|
Scenariusz zajęć bibliotecznych dla młodszych dzieci
Cykl tematyczny: Książka bawi i uczy.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Zna:
- kolejność wydarzeń,
- pojęcia: autor, tytuł, tłumacz, ilustrator, adaptacja literacka,
- elementy występujące na karcie tytułowej książki.
Potrafi:
- słuchać ze zrozumieniem,
- ustalić autora baśni,
- znaleźć odpowiednie fragmenty tekstu w różnych adaptacjach,
- samodzielnie lub z pomocą kolegi rozwiązać zagadki.
Rozumie:
- różnicę między adaptacją utworu literackiego a pierwowzorem,
Metody pracy: praca z tekstem, zabawy dydaktyczne, gra ruchowa.
Formy pracy: praca zbiorowa, praca indywidualna, praca grupowa jednolita.
Pomoce dydaktyczne: kredki, kolorowanki, książki z baśnią "Śnieżka", lusterka, piłeczka,
karty pracy, napis z nazwiskiem autora baśni i tytułem.
Założenie: głośne czytanie baśni na lekcjach poprzedzających zajęcia.
Czas trwania: 60 min.
Przebieg zajęć
- Adaptacja literacka a oryginał
N.: Rozdaje uczniom i demonstruje różne wersje baśni.
U.: Odczytują z karty tytułowej twórców książki. Ustalają właściwych autorów i tytuł baśni.
Omawiają wspólnie informacje zawarte na karcie tytułowej książek.
N.: Przypina na tablicy napis:
autor: Jakub i Wilhelm Grimm
tytuł: Śnieżka.
- Kolejność zdarzeń w baśni.
N.: Luźna rozmowa na temat wydarzeń.
U.: Wyszukują w tekstach formy zaklęcia i odpowiedzi lustereczka. Ustalają, iż treść jest
taka sama, zawarta w różnej formie. Czytają fragmenty z różnych adaptacji dotyczące tych samych zdarzeń.
N.: Rozdaje kolorowanki nawiązujące do treści baśni.
U.: Kolorują przygotowane ilustracje i uzgadniają kolejność zdarzeń.
N.: Przypina chronologicznie ilustracje na tablicy.
- Gry i zabawy związane z treścią baśni.
- Gra ruchowa.
U.: Stają w kręgu. Przy pomocy wyliczanki wybierają spośród siebie "złą królową".
N.: W naszej grze zatrutym jabłkiem jest piłeczka. W kręgu podajemy sobie "zatrute
jabłko" z ręki do ręki. Kto będzie trzymał piłeczkę krótko w ręce, jeszcze nie jest w
niebezpieczeństwie. W pewnym momencie "zła królowa" zawoła - stop - kto będzie miał
"jabłko" w ręce, odpada z gry, siada na podłodze i zapada w sen. Zwycięzcą jest ten, kto
zostanie ostatni w kręgu.
U.: Grają.
N.: Chcę teraz ożywić ofiary "zatrutego jabłka". Powoli przeciągamy się,
wstajemy, kołyszemy się, stąpamy powoli w miejscu, coraz szybciej, szybciej - otwieramy oczy i
biegniemy na miejsce w ławce.
- Zabawa matematyczna.
N.: Każda dwuosobowa grupa otrzymuje kartę pracy i wykonuje zadanie.
U.: Wykonują obliczenia matematyczne.
- Zabawa logiczna.
U.: Otrzymują karty pracy i przy pomocy lusterek odczytują "zaczarowane" wyrazy.
Następnie łączą je z odpowiednimi rysunkami.
- Podsumowanie zajęć.
N.: Dziękuje dzieciom za zabawę i nagradza wszystkich jabłkami.
Opracowała: mgr Maria Pytlok
Szkoła Podstawowa nr 44
Katowice |
|
|