Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skrĂłty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerĂłw archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorĂłw
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Gdzie mieszkają zwierzęta?

 

Wiewiórka - jest gryzoniem, żywi się głównie nasionami ze świerkowych szyszek. Jedna wiewiórka może zjeść nasionka ze 150 szyszek dziennie. Wiewiórka gromadzi zapasy na zimę. Zasypia w dziupli zwinięta w kłębek, ale wystarczy tylko, by zimowy dzień był cieplejszy, a już budzi się i kica przez śnieg do swych spiżarni.

Lis - ma puszysty ogon i spiczasty pyszczek
z wąsami. Jest bardzo sprytny. Kiedy zapada
ciemna noc, lis wychodzi z norki i wyrusza
na polowanie. Gdy lis poluje, uciekają
myszy i króliki. Boją się go też kury.

 

Niedźwiedź - żywi się trawami, mchami, korzeniami.
Poluje na małe ssaki, łowi ryby.
Jesienią gromadzi pod skórą zapas tłuszczu,
by przespać zimę w legowisku zwanym gawrą.

 

Wilk - ma silne kły, żyje w stadach. Prowadzi nocny tryb życia. Przed zimą jego sierść gęstnieje, staje się jaśniejsza.

 

Dzik - dorosły samiec dzika to odyniec, samica to locha, a młode dziki to warchlaki. Szukając pożywienia dzik ryje ściółkę, zjadając larwy owadów, kłącza roślin, grzyby, a jednocześnie wietrzy glebę i sprzyja rozsiewaniu drzew.

 

 

"Jeż" - Hanna Zdzitowiecka
Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.

 

Węszy noskiem w lewo, w prawo,
To pod listkiem, to pod trawą,
Gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż - tup, tup.

Drepcze poprzez lasu gąszcze, Łapie myszy, węże, chrabąszcze...
Gdy zimowe przyjdą dni,
Zagrzebany w liściach śpi.

 

 

 

"Sarenka" - Czesław Janczarski
Sarenko, sarenko,
Nie uciekaj tak prędko.
Chcielibyśmy zobaczyć,
Jak wyglądasz z bliska.
A Ty znikłaś w zieleni w listkach.

 

Sarna - ma wysmukłą budowę ciała, krotką głowę, krępy tułów i cienkie, długie nogi.

 

Pająk krzyżak - ma osiem nóg. Rozpina pomiędzy gałęziami krzewów pajęczą sieć i łapie w nią swą zdobycz. Pajęczyny to sieć z lepkich nitek. Owad, który w nie wpadnie, nie może się uwolnić. Pająki jedzą komary, muchy i ćmy.

 

 

"Mrówka" - Barbara Czarnik
Mój dom to twierdza! Sal ma tysiąc,
Nie do zdobycia - mogę przysiąc!
Wejścia, komory, korytarze -
Wszędzie czuwają zbrojne straże!
Przez tak strzeżony domu próg
Nie przedostanie się żaden wróg!

 

 

Dzięcioł - jest nazywany "lekarzem lasu", ma mocny dziób, którym opukuje drzewa i po dźwięku poznaje, gdzie pod korą ukryte są owady. Wygarnia je językiem. Dzięcioł żyje wśród drzew, bardzo rzadko schodzi na ziemię.

 

 

Jaszczurka - jest bardzo zwinna, lubi wygrzewać się na słońcu. Żywi się owadami. Jest pożyteczna, gdyż zjada wiele szkodników.

 

 

Sowa - prowadzi nocny tryb życia. Nocą poluje na drobne gryzonie, jak myszy, krety i węże.

 

 

 

Kura - zajmuje poczesne miejsce wśród ptaków udomowionych, mieszka w kurniku na grzędzie. Znosi jajka, z których później wylegają się małe kurczaczki. Uczy swoje dzieci, jak dziobać ziarno na podwórku. Ulubionym zajęciem kury jest grzebanie się w piasku.

 

Królik - to miłe, futrzane zwierzątko z długimi uszami i miękkim futerkiem, sierść jest gładka, ułożona do tyłu. Ubarwienie zmienne. Oczy duże, tęczówki ciemnobrązowe. Mieszka w klatce na podwórku. Jego ulubionym posiłkiem jest marchewka i kapusta.

 

 

 

Kaczka - rośnie szybko. Dzięki płetwom potrafi znakomicie pływać. Puszczona na stawy żywi się roślinami i drobnymi zwierzętami wodnymi. Jej karma to ziarno, otręby, ziemniaki. Samiczka niechętnie wysiaduje jaja, wylęgu dokonuje się przy pomocy kur. Kaczory różnią się od kaczek barwnym upierzeniem i dwoma piórami zawiniętymi w ogonie.

 

 

Świnia - pochodzi od dzika. Ma okrągły brzuszek, duże uszy i długi ryjek. Lubi taplać się w błocie. Ma dużo dzieci, w miocie jest do 12 prosiąt, które przebywają przy matce do 8 tygodnia życia. Świnia jest wszystkożerna, żywi się ziemniakami, zbożami, mlekiem i roślinami zielonymi.

 

Krowa - jej mieszkanie to obora. Zalicza się ją do bydła rogatego. Lubi skubać trawę. Potem daje nam białe, smaczne mleko.

