Wyszukiwarka
Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole Wszystko dla szkoły Biblioteka centrum informacji Świetlica w Szkole Świetlica w Szkole
Aby dostawać nowości podaj e-mail: 
Zapisz:Wypisz
 
Szukaj: 
Aktualny numer 05/12
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Spisy treści roczników
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Rekomendowane publikacje
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
Stopka redakcyjna
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bibliotekawszkole@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Ostatni numer
ukazał się
25 kwietnia 2012
Urszula Slawek, Małgorzata Dąbrowska-Duda - Czasopisma uczą i bawią. Konspekt lekcji w klasie 4

czas: 45 minut

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów ze strukturą czasopisma.

Cele operacyjne:

WIADOMOŚCI

Zapamiętanie

Uczeń zna:
  • pojęcia: czasopismo, gazeta. prasa, częstotliwość, krąg odbiorców, stałe rubryki, artykuł;
  • cechy czasopisma;
  • podział czasopism ze względu na częstotliwość ich ukazywania się.

Rozumienie

Uczeń rozumie rolę prasy w procesie zdobywania szybkiej, aktualnej informacji o otaczającym świecie.

UMIEJĘTNOŚCI

Stosowanie w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi wymienić główne działy (stałe rubryki) czasopisma.

Stosowanie w sytuacjach problemowych

Uczeń umie odróżnić czasopismo od książki.

Postawy

Uczeń potrafi zachować się w czasie zajęć zgodnie z przyjętymi zasadami pracy w grupie.

Metody: pokaz, ćwiczenia praktyczne, wystawa czasopism gromadzonych przez bibliotekę, stop-klatka, linia czasu, metoda puzzli, informacja zwrotna.

Pomoce: wizytówki i emblematy dla grup; zasady pracy w grupie; plansza z linią czasu; czasopisma; karty z poleceniami; wydawnictwa informacyjne; makiety czasopism; rozsypanka; kartony; koperty zawierające wycinki z czasopism; puzzle; plansze z tytułami czasopism; klej.

Organizacja pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa.

TOK ZAJĘĆ

Szatnia

Uczniowie losują wizytówki z tytułem czasopisma dla dzieci (tytuły są cztery, powstaną więc cztery grupy), a następnie zajmują miejsca przy stolikach z oznaczeniem danej grupy. Na znak nauczyciela uczniowie zastygają na moment w wybranej pozie.

Podanie tematu

Prowadzący zapoznaje uczniów z celami i tematem lekcji. Uczniowie zapisują temat w zeszytach. Nauczyciel przypomina zasady pracy w grupie.

Polowanie na...

Nauczyciel rozdaje kartki z poleceniami dla grup. Zadaniem uczniów jest wyszukanie w wydawnictwach informacyjnych pojęć: czasopismo, prasa, gazeta, artykuł. Liderzy grup prezentują wyniki prac.

Linia czasu

Nauczyciel prezentuje planszę z linią czasu, pokazującą częstotliwość ukazywania się czasopism, na której brak pewnych nazw. Uczniowie z rozsypanek układają nazwy: np. tygodnik, miesięcznik, kwartalnik, rocznik.

ty - god - nik
mie - sięcz - nik
kwar - tal - nik
ro - czn – ik

Uczniowie naklejają elementy rozsypanki na kartonik, kartonik przyklejają w odpowiedniej kolejności na planszę z linią czasu.

W redakcji

Każda grupa otrzymuje kopertę oznaczoną tytułem czasopisma (wizytówka grupy). W kopercie znajdują się wycinki z danego czasopisma oraz puzzle (pocięta strona tytułowa). Zadaniem uczniów jest stworzenie z wycinków na kartkach formatu A4 jednego egzemplarza czasopisma (w dowolnej formie).

"EMPIK"

Nauczyciel prosi liderów grup o zaprezentowanie makiety swojego czasopisma. Uczniowie omawiają budowę czasopisma, uzasadniają, które informacje umieścili, a które odrzucili oraz podają dla kogo jest ono przeznaczone.

Ewaluacja - Termometr wrażeń

Uczniowie każdej z grup oceniają prace - czasopisma pozostałych zespołów. Każdy uczeń przykleja swoją wizytówkę na planszę z tytułem czasopisma, które najbardziej mu się podobało. Nie ocenia pracy swojej grupy.

Urszula Slawek
Małgorzata Dąbrowska-Duda