Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Biblioteka Centrum Informacji 2009 nr 3

PERSPEKTYWY I INNOWACJE

Jaromir BOGACZ
Co to jest Web 2.0?

Zmian, jakie zachodz± w internecie, a tym samym w całej naszej kulturze, już nie cofniemy. Możemy tylko uczyć się korzystać z nowych możliwości - a te s± doprawdy ogromne.

 

Bożena BORYCZKA
Zaproś mnie do swojego grona, zagraj ze mn± w sieci

Zjawisko portali społecznościowych jest bardzo popularne i z tego powodu warto mu się bliżej przyjrzeć, poznać jego specyfikę i spróbować zrozumieć, co intryguj±cego jest w takich miejscach, że przyci±gaj± nie tylko młodzież, lecz także ludzi w każdym wieku.

 

Elżbieta GUCWA
Co to jest Wiki?

Jedn± z cech internetu 2.0 jest jego interaktywność. Każdy użytkownik sieci może stać się twórc± różnorodnych publikacji, na przykład wł±czaj±c się do projektów typu Wiki.

 

Dorota JANCZAK
Publikujmy zgodnie z prawem

Jak w zgodzie z prawem pochwalić się przed całym światem pracami swoich uczniów? Jak legalnie wł±czyć do własnej twórczości muzykę lub zdjęcia innych autorów? Najlepiej skorzystać z licencji Creative Commons.

 

ARKANA WARSZTATU

Marcin MALINOWSKI
Prezentacje multimedialne prosto ze strony internetowej

Serwis Slideshare pozwala na publikowanie prezentacji multimedialnych w internecie. Autor pokazuje, jak samodzielnie zamieścić w serwisie przygotowany pokaz. Zachęca też do dzielenia się opracowanymi prezentacjami i do zamieszczania ich w istniej±cej już grupie biblioprezentacji.

 

Bożena BORYCZKA
Interaktywne, wirtualne wędrówki

Nowe metody wizualizacji pozwalaj± bez wychodzenia z domu ogl±dać na ekranach monitorów zbiory niektórych muzeów, galerii, poznawać wnętrza różnych instytucji, np. bibliotek, odwiedzać ciekawe zak±tki własnego kraju i świata.

 

Izabela RUDNICKA
Picasa w bibliotekach szkolnych (część 2) - Picasa Web Albums

Pierwsza część artykułu ukazała się w "Bibliotece - Centrum Informacji" nr 1/2009.

 

Z DO¦WIADCZEŃ/ Z BIBLIOTEK

Urszula KO¦LA
Moodle. Zabawa, przyjemność i uczenie się w jednym

Quizy i konkursy wiedzy o ksi±żkach zamieszczane na platformie Moodle to jeden z nowoczesnych i atrakcyjnych dla uczniów sposobów popularyzacji czytelnictwa.

 

SCENARIUSZE I PROJEKTY

Anna TOMCZYK-CHURSKA
E-puzzle. Ćwiczenia kompetencji informacyjnych

Zabawa edukacyjna ucz±ca wyszukiwania, porz±dkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.

 

PRZEDSTAWIAMY SCI

Grażyna KOCOT
Szkolne centrum dydaktyczno-informacyjne w Zespole Szkół nr 1 w Jastrzębiu Zdroju

Centrum w Jastrzębiu Zdroju imponuje z wielu powodów: jest obszerne, funkcjonalne, dobrze wyposażone i obsługiwane przez trzy nauczycielki bibliotekarki. Przede wszystkim jednak stanowi przykład znakomitej pracy pedagogicznej. W podsumowaniu różnorodnych działań każdy może znaleźć inspirację dla własnych pomysłów na pracę z uczniami w ICIM.

 

Jolanta PYTEL
Technologia informacyjno-komunikacyjna w pracy bibliotekarzy islandzkich

Bibliotekarze islandzcy s± na ogół liderami w zakresie wdrażania technologii komunikcyjno-informacyjnych w edukacji. W planie pracy centrum informacji w Laugalaekjarskoli w Reykjaviku uwzględniono obecność polskich emigrantów.

Plan zajęć w klasach VII-VIII

 

 

"Biblioteka - Centrum Informacji" Nowe czasopismo dla bibliotek

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika "Biblioteka w Szkole" będ± otrzymywali nowe czasopismo w formie bezpłatnego dodatku-wszywki (raz na kwartał, pocz±wszy od numeru 7-8/2008). Kto nie prenumeruje "Biblioteki w Szkole", będzie mógł nowe pismo kupić oddzielnie

 


kup ten numer w naszym sklepie