Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Inne sposoby profilowania nauki według minister Hall

      Minister edukacji Katarzyna Hall planuje wprowadzenie od 2012 r. głębszego niż dotąd profilowania wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, także tych kształcących zawodowo. Aby zdążyć z planowanymi zmianami, projekty nowych podstaw programowych będą gotowe w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, by pozostał rok na przygotowanie materiałów dydaktycznych.

      "Przynajmniej dwa albo trzy przedmioty powinny być porządnie rozszerzone, a pozostałe - nieco obcięte, aby uczniowie byli dobrze przygotowywani do matury, która pozostanie jednocześnie egzaminem na studia. Liceum będzie musiało założyć, że uczeń czegoś już w gimnazjum nauczył się, a gimnazjum czegoś faktycznie nauczyć" - zaznaczyła Hall.

      Zmiany mają także dać większy komfort pracy nauczycielom. Obecnie realizacja podstaw programowych w liceach jest niekiedy jedynie "koncertem życzeń". Nauczyciele, mimo najszczerszych chęci i starań, nie są w stanie zdążyć ze wszystkim. "W tym czasie nie da się nauczyć wszystkich wszystkiego - albo nauczy się trochę wszystkiego, co dzieje się dziś w liceach profilowanych mało skutecznie, albo wybierze się parę przedmiotów, których nauczy się dobrze" - oceniła minister Hall.

      Według planów resortu edukacji zmiana podstaw programowych zostanie wprowadzona wraz z obniżeniem wieku obowiązku szkolnego od 1 września 2009 r. Nowe podstawy jednocześnie zaczną obowiązywać w pierwszej klasie szkoły podstawowej i pierwszej klasy gimnazjum, co oznacza, że obejmą pierwsze klasy szkół średnich we wrześniu 2012 r.

¬ródło: PAP - Nauka w Polsce