Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
"Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek szkolnych"


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2011


Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych
zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - www.iasl-online.org). Dotychczas było obchodzone co roku w czwarty poniedziałek października. Hasło tegorocznego (2011) Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
"Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia"
IASL
Działalność Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego zainaugurowano formalnie w r. 1971. Stowarzyszenie zrzesza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz wszystkich ludzi, którym bliskie są problemy bibliotekarstwa szkolnego. Celem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego jest przede wszystkim rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. Pierwsza konferencja międzynarodowa IASL odbyła się w Londynie w r. 1971. Od tej pory Stowarzyszenie corocznie organizuje konferencje, które odbywają się w różnych regionach świata. IASL jest członkiem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), jest powiązane z UNESCO, współpracuje z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Czytelniczym (IRA) oraz Międzynarodową Izbą ds. Książek dla Młodych (IBBY).


W tym roku po raz kolejny nauczyciele bibliotekarze będą świętować Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych! Ma to im ułatwić wybór najodpowiedniejszego dla danej szkoły dnia świętowania, a także umożliwić organizację związanych ze świętem działań, które będą trwać dłużej niż jeden dzień - np. tydzień lub cały miesiąc. Już wcześniej w wielu szkołach świąteczne imprezy "rozciągały się" w czasie - przed Dniem Bibliotek ogłaszano konkursy, organizowano akcje regularnego głośnego czytania dzieciom itp. Miesiąc Bibliotek Szkolnych daje nauczycielom bibliotekarzom wiele nowych możliwości. Można np. porozumieć się z innymi szkołami w okolicy i obchodzić święto wspólnie, raz w jednej, raz w innej szkole.Zachęcamy do lektury tekstów poświęconych MMBS w archiwalnych numerach "Biblioteki w Szkole"
(9/2004; 9/2005; 9/2006; 7-8/2007, 7-8/2008, 7-8/2009, 7-8/2010 i 7-8/2011) oraz w naszym serwisie internetowym: