Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Barbara Drwal - Nasze lektury

Konkurs czytelniczy w szkole podstawowej

Miesięcznik " Biblioteka w Szkole" jest niezastąpionym źródłem informacji , niezbędnym do nowoczesnego i twórczego prowadzenia biblioteki szkolnej. Osobiście z dużą uwagą śledzę materiały przydatne w codziennej pracy z uczniami. Z zainteresowanymi bibliotekarzami szkół podstawowych pragnę podzielić się własnym doświadczeniem, w zakresie organizowania konkursów czytelniczych, których celem jest rozbudzenie zainteresowań lekturą szkolną.

Konkurs w formie zgaduj-zgaduli oparty jest na pytaniach skonstruowanych na podstawie programów nauczania języka polskiego i wykazu lektur dla klas II - VI .Uczestnicy rywalizują o zdobycie jak największej ilości punktów. Każdy z uczestników losuje 4 spośród 20 pytań i w zależności od tego, czy udzieli pełnej i poprawnej odpowiedzi, otrzymuje 1-3 punktów za każde pytanie. Dla lepszej zabawy, punkty w postaci kulek lub cukierków, łącznicy wrzucają do podpisanych w odpowiedniej ilości szklanych pojemników (np. szklanek) Zwycięzcy I, II, III miejsca, którzy zgromadzą najwięcej punktów otrzymują nagrody książkowe, pozostali - nagrody pocieszenia. W konkursie biorą udział także widzowie, których poprawne odpowiedzi są nagradzane słodyczami. Do konkursu wcześniej zgłaszają swój udział, lub zostaną wytypowani przedstawiciele każdej z klas II - VI. Konkurs przeprowadza się w dwóch grupach wiekowych.

Kl. II.

Wykaz lektur: Janina Porazińska - "Szewczyk Dratewka", Alina i Czesław Centkiewiczowie "Zaczarowana zagroda", Siergiej Michałkow - "Nie płacz koziołku", Alan Alexander Milne - "Kubuś Puchatek", Hugh Lofting - "Doktor Dolittle i jego zwierzęta", Hans Christian Andersen - Calineczka ", Maria Kruger - "Karolcia", Jan Grabowski - "Puc, Bursztyn i goście", Charles Perrault - "Baśnie", Kornel Makuszyński - "Przygody Koziołka Matołka".

  1. Kto w książce Janiny Porazińskiej otrzymał zasłużoną nagrodę za szlachetne i wrażliwe serce: Kichuś, Filonek, czy Szewczyk Dratewka? 1 - 2 p.
  2. Czym zajmowali się na Antarktydzie uczestnicy wyprawy - na podst. lektury pod tytułem "Zaczarowanana zagroda"? 1 - 2 p.
  3. Podaj dane o książce: autor - Siergiej ......................, tytuł - ".................Koziołku" 1.p.
  4. Uzupełnij zdanie właściwym tekstem: - Koziołek wpadł w czarną rozpacz, ponieważ:...........a) spotkał miłe towarzystwo, b) znalazł się w trudnym położeniu, c) przeżywał wesołe przygody. 1 p.
  5. Z której książki pochodzą słowa: "Był coraz bardziej zmęczony, więc zaśpiewał żałosną piosenkę. Już, już dobrał się prawie do miodu, gdy naraz...Trach! Ratunku! zawołał...zlatując na gałąź o pół łokcia niżej..". 1 p.
  6. Komu przyszedł z pomocą Szewczyk Dratewka? 1 - 3 p.
  7. Uzupełnij tytuły książek: "Puc, ", "Doktor...................... i jego zwierzęta", "Przygody.........................Matołka.". 1 - 3 p.
  8. Dlaczego dziewczynka z baśni Hansa Christiana Andersena nazywała się "Calineczką" ? 2 p.
  9. Wymień najbardziej sympatyczne postacie zwierząt z baśni H. Ch. Andersena pt. "Calineczka". 2 p.
  10. Połącz w pary: autora i tytuł: Maria Kruger, Jan Grabowski, Kornel Makuszyński, - "Puc, Bursztyn i goście", "Przygody Koziołka Matołka", "Karolcia". 1 - 3 p.
  11. Uzupełnij zdania brakującymi wyrazami: a) Doktor .............wyruszył ze zwierzętami do................b) Wdzięczne ..................... podarowały ....................dwugłowca. 1 - 2 p.
  12. Dlaczego zwierzęta darzyły doktora Dolittle sympatią i okazywały mu wdzięczność? 1 - 3 p.
  13. Jakie życzenie zostało spełnione dzięki magicznej mocy koralika, w którym dzieci rezygnują z własnych marzeń na rzecz innych ludzi? ( Na podst. lektury pt. "Karolcia" ) 2 p.
  14. Uzupełnij zdania: Dziewczynka ...........................przestraszonego Mikaduchnę. Od tej pory Mikado był jej....................... 1 - 2 p.
  15. Które zwierzęta okazały pomoc i życzliwość Koziołkowi na podst. lektury pt. "Nie płacz koziołku?" 1 - 3 p.
  16. Do której z lektur kl. II odnoszą się następujące rady skierowane do zwierząt: "Nie oddalaj się bez pozwolenia mamy", "Pomagaj innym w potrzebie". 1 p.
  17. Uzupełnij dane o książce: Autor: Czesław.............................. Tytuł: "Zaczarowana...................." 1 - 2 p.
  18. Czy znasz baśnie Charlesa Perraulta? Jeśli tak, podaj 3 tytuły. 1 - 3 p.
  19. Jakiej miejscowości poszukuje Koziołek Matołek? 1 - p.
  20. Opowiedz w 3 zdaniach o twojej ulubionej książce. 3p.

