Otyłość, a poczucie własnej wartości akceptacji przez otoczenie

Back Powrót

Opis i analiza przypadku wychowawczego

Rozpoznanie i rozwiązanie problemu.

  1. Identyfikacja problemu.

Nadmierna otyłość jednej z uczennic naszej szkoły. Była to dziewczynka z II klasy pochodząca z normalnej rodziny, u której zjawisko tuszy mogło być spowodowane kulturą żywienia w domu rodzinnym. Problemem zajęłam się obserwując uczennicę i dostrzegając stosunek rówieśników do niej. Było mi jej po prostu żal, że koleżanki i koledzy izolują ją od siebie, jest osamotniona, nie ma przyjaciół, a co za tym idzie widoczne jest jej częste złe samopoczucie.

  1. Geneza i dynamika zjawiska.

Obserwując dziewczynkę, która często odwiedzała bibliotekę starałam się nawiązać z nią bliższy kontakt. Coraz częściej zaczęłyśmy ze sobą rozmawiać. Kiedy poczułam, że mi ufa rozmowę skierowałam na istniejący problem nadwagi. Dowiedziałam się, że już od dziecka była grubsza od rówieśników. Spowodowane to było przekonaniem rodziców i babci, że powinna dużo jeść, aby była zdrowa. Również dieta domowa z nadmiarem słodyczy nie sprzyjała szczupłej sylwetce. Problem współżycia w grupie na równych zasadach zaczął pojawiać się już w najmłodszych klasach szkoły podstawowej. Wtedy już dziewczynka chciała schudnąć, ale sytuacja domowa i przyzwyczajenia nie dawały skutku.

  1. Znaczenie problemu.

Brak akceptacji wśród rówieśników przyczynia się do jej izolacji i dorastania w poczuciu osamotnienia. Również negatywnym zjawiskiem jest brak tolerancji ze strony innych uczniów.

  1. Prognozy.

Prognoza negatywna - dalsza izolacja i osamotnienie w klasie, a póÄ˝niej w społeczeństwie bez zlikwidowania nadwagi. Prognoza pozytywna - systematyczne zmniejszenie nadwagi i akceptacja wśród rówieśników po "zrzuceniu zbędnych kilogramów". Poprawa samopoczucia i pewniejszy start w udane dorosłe życie.

  1. Propozycje rozwiązania.

Celem działania jest sukcesywne odchudzanie aż do uzyskania odpowiedniej wagi, a co za tym idzie zmiana stosunku otoczenia wobec dziewczyny.

Aby pozbyć się problemu opracowaliśmy wspólnie następujące zadania do realizacji:

  • opracowanie planu działania
  • rozplanowanie działań w czasie
  • określenie metod i sposobu działania

Plan działania

  • wykonanie podstawowych badań lekarskich i rozmowa z lekarzem na temat problemu i możliwości jego rozwiązania
  • zapoznanie z literaturą dotyczącą odchudzania, wspólne opracowanie zasad, według których postępowanie doprowadzi do zmniejszenia nadwagi
  • rozmowa z klasą na temat ich stosunku do uczennicy.
  1. Wdrażanie oddziaływań.

uczennica przeprowadziła badania lekarskie, które nie wykazały żadnych zmian w funkcjonowaniu jej organizmu.

według lekarza, konieczna jest zmiana na niskokaloryczną dietę i możliwie dużo wysiłku fizycznego wspólnie odnalazłyśmy w literaturze propozycje diet i sposoby zachowania się w przypadku nadwagi po konsultacji z lekarzem wybrałyśmy kilka diet, które dziewczyna zaczęła stosować

ustaliłyśmy również rodzaj i czas ćwiczeń fizycznych do wykonania.

  1. Efekty oddziaływań.

Zamierzone skutki oddziaływań bardzo powoli, ale systematycznie uwidaczniały się. Uczennica postępując według opracowanego planu stawała się coraz szczuplejsza, widać było również zmianę zachowania się rówieśników w stosunku do niej. Stawała się również pogodniejsza i bardziej pewna siebie.

Porównując uzyskane efekty z prognozy uważam, że działania odniosły zamierzony skutek.

Konsekwentna realizacja planu trwała do zakończenia nauki przez uczennicę w klasie IV naszej szkoły. Kiedy dziewczyna opuszczała jej mury skutki zamierzonego celu były widoczne. Miała tylko nieznaczną nadwagę, była akceptowana w grupie i była normalnym, wesołym młodym człowiekiem. Myślę, że dalsze postępowanie według ustalonych zasad pozwoli jej na udany start w dorosłe życie, będzie akceptowana przez otoczenie, a najważniejsze nie powróci do dawnego stanu.

opracowała Elżbieta Kwiatkowska
nauczyciel bibliotekarz
Zespół Szkół nr 4 w Mławie

Back Powrót