Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Zabierają uczniom biblioteki!

Zabierają uczniom biblioteki!

Coraz głośniejsza jest ostatnio sprawa likwidowania bibliotek szkolnych w Jarocinie (woj. wielkopolskie), gdzie wiceburmistrz - Robert Kazimierczak - postanowił pozbawić uczniów dostępu do bibliotek szkolnych. Przeciwko likwidowaniu bibliotek szkolnych jednoznacznie wypowiedziało się Ministerstwo Edukacji Narodowej, uznając w opinii prawnej skierowanej do władz Jarocina, że zainicjowany w tym miesicie program "reform" jest niezgodny z prawem.

Najdziwniejsze jest to, że wiceburmistrz Kazimierczak przedstawił swoje tzw. przemyślenia pod koniec maja br. w Poznaniu na konferencji dla samorządowców "Instytucje kultury w czasach kryzysu". Patronat honorowy nad konferencja objął minister kultury i dziedzictwa narodowego - Bogdan Zdrojewski, sankcjonując tym samym mocą swojego urzędu łamanie prawa. Nic dziwnego, że Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego wystosował do ministra Zdrojewskiego i do premiera Tuska oficjalne protesty w tej sprawie.

Jarocin nie jest wyjatkiem. W "Bibliotece w Szkole" 2009 nr 6 opublikowany został obszerny materiał pokazujący, jak władze Wrocławia, mając za wspólnika Miejska Bibliotekę Publiczną, dokonują wrogich przejęć bibliotek szkolnych. W artykule zostały opisane metody, jakie przy tym procederze są stasowane (naciski i szantaże na dyrektorów szkół, świadome łamanie prawa, fikcyjne zapisy w statutach).

Również Rada Główna TNBSP ogłosiła swoje stanowisko w sprawie likwidowania bibliotek szkolnych, skierowała pisma do władz Jarocina i Wrocławia, opublikowała też zestawienie bibliograficzne na temat łączenia bibliotek szkolnych z publicznymi.

Zachęcamy do nadsyłania informacji na temat innych prób likwidowania bibliotek szkolnych.