Biblioteka w Szkole 2008 nr 3

Zagadnienia

Bogumiła STANIÓW
Czy nowa ustawa o bibliotekach usankcjonuje ł±czenie bibliotek?

O ł±czeniu bibliotek napisano już wiele. Był czas, gdy tematyka ta do czerwoności rozgrzewała łamy czasopism bibliotekarskich. I co? Ł±czymy dalej! (...) Na nic zdaj± się protesty przeciwników ł±czenia bibliotek, którzy przede wszystkim zwracaj± uwagę na odmienność funkcji i zadań bibliotek szkolnych. Argumenty typu: "bo biblioteka szkolna i tak była zaniedbana" s± niewystarczaj±ce i nieodpowiedzialne. W zamian tworzy się placówki-hybrydy, tak naprawdę maj±ce ze szkoł± niewiele wspólnego. (fragm. artykułu)

Awans zawodowy

Aleksandra STRONKA
Awans zawodowy po zmianach

Nowe zasady sporz±dzania, opisu i analizy dokumentacji na stopień nauczyciela dyplomowanego w zwi±zku z obowi±zuj±cym od 1 grudnia 2007 r. zmienionym rozporz±dzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

Warsztat pracy

Małgorzata AUGUSTYNIAK
Charakterystyka czytelnika ważn± wskazówk± w pracy bibliotekarza

Wskazówki dla nauczycieli bibliotekarzy pozwalaj±ce jak najlepiej poznać obecnych oraz potencjalnych czytelników biblioteki.

Maria CHACHUŁA
WebQuest jako forma realizacji treści ścieżki czytelniczo-medialnej

Spostrzeżenia autorki na temat wykorzystania metody WebQuest w szkole podstawowej.

Czytelnik w bibliotece

Grażyna NAWROCKA
Comenius w bibliotece szkolnej

Zalety podjęcia wyzwania i realizacji międzynarodowych programów adresowanych do szkół.

Czesława WYDRZYŃSKA
Nasi autorzy. Krzyżówka

Krzyżówka gotowa do skopiowania.

Grażyna GAJEK
Zmagania z ortografi±. Scenariusz warsztatów literackich

Ostatni przykład zajęć realizowanych w ramach bibliotecznych godzin twórczości.

Beata PAWLAK
¦ladami przeszłości. Nietypowe formy pracy biblioteki szkolnej

Przykład zajęć maj±cych na celu przekonanie czytelnika, że biblioteka szkolna powinna przestać kojarzyć się wył±cznie z regałami pełnymi ksi±żek i lad±.

Izabela BAJAK
Przyjazna biblioteka. Program zajęć czytelniczych w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom"

Opis programu wł±czaj±cego się do realizacji zadań edukacyjno-wychowawczych szkoły w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".

Beata LOCH
Wirtualna biblioteka dla dzieci

Propozycja współpracy z Międzynarodow± Wirtualn± Bibliotek± dla Dzieci gromadz±c± literaturę dziecięc± z całego świata, zarówno wydawan± współcześnie, jak i przed laty.

Elżbieta KLICKA
Aparat informacyjny ksi±żki. Scenariusz lekcji z edukacji czytelniczej i informacyjnej dla uczniów klasy VI szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji pozwalaj±cej poznać uczniowi aparat informacyjny ksi±żki. Czas realizacji: 45 min.

Dobrochna BŁAŻEJCZAK
Zagadkowe oblicza bohaterów Pana Tadeusza. Konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

Konkurs literacki gotowy do skopiowania.

Scenariusze

Barbara Wanda JACHIMCZAK
Niezwykły pielgrzym. Scenariusz słowno-muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II (18 V 1920 - 2 IV 2005)

Scenariusz przeznaczony do realizacji w szkole średniej.

Lucyna BIALIC, Ewa ROZLACH
Benefis Litwosa. Scenariusz dla uczniów szkół średnich poświęcony życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

Scenariusz spotkania z Henrykiem Sienkiewiczem i jego bohaterami... Czas realizacji: około 45 min.

Rocznice i obchody

Monika KUCHARCZYK-KUBACKA
Rocznice i obchody w roku szkolnym 2008/2009

Felieton