Biblioteka Centrum Informacji 2010 nr 4

PERSPEKTYWY I INNOWACJE

Iwona KOSIŃSKA, Elżbieta RAFIŃSKA
Uczenie się przez całe życie.
Biblioteki szkolne i nowe drogi uczenia się - SLAMIT 4

Nad nowymi drogami uczenia się i rol± biblioteki szkolnej debatowali uczestnicy czwartej edycji kursu SLAMIT, wymieniaj±c się doświadczeniami. Wśrod stawianych zagadnień kluczowa była troska o uczniow, ktorzy z biernych konsumentow informacji powinni stać się aktywnymi producentami wiedzy.

Maria BOSACKA
Edukacja - internet - kultura otwarta. Zarys problematyki

Edukacja XXI w. dostosowuje się do nowej sytuacji, daje nauczycielom nowe narzędzia i możliwości, ale jednocześnie stawia nowe wymagania, którym musz± sprostać.

Marcin MALINOWSKI
Mikroblogowanie. Z czym to się je?

Mikroblog. Wszystko, co chcieliście wiedzieć o tym fenomenie ostatnich lat, ale nie wiedzieliście, gdzie pytać. Ten artykuł odpowie na pytanie, co to w ogóle jest mikroblogowanie, czym różni się od "zwykłego" blogowania, czy bibliotekarzom może się przydać, a jeśli tak, to dlaczego.

ARKANA WARSZTATU

Renata OTOLIŃSKA
Zaprzyjaźnij się z Jooml±! Część 3

Część 1 i 2 zostały opublikowane w "Bibliotece - Centrum Informacji" nr 2/2010 i 3/2010.

Marcin MALINOWSKI
Edytuj dokumenty online

Artykuł o cloud computing, czyli o przetwarzaniu "w chmurze", zainteresuje nie tylko "cyfrowych nomadów", którzy na co dzień korzystaj± z kilku stanowisk komputerowych i chcieliby wreszcie zapanować nad mnoż±cymi się wersjami tworzonych w różnych miejscach dokumentów.

Elżbieta RAFIŃSKA
Google potrafi. Nowe narzędzia wyszukiwawcze

Z Google korzystaj± wszyscy. Ale czy wszyscy znaj± dodatkowe narzędzia dostępne w tej wyszukiwarce? Warto wiedzieć, jak szukać skuteczniej.

Z DO¦WIADCZEŃ/ Z BIBLIOTEK

Monika DŁUGA
Narzędzia Web 2.0 i Comenius

O narzędziach wykorzystywanych w realizacji projektu "Biblioteki szkolne w Europie".

PRZEDSTAWIAMY SCI

Bożena BORYCZKA
Biblioteka Deutschsprachiges Humanistisches Gymnasium "Walter von der Vogelweide"

Nowoczesne, przestronne wnętrza z widokiem na piękne górskie pejzaże. Biblioteka w niemieckojęzycznym gimnazjum w Tyrolu Południowym.

Aneta CZERWIŃSKA-JANECZEK, Teresa STANISŁAWCZYK
Najważniejszy jest czytelnik

Szkolne centrum informacji w Zespole Szkół Ogólnokształc±cych Integracyjnych nr 7 w Krakowie. To SCI nie jest wyj±tkowe ze względu na imponuj±ce przestrzenie i wyposażenie. Jest to natomiast przykład centrum, w którym życiem pulsuje każdy k±t, od kolorowego k±cika czytelniczego dla maluchów (przemyślnie zorganizowanego między regałami), po oblężone stoliki z komputerami.

SCENARIUSZE

Izabela RUDNICKA
Z misiem łatwiej...
Scenariusz projektu edukacyjnego

Projekt wykorzystuje wybrane narzędzia Web 2.0.

"Biblioteka - Centrum Informacji" czasopismo dla bibliotek

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika "Biblioteka w Szkole" otrzymuj± nowe czasopismo w formie bezpłatnego dodatku-wszywki (raz na kwartał). Kto nie prenumeruje "Biblioteki w Szkole", może pismo kupić oddzielnie

kup ten numer w naszym sklepie