Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Zaproszenie do udziału w programie Literacki Atlas Polski

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PROGRAMIE
LITERACKI ATLAS POLSKI

Czy chcielibyście zostać współautorami przewodnika?

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji programu edukacyjno - wydawniczym pt. Literacki Atlas Polski, w którym wspólnie z młodzież± i nauczycielami z całego kraju przygotowujemy przewodniki śladami literatury w regionie.

W ramach programu uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pod kierunkiem nauczycieli ( języka polskiego, historii, bibliotekarzy ) poszukuj± informacji na temat literackiego dziedzictwa swojego regionu.

W utworach literackich wyszukuj± opisów miejsc, wydarzeń i ludzi zwi±zanych z ich miejscowości±. Poznaj± biografie pisarzy, którzy urodzili się, pracowali - zostawili po sobie jakiś ślad - w ich regionie. Zebrane materiały zamieszczane s± na stronie internetowej. Najlepsze z nich zostan± wydane drukiem.

W planach mamy pracownie regionalnych przewodników - broszur, które stanowiłyby kontynuacj± i uzupełnienie merytoryczne ogólnopolskiego Atlasu, przygotowanego w ramach pierwszej edycji programu.

W proponowanym przez nas programie uczniowie, prócz poszukiwań i pracy badawczej, prowadz± działania edukacyjne i promocyjne. Wytyczaj± szlaki śladami literatury i organizuj± wycieczki po okolicy, tworz± funkluby współczesnych autorów i spotykaj± się z pisarzami.

W ramach programu organizowany jest także konkurs filmowy. Uczniowie przygotowuj± film, tematem którego s± ich własne działania, poszukiwanie literackie. Najlepsze materiały zostan± nagrodzone.

Dzięki działaniom podejmowanym przez młodzież ma ona szansę na kontakt z życiem literackim swojego regionu. Samodzielne poszukiwania oddziaływaj± na wyobraźnię o wiele silniej, niż najlepiej przygotowany wykład.

Centrum Edukacji Obywatelskiej:

  • zapewnia materiały pomocnicze dla nauczycieli i uczniów,
  • pomoc merytoryczn±, kontakt ze specjalistami i autorami,
  • szkoli nauczycieli oraz młodzież,
  • prowadzi stronę internetow±, na której zamieszczane s± opisy projektów realizowanych w szkołach,
  • organizuje prezentacje projektów i promuje działania uczniów.

    Doł±czcie do grona autorów Atlasu Literackiego Polski! Zgłoście się do programu i przygotujcie materiał. Więcej informacji oraz kartę zgłoszenia znajd± Państwo na stronie internetowej www.ceo.org.pl/atlas
    Kontakt: Anna Mirska - Czerwińska ( 022 622 00 89 wew. 106; e-mail: [email protected] )

    Przykłady zrealizowanych projektów:

    Liceum Ogólnokształc±ce nr III w Ostrowcu ¦więtokrzyskim
    ¦ladami Gombrowicza - po ziemi świętokrzyskiej

    Uczniowie postanowili pod±żyć śladami Witolda Gombrowicza. Najpierw opracowali trasę. Zaznaczyli na mapie miejsca zwi±zane z życiem pisarza. Później zabrali ze sob± aparaty fotograficzne, notesy, ksi±żki i ruszyli w drogę. Tak powstał przewodnik, w którym opisane s±: Witulin, Bodzechów, Małoszyce, Grocholice (Wszechświęte), Ćmielów, Ruda Kościelna, Przeybysławice, Denków, Ostrowiec ¦więtokrzyski - miejscowości, w których mieszkał i dorastał Witold Gombrowicz.




    Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku
    Tropem "Bożych Bojowników" Andrzeja Sapkowskiego przez Ziemię Kłodzk±
    "Do tej pory zebraliśmy liczne materiały dotycz±ce Ziemi Kłodzkiej z okresu wojen husyckich. Zostan± one posegregowane i posłuż± do wykonania strony www prowadz±cej czytelnika szlakiem bożych bojowników przez Ziemię Kłodzk±." - mówi± uczniowie. Stronę zredaguje uczeń II klasy pod patronatem nauczyciela informatyki. I tak na mapie znajd± się współczesne fotografie miejsc zwi±zanych z powieści±: ruiny zamków- Szczerba, Homole, Karpień, kaplica w Starym Wielisławiu, Czerwona Góra itd.


    Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Korczaka w Nowej Rudzie
    Literackie Muzeum Osobliwości
    Uczniowie chcieli założyć własne muzeum. Udało im się! Powstało pierwsze w ich regionie muzeum literackich pami±tek. Eksponaty" w utworzonym przez uczniów muzeum to archiwalia dotycz±ce życia i twórczości pisarzy i poetów z Nowej Rudy i okolic. Uczniowie poszukuj± informacji w bibliotece miejskiej i w Internecie. Młodzież spotkała się z Olg± Tokarczuk i Karolem Maliszewskim, odwiedziła KLUB ,,OGMA" i Muzeum Josefa Wittiga w Słupcu. Uczniowie przez cały czas zbieraj± eksponaty do swojego muzeum, wkrótce nast±pi otwarcie wystawy.