Biblioteka w Szkole 2008 nr 4

Zagadnienia

Bogumiła STANIÓW
Badaj w bibliotece!

Kiedy zachęcam dokształcaj±cych się bibliotekarzy do podejmowania badań, często pytaj±, czym właściwie mogliby się zaj±ć, jakie tematy "nadaj± się", które będ± miały szansę ewentualnego rozpowszechnienia, publikacji. Zastanówmy się więc, co można i warto badać w bibliotece szkolnej. (fragm. artykułu)

Jolanta PYTEL
Biblioteki szkolne jako centrum uczenia. O kursie zrealizowanym w ramach programu Comenius

Czego można się nauczyć na międzynarodowym kursie dla nauczycieli bibliotekarzy? Co zrobić, żeby na taki kurs pojechać? Przedstawiamy sprawozdanie ze szkolenia i praktyczne wskazówki.

Awans zawodowy

Aleksandra STRONKA
Awans zawodowy - jak ułatwić pracę komisji?

Kolejny materiał nt. awansu. Autorka przedstawia praktyczne wskazówki, dzięki którym awansowe formalności okaż± się proste, a egzamin stanie się partnersk± wymian± doświadczeń.

Warsztat pracy

Lucyna GOŁĘBIEWSKA
Jak skatalogować ksi±żkę z doł±czon± płyt± CD? Praktyczny poradnik

Wskazówki opracowane przez autorkę ksi±żki nt. katalogowania zbiorów specjalnych.

Czytelnik w bibliotece

Grażyna GAJEK
Ksi±żka prostuje kręte ścieżki życia. Program biblioterapeutyczny dla uczniów klas V i VI szkoły podstawowej

Program przeznaczony dla dwóch grup uczniów - potencjalnie twórczych oraz agresywnych.

Grażyna GAJEK
Haiku - słowa-motyle, słowa-kropelki rosy, słowa-szum strumyka. Przykład poezjoterapii

Pierwszy scenariusz zaczerpnięty z programu "Ksi±żka prostuje kręte ścieżki życia". Kolejne - w numerze 5 i 6 "Biblioteki w Szkole".

Zofia LITWIN, Danuta MAJKUSIAK
Czytamy dzieciom i z dziećmi - w szkole

Pomysł na zainteresowanie uczniów ksi±żkami - "Tydzień z literatur±".

Elżbieta FURTAK-WI¦NIEWSKA, Jolanta PYTEL
Fotosafari, czyli podróż do świata ksi±żek. Scenariusz zajęć bibliotecznych dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum

Zajęcia, dzięki którym uczniowie doceni± szatę graficzn± ksi±żek.

Małgorzata PILIPIEC, Agnieszka RUNEWICZ
Ksi±żka - biblioteka - informacja. Międzyszkolny konkurs biblioteczny

Pełny zestaw pytań opracowanych przez autorki: test, pytania za 2 punkty, pytania praktyczne, pytania wspólne.

Anna LIZAK, Salomeja MANDAT, Małgorzata TWARDAWA
W Krainie Baśni

Jak powstała ksi±żka, której autorami s± uczniowie? Okładka ksi±żki W Krainie Baśni.

Janina WITEK
Rusz głow±! Konkurs dla uczniów klas V i VI szkoły podstawowej

Scenariusze

Agnieszka STAWOWSKA
Czerwony Kapturek szuka księcia. Przedstawienie teatralne

Humorystyczny scenariusz, który uczy, że znajomości przez internet trzeba zawierać ostrożnie. W sam raz na Dzień Dziecka!

Barbara Wanda JACHIMCZAK
Pan od poezji. Scenariusz słowno-muzyczny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi (29 XI 1924 - 28 VII 1998)

Scenariusz z okazji Roku Zbigniewa Herberta. W tym numerze publikujemy też portret poety.

Felieton

Kazimierz SZYMECZKO
Szkoła przetrwania. Łatwy erudytyzm

Przekonałem się ostatnio, że łatwo być, a przynajmniej uchodzić, za erudytę. Zależy to nie tyle od naszej wiedzy, co od grona słuchaczy. (fragm. artykułu)

Krótko

Informacje, laureat konkursu "Pokaż swoj± dobr± stronę".

Ekslibrisy bibliotek:
Szkoła Podstawowa nr 20 we Włocławku