Biblioteki szkolne obowiązkowo w każdej szkole, ale może z szerszą ofertą - wywiad w z wiceminister Edukacji Narodowej, Joanną Berdzik

02.12.2014

Ustawa o systemie oświaty mówi, że każda szkoła musi mieć bibliotekę. Nie ma co do tego dyskusji. Ważne pytanie brzmi też, na ile godzin ma się zatrudnionego bibliotekarza. (...) Ale są miejsca, gdzie tak nie jest. Będziemy to analizować. Pytanie, czy nie powinniśmy myśleć o bibliotekach szkolnych szerzej. Ja mam przekonanie, że biblioteki szkolne – zwłaszcza na wsiach – powinny mieć książki nie tylko dla dzieci i powinny funkcjonować także poza godzinami otwarcia szkoły. Mieszkańcy wsi nie pojadą do biblioteki publicznej, bo mają do niej daleko. Warto otworzyć dla nich biblioteki szkolne  - powiedziała Annie Wittenberg wiceminister Edukacji Narodowej, Joanna Berdzik (Dziennik Gazeta Prawba z dn. 2 grudnia 2014).
Pełny tekst wywiadu (dzięki uprzejmości Autorki i gazety Dziennik Gazeta Prawna)

No dobrze, ale co tym doroslym wypożyczać, skoro w bibliotekach jest za malo książek nawet dla uczniów, czasem w ogole  tych bibliotek nie ma, a w wielu szkołach etaty są obciete do granic rozsądku?