr 9/2006, s. 7).

Z cyklu "Co robi±?"

Ewa BITOWT, Barbara MILEWSKA
Literackie wróżby andrzejkowe

Zestaw cytatów do wróżenia.

Mariola DˇBROWSKA
Cała Polska czyta... młodzieży