Kl. III.

Wykaz lektur: Hans Christian Andersen - "Brzydkie kaczątko", "Dziewczynka z zapałkami", Czesław Centkiewicz - "Anaruk chłopiec z Grenlandii", Wanda Chotomska - "Dzieci pana Astronoma", Mira Jaworczakowa - "Oto jest Kasia", Maria Kownacka "Kajtkowe przygody"

Astrid Lindgren - "Dzieci z Bullerbyn", Roman Pisarski - "O psie, który jeździł koleją", Roman Ratajczak - "Ziarenka maku".

  1. Z której książki pochodzą słowa: "Zmarznięty i głodny wędrowiec, który zawita do osady, będzie przyjęty jak najlepszy przyjaciel, dostanie zawsze najsmaczniejsze kęsy jedzenia i najlepsze miejsce do spania"? 1 p.
  2. Dlaczego Anaruka można nazwać bohaterem? 2p.
  3. Połącz w pary następujące imiona: Kajtek, Anaruk, Anna - Tughto, Britta, Bukiet. 1 - 3 p.
  4. Opowiedz w dwóch zdaniach.o życiu Eskimosów z Grenlandii. 2 p.
  5. Uzupełnij zdania: Teleskopka i Teleskopek to dzieci................................................... Imiona te pochodzą od wyrazu:........................... 1 - 2 p.
  6. Popraw błędy, które się wkradły do tytułów książek: "Ziarenka piasku", "Kajtkowe podróże", "O psie, który jeździł tramwajem". 1 - 3 p.
  7. Opisz rasę psa - bohatera książki p t "O psie, który jeździł koleją".1 - 3 p.
  8. Dlaczego pies Lampo zasługiwał na szacunek? Podaj przynajmniej 3 cechy. 1 - 3 p.
  9. Uzupełnij dane o lekturze: autor - Maria..................... ,tytuł - Kajtkowe.................. 2 p.
  10. Odgadnij, o kim mówi fragment książki: "Przyszedłem na świat w pięknym rozłożystym gnieździe ze starej brony, na wysokiej topoli rosnącej w zagrodzie u Orczyków". Byłem największym i najsilniejszym z trojga rodzeństwa". 1 p.
  11. Zestaw rzeczowniki pospolite ( pisane małą literą) z odpowiednimi rzeczownikami własnymi ( pisanymi dużą literą) wg książki "Kajtkowe przygody": bocian, pies, krowa, koń, kot, ciocia, gospodyni - Mruczek, Krasula, Kasztan, Zosia, Chmielowa, Kajtek, Bukiet. 1 - 3 p.
  12. Które zdanie ma związek z baśnią Hansa Christiana Andersena "Brzydkie kaczątko" ?
    1. Przyjaciół poznaje się w biedzie,
    2. Niedbały robi dwa razy,
    3. Nie oceniaj ludzi na podst. wyglądu. 1 p.
  13. W której książce możemy przeczytać o życiu i przygodach dzieci z szwedzkiej wsi? 1 p.
  14. Jakie zimowe zabawy towarzyszyły dzieciom z Bullerbyn wg książki Astrid Lindgren? 1 - 3 p.
  15. Książka "Ziarenka maku zawiera opowiadania czy wiersze? 1 p
  16. Wymień znane ci 3 tytuły baśni Hansa Christiana Andersena. 1 - 3 p.
  17. Opisz postać dziewczynki z baśni "Dziewczynka z zapałkami" Hansa Christiana Andersena. 1 - 3 p.
  18. Z której książki pochodzi podany tekst, wybierz właściwy tytuł spośród podanych:
    1. "Anaruk, chłopiec z Grenlandii",
    2. "Kajtkowe przygody",
    3. "Oto jest Kasia".

