O bibliotekach pedagogicznych w OEIiZK

Coraz ważniejsz± rolę w środowisku bibliotekarskim zaczyna odgrywać warszawski Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów. Pamiętamy I konferencję użytkowników programu MOL 2000+ (marzec, 2003), która pobiła rekordy frekwencji. Pamiętamy dwudniow± ogólnopolsk± konferencję "Centrum informacyjne przyszłości± polskiej szkoły" (maj, 2004), której efektem jest szereg ważnych materiałów dla przekształcaj±cych się bibliotek szkolnych. To z serwerów OEIiZK "nadaje" internetowy Serwis Informacyjny Nauczycieli Bibliotekarzy (http://biblioteka.oeiizk.waw.pl/index.html), tam też powstał i nadal jest techniczne wspierany serwis internetowy "Biblioteka Pedagogiczna" (http://www.bib.edu.pl/index.html). Na co dzień Ośrodek prowadzi liczne kursy dla nauczycieli bibliotekarzy - gwarantuj±c bardzo dobr± bazę techniczn± i wysoki poziom szkolenia.

Ostatnim dużym przedsięwzięciem OEIiZK była zorganizowana wspólnie z toruńsk± Bibliotek± Pedagogiczn± ogólnopolska konferencja "Nowy wizerunek biblioteki pedagogicznej: komputeryzacja-komunikacja-współpraca" (Warszawa, 21-22 października 2004). Patronat honorowy nad konferencj± przyj±ł Minister Edukacji Narodowej i Sportu, a patronat naukowy sprawował Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Obrady prowadzili: prof. Elżbieta Barbara Zybert (Uniwersytet Warszawski) oraz Andrzej Koziara (Uniwersytet ¦l±ski).

zdjęcie

Obrady prowadziła prof. Elżbieta B. Zybert. Prezentacja ksi±żki Marioli Antczak: Techniki dramy nie tylko dla nauczycieli bibliotekarzy.

W programie* konferencji znalazły się m.in.: Elżbieta Wykrzykowska: Róbmy swoje czyli 3 x TAK dla komputeryzacji, komunikacji i współpracy w bibliotekach pedagogicznych; Bożena Boryczka: Serwis Informacyjny Biblioteka Pedagogiczna po dwóch latach; Maria Nóżka: Komunikacja w procesie wdrażania systemu zarz±dzania jakości± w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie; Małgorzata Kisilowska: Pracownik? Klient? Człowiek? Bibliotekarz w procesach komunikacji wewnętrznej; Maria Przastek-Samokowa: Wybrane narzędzia komunikacji wewnętrznej w bibliotece pedagogicznej; Lucyna Kurowska-Trudzik: Zarz±dzanie rozwojem Dolnośl±skiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu; Danuta Wańka: Słownik haseł przedmiotowych z zakresu nauk pedagogicznych przykładem współpracy bibliotek pedagogicznych; Aldona Borowska: Terminy z zakresu edukacji w Słowniku języka haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej - możliwości współpracy z bibliotekami pedagogicznymi; Andrzej Koziara: Ochrona danych osobowych w bibliotekach. Aspekty prawne, techniczne i organizacyjne; Agata Kyzioł: Stan komputeryzacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie; Bożena Bednarek-Michalska: E-learning dla bibliotekarzy. BIBWEB; Jarosław Jędrych: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi - 12 lat automatyzacji; Wiesława Borkowicz: Budowa centrum informacyjno - dydaktycznego w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu; Marek Jurowski: Planowanie działań promocyjnych w bibliotece - wybór czy konieczność.

Były też komunikaty m.in. o pracach Krajowej Rady Bibliotecznej, SBP, CODN. Nie zabrakło prezentacji różnych aspektów działania systemów bibliotecznych (ALEPH, Libra, MOL, PROLIB, SOWA) oraz innych programów i produktów przydatnych w bibliotekach. Były też liczne nieformalne okazje do wzajemnego poznania się, spotkań, rozmów, wymiany informacji, opinii i doświadczeń. Nad wszystkim czuwała niestrudzona Bożena Boryczka.

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów wychodz±c co jakiś czas poza tradycyjn± formułę kursów pokazuje swoje możliwości merytoryczne, organizacyjne i techniczne. Obecnie (w dobie, gdy kształceniem i doskonaleniem zawodowym nauczycieli może zajmować się niemal każdy) tego typu działania wydaj± się ważne dla budowania pozytywnego wizerunku, wzmacniania swojej pozycji w środowisku, do którego adresowana jest podstawowa działalność szkoleniowa. Przecież fascynacja zdobywaniem świadectw i zaświadczeń jak najmniejszym wysiłkiem i kosztem musi szybkom min±ć. Miejmy nadzieję, że najbardziej poszukiwane stan± się ośrodki rzetelne, maj±ce doświadczenie, skupiaj±ce dobr± kadrę, dysponuj±ce odpowiednim zapleczem, dobrze ucz±ce. Dla poszczególnych nauczycieli i dyrektorów szkół musi być ważne nie tylko to, jaki kurs się skończyło, lecz także, w którym ośrodku. Bo świadectwo świadectwu nierówne.

¦wietna organizacja i twórcza atmosfera to podczas konferencji organizowanych przez OEIiZK już standard. Zdarzaj± się też niespodzianki - np. swojska zupa pomidorowa z makaronem i prawdziwe schabowe serwowane na obiad dla uczestników przez skośnookiego kucharza w prawdziwej orientalnej restauracji. Widocznie dla OEIiZK nie ma rzeczy niemożliwych.

Juliusz Wasilewski

*Materiały z konferencji (teksty, niektóre prezentacje, zdjęcia) s± dostępne w internecie we wspominanym wyżej serwisie "Biblioteka Pedagogiczna".