 

 

Koń domowy - ssak nieparzystokopytny z rodziny koniowatych. Wyhodowano wiele ras koni. Najpopularniejsza rasa to:
 • czystej krwi arabskiej - jego krzyżówki dały początek wielu innym rasom
 • pełnej krwi angielskiej - konie wyścigowe
 •  

   

  Nazwy konia w zależności od wieku:
 • źrebię - młody koń poniżej 1 roku;
 • klaczka - samica konia w wieku 1-3 lat;
 • ogierek - samiec konia w wieku 1-3 lat;
 • klacz, kobyłka - samica konia powyżej trzeciego roku życia;
 • gier - samiec konia powyżej trzeciego roku życia, zazwyczaj hodowany dla rozrodu.
 •  

  Pies - jego sylwetką cechuje smukły tułów, wydłużona głowa ze szpiczasto zakończonym pyskiem i stosunkowo dużymi, trójkątnymi uszami, kończynami o różnej długości zależnie od gatunku. Kończyny przednie są 5-palczaste, tylne 4-palczaste o niewyciągalnych pazurach. Pies domowy dzięki doskonale rozwiniętemu zmysłowi węchu (posiada 22 miliony komórek węchowych) oraz słuchu (słyszy z czterokrotnie większej odległości niż człowiek), inteligencji, a także innym cechom jest wielostronnie pożytecznym towarzyszem ludzi, daje się łatwo tresować, przez co wykształca pożądane formy zachowania i posłuszeństwa wobec człowieka. Długość życia maksymalnie do ok. 20 lat, przeciętnie kilkanaście lat.

   

   

   

  Kot - zwierzę domowe z gatunku kotowatych. Krzyżowanie różnych podgatunków spowodowało wytworzenie się szeregu ras kota domowego o rozmaitym umaszczeniu i zróżnicowanej długości włosa. Hodowany także do łowów na myszy i szczury, dla futra i jako zwierzę laboratoryjne. Mimo stuleci udomowienia zachowuje dużą niezależność od człowieka i łatwo dziczeje.

   

  Mysz - gryzoń z rodziny myszowatych. Znajduje się ją wszędzie tam gdzie żyje człowiek. Mysz domowa odznacza się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi. Jest wszystkożerna i łatwo może się przystosować do różnego rodzaju pokarmu (np. pokarm wyłącznie roślinny lub wyłącznie pochodzenia zwierzęcego). Nie gromadzi zapasów. Także trudne warunki środowiska nie są dla myszy przeszkodą.

   

   

   

   

  Żaba - mieszka w pobliżu wody. Naga skóra żaby pokryta jest śluzem, który chroni ciało przed wysychaniem i bakteriami. Żabie gody trwają do maja, samiczki składają jajeczka - skrzek, z których wykluwają się kijanki. Żaba połyka zdobycz, łapiąc ją na długi, lepki język. Żywi się owadami, ślimakami, pisklętami ptaków i młodymi wężami. Żaba oddycha płucami. Porusza się skacząc.

   

   

  Ślimak winniczek - to nasz największy, oskorupiony ślimak lądowy. Najistotniejszymi czynnikami lokalnie ograniczającymi jego występowanie są susza i chłody. Dlatego też najczęściej spotkać go można w niezbyt gęstych, wilgotnych zaroślach .

   

  "Ślimak" B. Czarnik
  Może to wygodnie
  Dom swój na plecach nosić,
  Ale co zrobić, gdy gości
  Nie chce się czasem zaprosić?
  Jak tu powiedzieć komu:
  Dzisiaj nie ma mnie w domu!

   

   

  Pszczoła

   

  Owad z rodziny pszczołowatych, obejmujące gatunki wytwarzające miód. Pszczoła miodna zbiera nektar i pyłek kwiatów, który jest jej pożywieniem i w ten sposób zapyla rośliny. Do produktów pszczoły miodnej należą m.in.: miód i wosk. Pszczoła unosi się w powietrzu dzięki pracy dwóch par skrzydeł zbudowanych z przezroczystej błony. Jedna z trzech par nóg posiada specjalne poduszki zatrzymujące pyłek. Niektóre gatunki pszczół żyją samotnie, wiele gatunków jednak tworzy roje i zamieszkuje gniazda o skomplikowanej strukturze wewnętrznej.

   

   

  Motyl - należy do najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie owadów. Jego ciało składa się z trzech segmentów. Na tułowiu motyla znajdują się dwie pary skrzydeł. Kształty i barwy motylich skrzydeł są różnorodne, także ich proporcje w stosunku do wielkości ciała. Motyl odbywający dalekie loty ma skrzydła długie, wąskie i ostro zakończone. Motyl, który musi dokonywać szybkich zwrotów i uników, ma szerokie i wyraźnie zaokrąglone skrzydła. Mała masa w stosunku do wielkości skrzydeł pozwala na zmniejszenie częstotliwości uderzeń skrzydłami podczas lotu - motyl dzienny, jak paź królowej, wykonuje 300 uderzeń na minutę. Ćmy w związku z masywniejszą budową muszą wykonać tych uderzeń znacznie więcej.

   

   

  Opracowała Jolanta Witaszczyk, nauczycielka z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Stawie Kaliskim

  Literatura:
 • Małgorzata Czyżowska "Świat przedszkolaka - czyli co przedszkolak wiedzieć powinien". Kraków, Wydawnictwo Zielona Sowa 2006
  - Zwierzęta w lesie s. 26-28
  - Na łące s. 56
  - Mieszkańcy lasu s. 70-71
  - wykorzystany wiersz; Barbara Czarnik "Ślimak" s. 63 oraz "Mrówka" s. 70
 • Hanna Zdzitowiecka "Jeż". Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu. Warszawa, WSiP 1985 s. 21
 • Czesław Janczarski "Sarenka". Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu. Warszawa, WSiP 1985 s.279
 • www.interia.pl - Encyklopedia internatica
 • www.wikipedia.pl
 •    wersja spakowana w formacie Microsoft Word (938 KB)

  dział: Krótkie gazetki na długie przerwy