Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Nagrody Donga

Nagrody Donga za rok 2008 rozdane

Zostały rozdane nagrody Polskiej Sekcji IBBY w konkursie na "Dziecięcy Bestseller Roku". Tym razem, po raz pierwszy w osiemnastoletniej historii Nagrody, zapanowała pełna zgodność.

Ksi±żka Markusa Zusaka pt. "Złodziejka ksi±żek" zdobyła nagrodę zarówno jury profesjonalnego, jak i dziecięcego.

Uzasadnienie Jury:

Z werdyktu dziecięcego Jury:

Nagrodę Małego Donga w konkursie "Dziecięcy Bestseller Roku 2008" jury przyznało Wydawnictwu Nasza Księgarnia za ksi±żkę "Złodziejka Ksi±żek" autorstwa Markusa Zusaka za jej oryginalny pomysł, wci±gaj±c±, niebanaln± treść ukazan± z ciekawego punktu widzenia a także za interesuj±cy sposób narracji i stylizowan± okładkę.

Z werdyktu Jury profesjonalnego:

Dużego Donga otrzymuje NASZA KSIĘGARNIA za Złodziejkę ksi±żek Markusa Zusaka, ksi±żkę o wybitnych walorach artystycznych i niezwykle ważn± w edukacji historycznej młodego czytelnika oraz kształtowaniu jego wrażliwości na los drugiego człowieka, udostępnion± w znakomitym przekładzie Hanny Baltyn.


Ponadto wyróżnienia otrzymały wydawnictwa:

  • DWIE SIOSTRY za Pelikana: opowieść z miasta Leeny Krohn, w tłumaczeniu Iwony Kosmowskiej z ilustracjami Manuela Blasqueza, przypowieść o trudnej przyjaźni i potrzebie akceptacji.
  • ZNAK za Bajki dla Idy Mikołaja Łozińskiego w opracowaniu graficznym Ewy Stiasny, wzruszaj±ce opowiadania, które ucz± wnikliwego patrzenia na świat.
  • ZAKAMARKI za Czy umiesz gwizdać, Joanno? i Jak tata pokazał mi wszechświat Ulfa Starka w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej i z ilustracjami Evy Ericsson i Anny Höglund, piękne i pełne ciepła oraz subtelnego humoru opowieści o oswajaniu świata i jego przemijaniu.
  • LITERATURA za tomik Kanapka i innych wierszy kapka Agnieszki Fr±czek, arcyzabawny wybór wierszy o wieloznaczności wyrazów, ukazuj±cy bogactwo języka ojczystego, w mistrzowskim opracowaniu graficznym Bohdana Butenki.

Ponadto jury dziecięce wyróżniło:

  • AKAPIT PRESS za Sprężynę Małgorzaty Musierowicz
  • Wydawnictwo MAG za Księgę cmentarn± Neila Gaimana
  • EGMONT Polska za Atramentow± śmierć Cornelii Funke