Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Andrzejki

WIEćCI
BIBLIOTECZNE
ANDRZEJ - (męski, mężny), imię pochodzenia greckiego. W Polsce używane od XII wieku w formie Andrzej, Jędrzej, Ondrzej, Andrasz, Ondrasz, Andraszek, Ondraszek, Andresz.

KATARZYNA -(czysty, bez skazy, prawy), imię żeńskie pochodzenia greckiego.

Andrzejki

ćwięty Andrzej uważany jest za patrona panien, które chcą wyjść za mąż. Wigilia jego imienin, przypadająca na 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb.

Dziewczęta spotykają się w swoim gronie, by za pomocą wróżb choć trochę odgadnąć przyszłość. Przede wszystkim jednak, by dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż i kim będzie ich wybranek.

Katarzynki

Podobne święto obchodzą chłopcy w wigilię świętej Katarzyny, 24 listopada.

To stary polski zwyczaj ludowy. Dziś jest już prawie zapomniany. W przeddzień imienin świętej Katarzyny 24 listopada, chłopcy urządzali sobie wieczór wróżb. Byli przekonani, że za pomocą najróżniejszych sztuczek dowiedzą się, która dziewczyna o nich myśli, jakie imię będzie nosić przyszła żona.

ćwięta Katarzyna klucze pogubiła, święty Jędrzej znalazł, zamknął skrzypki zaraz (tzn. koniec śpiewów, tańców i zabaw). Kiedy na Andrzeja poleje,
poprószy, cały rok nie w porę,
rolę moczy, suszy.

A teraz czas na wróżby!

Do długiej nitki przywiązujemy obrączkę i delikatnie wpuszczamy ją do szklanki, tak, żeby nie dotykała dna. Trzymamy za koniec nitki i liczymy, ile razy obrączka uderzy o szklankę. Tyle lat minie, zanim zmienimy stan cywilny.

Do wróżenia można użyć tomiku poezji. Dziewczęta zadają pytania o przyszłość, a następnie podają numer strony i wers. Wybrana osoba odszukuje wskazany fragment i odczytuje go na głos. czasami zdarzają się odpowiedzi tak trafne, że trudno uwierzyć w ich przypadkowość. Do tej wróżby będą potrzebne nam jabłka. Obieramy je cieniutko, a obierzyny rzucamy za siebie. Jeśli się dobrze postaramy, z kształtu, w jaki się one ułożą uda nam się odczytać literę, na jaką zaczynać się będzie imię ukochanego.

*

Najbardziej znaną wróżbą jest oczywiście lanie wosku. Dużą miskę napełniamy wodą, w garnuszku topimy wosk. następnie przez ucho od klucza lejemy go na  wodę. Gdy zastygnie, wyjmujemy otrzymaną w ten sposób formę i oglądamy pod światło. Od naszej fantazji zależy,  jaką przyszłość odczytamy z obrazów, które na ścianie utworzy jej cień.

*

Aby dowiedzieć się co komu pisane , nasze babki wkładały pod talerzyk obrączkę , mirt i  różaniec. Która wyciągnęła obrączkę, tą czekało prędkie zamążpójście. Dziewczyna która chwyciła gałązkę mirtu, pogodzić się musiała ze staropanieństwem, zaś wyciągnięty różaniec symbolizował klasztor.

*

Na małych karteczkach zapisujemy imiona chłopców i wkładamy je pod poduszkę. Tuż po przebudzeniu losujemy jedną karteczkę i  odczytujemy imię przyszłego męża.

*

Aby dowiedzieć się, która z dziewcząt pierwsza wyjdzie za mąż, można użyć butów. po jednym bucie każdej z uczestniczek układamy wzdłuż pokoju, jeden za drugim. Czyj but jako pierwszy przekroczy próg, ta panna może myśleć o sukni ślubnej i długim welonie.

Udanych wróżb! 

Andrzejkowa krzyżówka

  1. Lejemy wosk przez dziurkę od klucza.
  2. W przeddzień jej imienin (25 listopada) chłopcy urządzają wieczór wróżb.
  3. Współczesna zabawa, tańce.
  4. Przepowiadanie przyszłości.
  5. Andrzej inaczej.
  6. W przeddzień jego imienin (30 listopada) dziewczęta urządzają wieczór wróżb.
  7. Inaczej wyjście za mąż.
  8. Z niego zrobione są świece.
  9. Nadawane dziecku podczas chrztu.
Noc Andrzeja świętego
przywiedzie mi narzeczonego
Na świętego Andrzeja
dziewkom z wróżby nadzieja

wersja spakowana w formacie Microsoft Word (24 KB)

dział: Krótkie gazetki na długie przerwy