Czasopisma elektroniczne

Back Powrót

E-gazeta jest to elektroniczna wersja tradycyjnego czasopisma, którą czyta się na ekranie komputera lub smartfona za pomocą specjalnej przeglądarki. Można ją oglądać poprzez proste przewracanie stron lub skok do wybranego artykułu. Jej atutami są:

  • Łatwo¶ć przeszukiwania
  • Możliwo¶ć wzbogacenia o elementy interaktywne lub multimedialne.
  • Szybka dostawa tańszych wersji ulubionych czasopism. Bez żadnych opóĽnień i kosztów wysyłki (nawet za granicę !).
  • Łatwa archiwizacja i dostęp do starszych numerów. Znikają problemy z przechowywaniem i niepotrzebną makulaturą. Te czasopisma nie niszczeją z czasem.

Szczególnym przypadkiem e-gazet są gazety wirtualne, czyli gazety dostępne jedynie online, które nie mają swojego odpowiednika w wersji drukowanej. Do przeglądania e-gazet najczę¶ciej wystarcza typowa przeglądarka internetowa, lecz dostępne są również specjalne oprogramowania. Czasem wystarczy do tego celu czytnik PDF. Wielko¶ć plików przede wszystkim zależy od rozdzielczo¶ci, w jakiej wydawca dostarcza swoje pismo w wersji "e". Zbiory gazet codziennych mają około kilku megabajtów, natomiast objęto¶ć czasopism to z reguły 10-20 megabajtów. W Polsce rozwój e-gazet rozpoczął się pod koniec 2004 roku, gdy Związek Kontroli Dystrybucji Prasy przyjął uchwałę o zaliczeniu egzemplarzy sprzedanych w postaci elektronicznej do łącznej liczby sprzedanych egzemplarzy danego tytułu.

¬ródło: Wikipedia

E-zin

Elektroniczna forma zina (rodzaj czasopisma) to e-zin (okre¶lany również jako mag). E-ziny rozprowadzane są poprzez Internet, w przeszło¶ci jednak rozsyłane były na dyskietkach za po¶rednictwem tradycyjnej poczty. Pierwsze polskie e-ziny po¶więcone były informacjom z tzw. "sceny komputerowej" ? były to Kebab Commodore i Shadow Disk News (oba 1990). Przykładem dyskietkowego e-zinu był także publikowany w połowie lat 90., przez Wydawnictwo Lupus, miesięcznik Electra. Innym przykładem e-zina może być demoscenowy magazyn Budyń, Measure lub Savage. Obecnie e-ziny wychodzą głównie w formie HTML (spakowane do formatu ZIP), w formie PDF lub w formie programu wykonywalnego systemu Windows (*.EXE ? coraz rzadziej).

¬ródło: Wikipedia

Ze względu na fakt, że większo¶ć czasopism i gazet zarówno o zasięgu ogólnopolskim, jak też lokalnym posiada swoje odpowiedniki (wersje pełne bądĽ skrócone) w postaci elektronicznej nie ma potrzeby i realnej możliwo¶ci tworzenia szczegółowej bazy adresów internetowych wszystkich pozycji. Proponuję wykorzystanie wyszukiwarki np. Google do ustalania adresów sieciowych poszczególnych czasopism. Gotowe bazy danych adresów czasopism specjalistycznych także można znaleĽć przy pomocy wyszukiwarki wpisując zapytania "czasopisma elektroniczne", "e czasopisma" itp.

Ostrożno¶ci nigdy za wiele!

Niezwykle rozbudowaną bazę czasopism elektronicznych zamieszczono na przykład na stronach jednego ze specjalistycznych portali. Czasopisma podzielono na krajowe i zagraniczne (celowo nie podaję adresów). Wła¶ciciele portalu zapewniają, że wszystkie prezentowane przez nich materiały są całkowicie legalne.  E-gazety i e-ziny dotyczą bardzo różnorodnej tematyki; na portalu znaleĽć możemy m.in. tytuły dla młodzieży, magazyny dla kobiet, czasopisma naukowe, hobbystyczne, komputerowe, magazyny popularne, polityczne, informacyjne i wiele innych (niestety często wątpliwej jako¶ci merytorycznej). Dodatkowo w zasobach portalu znalazło się miejsce zarówno dla wydań aktualnych, a także archiwalnych.

Uwaga! Ze względu na łatwy dostęp do  tak obszernej bazy e-czasopism wskazana jest ¶cisła kontrola nad korzystaniem z nich przez młodzież ze względu na możliwo¶ć występowania w niektórych e-zinach tre¶ci szkodliwych, erotycznych itp. Zastrzeżenie to dotyczy zresztą niemal wszystkich materiałów, także czasopism publikowanych w Internecie. 

W razie potrzeby i sugestii użytkowników serwisu oczywi¶cie opracuję listę najpopularniejszych czasopism elektronicznych oraz e-zinów dostępnych w Internecie.Pozdrawiam i czekam na kontakt. 

Back Powrót