    - " Z różowego dzbanka lała mleko do filiżanek, rozchlapując na podłogę i kłóciła się z Jurkiem, że cały stół zajął jakimiś blaszkami" 1 p.

  19. W jaki sposób Kasia z książki Miry Jaworczakowej poprawiła swoje zachowanie i co było tego przyczyną? 1 - 3 p.
  20. Wskaż 2 postacie, które dokonały bohaterskiego czynu: Kajtek, Anaruk, Lampo, Karolcia. 1 -2 p.

Kl. IV.

Wykaz lektur: Hans Christian Andersen - "Królowa śniegu", Jan Brzechwa - "Akademia Pana Kleksa", Carlo Collodi - "Pinokio", Ludwik, Jerzy Kern - "Ferdynand Wspaniały", Tove Jansson - "Opowiadania z Doliny Muminków", Maria Konopnicka - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi", Jadwiga Korczakowska - "Spotkanie nad morzem", Maria Kownacka - "Rogaś z Doliny Roztoki", Bolesław Prus - "Antek", Henryk Sienkiewicz - "Janko Muzykant".

  1. Co pomogło Gerdzie w poszukiwaniu Kaya?
    1. szybko się zrażała,
    2. błądziła bez celu,
    3. wytrwale pokonywała przeszkody.

    Wybierz właściwą odpowiedź. 1 p.

  2. Z której książki pochodzi tekst: "Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka dużych kleksów, po czym arkusz składa się na pół i kleksy rozmazują się po papierze" 1 p.
  3. Uzupełnij opis Pana Kleksa: Ogromna czarna czupryna, czarna zwichrzona........... ,ruchliwy nos, na nim....................., pod nosem sztywne ....................w kolorze................. 1 - 3 p.
  4. Z jakich części składa się opowieść o Panu Kleksie? 1 - 3 p.
  5. W kogo zamienił się Pinokio w nagrodę za dobre sprawowanie? 1 - 2 p.
  6. O czym śnił Ferdynand w książce Ludwika Jerzego Kerna? 1 - 2 p.
  7. Jak nazywają się białe stworki, które wywodzą się ze skandynawskich skrzatów? 1 p.
  8. Wymień 3 tytuły książek opowiadających o przygodach Muminków 1 - 3 p.
  9. O kim mówi następujący tekst: "Śniło się wtedy Marysi, że słońce świeci i że kwiaty pachną. Wyciągała ręce do mateńki i szeptała we śnie. - Przyszłaś mateńko?"... 1 p.
  10. Kim była i czym zajmowała się tytułowa bohaterka książki Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i o sierotce Marysi"? 1 - 3 p.
  11. Które ze zwierząt przedstawionych w baśni "O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej" budzi naszą sympatię? 1 p.
  12. W jaki sposób przyjaźń odmieniła życie dwóch dziewczynek na podstawie książki "Spotkanie nad morzem" Jadwigi Korczakowskiej? 3 p.
  13. Tolerancja to umiejętność współżycia z ludźmi innymi od nas. W jaki sposób dziewczynki z książki "Spotkanie nad morzem" wykazały się tolerancją? 3 p.
  14. Uzupełnij dane: autor - ............................, tytuł - "Rogaś z Doliny Roztoki" 1 p.
  15. Czym Rogaś zasłużył sobie na miano bohatera wśród mieszkańców Rytra? 1 - 2 p.
  16. O czym marzył Antek - bohater noweli Bolesława Prusa? 1 - 2 p.
  17. Porównaj szkołę, do której chodzisz, ze szkołą Antka - na podstawie noweli Bolesława Prusa.1 - 3 p.
  18. W jakich utworach spotyka się następujące postacie: Janek, Rozalka, Koszałek - Opałek. 1 - 3 p.
  19. Dlaczego Janek - bohater noweli Henryka Sienkiewicza nie mógł zrealizować swoich marzeń ? 1 - 3 p.
  20. Wymień znane ci 3 przedmioty baśniowe. 1 - 3 p.

