Konkurs

10.01.2013

Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny "Toruńskie Cosmopolis" organizowany w Toruniu,30.05 - 02.06.2013 r.

 

Do ściągnięcia:

Regulamin

Komunikat

Materiały

 

Komunikat organizatora:

Znaczek jest przede wszystkim dziełem sztuki, które upamiętnia życie i dzieło wielkich ludzi, osiągnięcia, wydarzenia historyczne i społeczne  oraz  wydarzenia kulturalne. Znaczki często  ilustrują  tożsamość narodu  nawiązując do narodowych symboli a przez to zachęcają do  podróży i  poznawania kultury i historii danego kraju. Jednak rozwój nowych możliwości technicznych powoduje ,że  młodzi  ludzie zainteresowani zbieraniem  znaczków często zastanawiają się czy tak naprawdę ich hobby ma jeszcze sens bo znaczek jako środek potwierdzający opłatę przesyłki listowej właściwie pomału schodzi ze sceny. Kiedy dokładnie  przyglądniemy  się filatelistyce, jej założeniom oraz samym znaczkom okazuje się ,że edukacyjna rola znaczka jest nadal aktualna pomimo istnienia Internetu . Dlaczego tak jest?  Znaczek to przecież przedstawiciel cywilizacji obrazkowej a podobno społeczeństwo wraca do takiej formy wypowiedzi bo jest ona uniwersalna i zrozumiała przez całe narody. 

 

Już od 51 lat w Polsce odbywa się Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny – co roku  dzieci i młodzież ze wszystkich Okręgów Polskiego Związku Filatelistycznego i Oddziałów  zmaga się z filatelistyką, znaczkami i historią lub przyrodą czy geografią. W tym roku tematem konkursu był renesans. Renesans nie należy do łatwych tematów , ale młodzi filateliści poradzili sobie z tym tematem po mistrzowsku.

 

Pytania do konkursu są przygotowywane przez Komisję Młodzieżową PZF. Pół roku wcześniej do Okręgów i Oddziałów  docierają materiały do pracy w kołach w postaci PDF lub wydruków. Materiały to podstawowe informacje o danym temacie ( w tym roku temat: Szlakiem renesansu ) urozmaicony oczywiście materiałem typowo filatelistycznym- znaczki, całostki, stemple okolicznościowe. Gospodarzem tegorocznego konkursu był Tarnowski Okręg PZF a miastem przyjmującym młodych adeptów filatelistyki oczywiście Tarnów.

 

Na konkurs przyjechało ponad 70 uczestników razem ze swoimi opiekunami. Gośćmi honorowymi otwarcia konkursu były władze miasta i województwa oraz oczywiście Zarząd PZF wraz z przedstawicielami Poczty Polskiej .

 

Każdy konkurs przebiega w dwóch  etapach. Etap pierwszy ( pierwszy dzień) to konkurs pisemny i układanie eksponatu filatelistycznego z przygotowanych przez organizatora materiałów ( materiały mogą być związane z tematem konkursu lub innym tematem, uczestnicy konkursu są o tym fakcie informowani wcześniej w regulaminie). Drugi dzień to  tgz. z ścisły finał do którego przechodzi pięć osób z każdej grupy wiekowej- szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Eksponat filatelistyczny to inaczej zbiór znaczków, całostek, stempli, karty maksimum układany zgodnie z zaplanowanym tematem i według planu.  Plan powinien być ciekawy i rozwijać historię opowiadaną znaczkami. Właściwie eksponat jest jak książka. Dzieci zbierają przede wszystkim faunę i florę, starsi sięgają do innych tematów np. Polska Piastów, Kosmos,  Eksponat robiony na konkursie to symulacja umiejętności każdego uczestnika konkursu. Swoisty sprawdzian wiedzy filatelistycznej. Dodatkowo wszyscy uczestnicy są zobowiązani do przywiezienia swojego eksponatu – szkoła podstawowa 16 kart, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna 32 karty. W tym roku zorganizowano pokaz przywiezionych eksponatów w ramach wystawy.

 

Konkurs istnieje nieprzerwanie od 50 lat. Przechodził różne zmiany , ale nadrzędny cel konkursu- rozbudzanie zainteresowań filatelistycznych wśród dzieci i młodzieży – podostaje nadal aktualny.

 

W konkursie mogą uczestniczyć także dzieci i młodzież nie zrzeszona w szeregach Młodzieżowych Kół Filatelistycznych. Jednakże  w praktyce osoby spoza środowiska filatelistycznego rzadko brały udział w konkursie. Wydaje mi się ,że nastał odpowiedni czas na to aby to próbować  zmienić i do przyszłego konkursu zaprosić niezrzeszonych uczestników. Sam udział w konkursie nie zwalnia wprawdzie laureatów od egzaminów i nie powoduje zdobycia dodatkowych punktów ,ale jest przecież sposobem na zainteresowanie historią, przyrodą, geografią, kulturą i sztuką w inny nietypowy sposób.  Dlatego zwracam się do koleżanek bibliotekarek z wielką prośbą rozpropagowania konkursu w swojej placówce. Temat kolejnego konkursu zostanie oficjalnie zatwierdzony we wrześniu – informacje o temacie i dokładnych zasadach konkursu można pobrać ze strony PZF. Materiały są do pobrania ze strony na początku grudnia. Konkurs można przeprowadzić  najpierw na próbę – zwłaszcza w małych miastach i miasteczkach może zdobyć dużo sympatyków i entuzjastów. W wielu domach są jeszcze klasery, rodzice, dziadkowie, kuzyni na pewno zbierali znaczki. Być może nie będą to filatelistyczne rarytasy , ale znaczki ogólnodostępne, tanie bo wydane w dużych nakładach. W wielu klaserach będą i znaczki rzadsze – nasze wątpliwości rozwiejemy zaglądając do katalogu Fischera ( można kupić w Wydawnictwie Fischer lub w sklepie filatelistyczny. Istnieją także katalogi wirtualne oraz sklepy internetowe, gdzie uda nam się doskonale zorientować co posiadamy w klaserze. Proszę jednak pamiętać, że najdroższe są znaczki do 1945 roku i takie znaczki wypada dokładnie oglądnąć.

 

Adres internetowy PZF: http://www.zgpzf.pl

 

Małgorzata Bykowska