„Jak nie czytam, jak czytam” – praktyczne informacje dla organizatorów

16.05.2018

Do tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam” zostało już tylko nieco ponad 3 tygodnie! Poniżej przypominamy najważniejsze założenia akcji oraz podajemy wskazówki dla bibliotek organizujących akcję w swoich szkołach.

Wszystkie najważniejsze informacje, aktualności oraz archiwalne relacje można znaleźć na oficjalnej stronie akcji pod adresem czytamy.org

Najświeższe aktualności są publikowane na bieżąco na fanpage'u akcji na Facebooku.

Kto może wziąć udział w akcji?

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” jest przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych czytaniem: nauczycieli, uczniów, rodziców, pracowników i sympatyków szkoły. Organizatorem może być każda placówka, która chce się zaangażować w promocję czytelnictwa. W akcji może wziąć udział każdy. Zasada jest prosta: 8 czerwca 2018 r. o godz. 10.00 zbieramy się w dowolnym miejscu – i czytamy.

Dodatkową atrakcją w tym roku jest możliwość udziału w konkursie na selfie z książką. Wystarczy dodać zdjęcie z książką z hashtagiem #JakCzytam na Instagrama lub Facebooka. Wszystkie otagowane zdjęcia biorą udział w losowaniu nagród książkowych.  

Jak zgłosić chęć udziału?

Chęci udziału nie trzeba nigdzie zgłaszać, jednak żeby wydarzenie zostało uznane za część „Jak nie czytam, jak czytam” i liczba czytających została zaliczona do rekordu, trzeba wypełnić sprawozdanie z akcji na stronie czytamy.org. Formularz sprawozdania pojawi się tam 8 czerwca.

Wcześniej organizatorzy akcji mogą dopisywać swoje wydarzenia do interaktywnej mapki, na której można sprawdzić, gdzie odbywa się najbliższa akcja. Warto to zrobić i dołączyć do ponad 1100 zgłoszonych instytucji!

Skąd pobrać materiały promocyjne?

Wszystkie materiały potrzebne do organizacji akcji znajdują się na oficjalnej stronie „Jak nie czytam, jak czytam”. W zakładce „Pobierz” znajdują się takie materiały jak:

  • logo akcji;
  • regulamin akcji;
  • plakat promujący akcję (format A3 i A4)
  • plakat „Czytaniem można się chwalić” (format A3 i A4);
  • zaproszenia dla rodziców i władz (wkrótce dostępne).

Materiały można pobrać za darmo i wykorzystać bez ograniczeń.

Jak zorganizować akcję?

Rodzinny piknik, publiczny marsz z książkami, czytelniczy flashmob, przebieranie się za postaci z książek, konkursy, żywy napis? To tylko niektóre z pomysłów, jakimi pochwalili się dotychczas uczestnicy „Jak nie  czytam, jak czytam”. Forma organizacji akcji jest dowolna – liczy się czytanie i dobra zabawa uczestników.

Te i inne propozycje wydarzeń towarzyszących akcji znajdują się na oficjalnej stronie „Jak nie czytam, jak czytam” w zakładce "Pomysły"

Co po zakończeniu akcji?

Nadrzędnym celem akcji "Jak nie czytam, jak czytam" jest przede wszystkim wspólne czytanie, ale równie ważna jest dla nas promocja czytelnictwa i zaangażowania bibliotekarzy. Dlatego zachęcamy do dokumentacji fotograficznej wydarzenia i przesłania jej do umieszczenia w galerii fotorelacji.

Po zakończonym wydarzeniu organizatorom zostanie udostępniony formularz sprawozdania. Formularz będzie aktywny na stronie akcji od 8 czerwca.

Ząłączenie zdjęcia jest także warunkiem uznania wydarzenia za część akcji "Jak nie czytam, jak czytam" i udziału w losowaniu nagród.

Pełna galeria fotorelacji z poprzednich edycji "Jak nie czytam, jak czytam" znajduje się w zakładce "Galeria" na oficjalnej stronie akcji.

Pomysłodawcą i inicjatorem akcji jest miesięcznik "Biblioteka w Szkole".