Kl. V.

Wykaz lektur: Frances Burnett - "Tajemniczy ogród", Maria Dąbrowska - "Olek", Ferenc Molnar - "Chłopcy z Placu Broni", Eliza Orzeszkowa - "Legenda o Janie i Cecylii", Jan Parandowski - "Przygody Odyseusza", Mity greckie - " Prometeusz", Bolesław Prus - "Katarynka", Bolesław Prus - "Z legend dawnego Egiptu", Henryk Sienkiewicz - "W pustyni i w puszczy", John Ronald Tolkien "Rudy Dżil i jego pies".

  1. Z których znanych ci lektur pochodzą postacie: Colin, Nel, Tomasz? 1 - 3 p.
  2. Na czym polegała tajemnica Mary i Colina w powieści "Tajemniczy ogród"? 3 p.
  3. Jak w książce "Tajemniczy ogród" spełniło się marzenie Colina? 3 p.
  4. Dlaczego zachowanie Olka z opowiadania Marii Dąbrowskiej zasługuje na szacunek? 1 - 3 p.
  5. Na czym polega podobieństwo przywódców przeciwnych grup w książce "Chłopcy z Placu Broni"? 1 - 3 p.
  6. W jaki sposób upamiętniono trudy życia Jana i Cecylii na podstawie legendy Elizy Orzeszkowej? 1 - 2 p.
  7. Wymień trzech znanych ci bohaterów mitów. 3 p.
  8. Wskaż, kim była Penelopa: żoną Odyseusza, Eneasza,czy Prometeusza? 1 p.
  9. Dlaczego Prometeusza nazywano w starożytnej Grecji dobroczyńcą ludzkości? 1 - 3 p.
  10. O kim mówi cytat: "Poznawała posuwisty krok stróża... Wiedziała, kiedy jedzie z drzewem chłopski wózek drabiniasty, kiedy dorożka, a kiedy wywożą śmiecie. Najmniejszy szelest, zapach, oziębienie się albo rozgrzanie powietrza nie uszło jej uwagi"...1 p.
  11. Uzupełnij dane: a) postać literacka - niewidoma dziewczynka, b) tytuł utworu - ........................... c) autor............................. 1 - 2 p.
  12. Dlaczego pan Tomasz w noweli Bolesława Prusa zmienił swoje zdanie o katarynkach? 1 - 2 p.
  13. Który z bohaterów noweli Bolesława Prusa bardziej nadawał się na władcę Egiptu: Horus, czy Ramzes i dlaczego? 1 - 3 p.
  14. Uzupełnij zdanie: Mitologia to zbiór legend o...................................... 1 - 2 p.
  15. Kogo i w jakiej książce nazwano "dzieckiem pustyni"? 1 p.
  16. Która z książek Henryka Sienkiewicza wiąże się ze słowem "egzotyka" i dlaczego? 1 - 3 p.
  17. Dzięki jakim cechom charakteru udało się Stasiowi Tarkowskiemu osiągnąć cel? 3 p.
  18. "W pustyni i w puszczy" to: nowela, powieść przygodowo - podróżnicza czy opowiadanie? 1 p.
  19. Kto w książce "Rudy Dżil i jego pies" z spokojnego gospodarza staje się bohaterem całej okolicy? 1 p.
  20. Z podanych tytułów książek wybierz te, których autorem jest Bolesław Prus: "Janko Muzykant", "Katarynka", "Z legend dawnego Egiptu", "W pustyni i w puszczy", "Antek". 1 - 3 p.

Kl. VI.

Wykaz lektur: Maria Dąbrowska - "Marcin Kozera", Daniel Defoe - "Przypadki Robinsona Cruzoe" Irena Jurgielewiczowa - "Ten obcy", Kornel Makuszyński - "Szatan z siódmej klasy", Lucy Maud Montgomery - "Ania z Zielonego Wzgórza", Edmund Niziurski - "Sposób na Alcybiadesa", Joanne Rowling - "Harry Potter", Henryk Sienkiewicz - "Sachem", Juliusz Słowacki - "Balladyna".

