Noc Bibliotek w sobotę 5 października 2019 w ponad 1700 bibliotekach w całej Polsce!

03.10.2019

V Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 5 października pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. To ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsca wspólne, łączące ludzi, lokalne centra żywej kultury i edukacji. "Biblioteka w Szkole" objęła akcję patronatem medialnym.

Ideą akcji jest pokazanie, jak wielki potencjał społeczny mają biblioteki i jak bardzo się w ostatnich latach zmieniły. Nocowanie w bibliotece, gra „Flirt z Markiem Hłaską”, warsztaty słowotwórcze DoMowy, silent disco między regałami, gwiazdy literatury, skarby ze zbiorów specjalnych, myszkowanie po magazynach, gry literackie, ekranizacje książkowych bestsellerów, koncerty poezji i kabarety, maratony czytania i konkursy dla czytelników – to wszystko w ponad 1700 bibliotekach w całej Polsce i w kilku za granicą – do akcji dołączyły m.in. biblioteki z Santiago de Compostela, amerykańskiego Portland, Mississagi w Kanadzie i Streatham Tate Library z Londynu. Zgłoszenia trwają.

Specjalną odsłoną akcji jest w tym roku „Nocny Marek” – w 50. rocznicę śmierci Marka Hłaski, w bibliotekach odbędą się gry o jego życiu i twórczości, a czytelnicy będą się integrować, grając we flirt literacki z cytatami z jego książek.

Uroczysta inauguracja ogólnopolskiej akcji z transmisją na żywo do bibliotek w całej Polsce odbędzie się o godz. 19.00 na scenie w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży na warszawskim Mokotowie (ul. Tyniecka 40a). Poprowadzą ją i wystąpią ze specjalnym programem Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi. Wiersz „Wierszowiązałki” warszawskiej poetki Joanny Mueller na inaugurację akcji przeczyta z gośćmi Jarosław Boberek.

Mapa bibliotek w akcji z programami lokalnych wydarzeń: nocbibliotek.org/mapa

Informacje o akcji: nocbibliotek.org Kontakt: Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, krajowa koordynatorka akcji Noc Bibliotek, [email protected], tel. +48 601061161