  1. Do jakiej literatury zaliczamy książkę Marii Dąbrowskiej "Marcin Kozera": przygodowej, obyczajowej, historycznej czy fantastycznej? 1 p.
  2. Kto pomógł Marcinowi w dokonaniu słusznego wyboru ojczyzny i w jaki sposób? 1 - 2 p.
  3. Z której książki pochodzą słowa: "Dziś smutna rocznica mego wylądowania. Policzyłem karby na słupie i stwierdziłem, że przeżyłem na wyspie trzysta sześćdziesiąt pięć dni. Dzień ten spędziłem na praktykach religijnych, poszcząc..." 1 p.
  4. Jakie prace wykonywał Robinson Cruzoe na bezludnej wyspie? 1 - 3 p.
  5. Wymień cechy charakteru Robinsona, które pomogły mu przetrwać samotnie na wyspie. 1 - 3 p.
  6. "Wieś ta położona wśród piasków i lasów, leżała nad rzeką Młynówką" Jakiego utworu akcja w niej się rozgrywa? 1 - 2 p.
  7. Jakie cechy osobowości Zenka uległy zmianie na lepsze wg powieści "Ten obcy"? 1 - 3 p.
  8. W jakiej scenerii toczy się akcja lektury "Ten obcy" Ireny Jurgielewiczowej? 1 - 3 p.
  9. Uzupełnij dane: Postać literacka - Adam Cisowski. Tytuł -........................ Autor - Kornel Makuszyński. Gatunek literacki - ............................. 1 - 2 p.
  10. Jaką tajemnicę rozwiązuje się w książce Kornela Makuszyńskiego "Szatan z siódmej klasy"? 1 - 3 p.
  11. Czym interesował się Adam Cisowski - bohater książki Kornela Makuszyńskiego i dlaczego nazwano go "szatanem"? 1 - 3 p.
  12. Uzupełnij zdanie na temat przyjaźni wypowiedziane przez Anię Schirley wstawiając słowa: "słońce i księżyc", "uroczyście", "najlepszej": " obiecuję i przyrzekam pozostać wierną mej przyjaciółce, Dianie Barry dopóki istnieć będą".2 p.
  13. Połącz imiona postaci z nazwiskami: Małgorzata, Mateusz, Diana - Cuthbert, Barry, Linde. 1 - 3 p.
  14. Która z książek Małgorzaty Musierowicz została wpisana przez UNESCO na Listę Honorową im. Andersena: a) "Noelka", b) "Szósta klepka", czy c) "Kwiat kalafiora"? 1 p.
  15. Czy "sposób" na Alcybiadesa był sposobem na nauczyciela historii? Uzasadnij swoją wypowiedź na podstawie książki Edmunda Niziurskiego 1 - 2 p.
  16. Co pomagało Harremu Potterowi być niewidzialnym? 1 p.
  17. W jakiej szkole uczył się Harry Potter i kto był jej dyrektorem?1 - 2 p.
  18. Spośród podanych tytułów wybierz te, których autorem jest Henryk Sienkiewicz: "Ten obcy", "Sachem", "W pustyni i w puszczy". 1 - 2 p.
  19. W jaki sposób naruszono godność ludzką podczas zorganizowania cyrku w mieście Antylopie - na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza "Sachem"? 1 - 3 p.
  20. Uzupełnij dane: Autor -....................... Tytuł - "Balladyna". Gatunek literacki.......................1 - 2 p.

Odpowiedzi.

Kl. II. 1. Szewczyk Dratewka. 2. Obserwacją pingwinów. 3.S. Michałkow "Nie płacz koziołku". 4. b) znalazł się w trudnym położeniu. 5. "Kubuś Puchatek". 6. Mrówkom, pszczołom, kaczkom. 7. "Puc, Bursztyn i goście", "Doktor Dolittle i jego zwierzęta", " Przygody Koziołka Matołka". 8. Imię Calineczka pochodzi od cala - jednostki miary. 9. Jaskółka, rybki, ptaszki, motylek. 10. J. Grabowski - "Puc, Bursztyn i goście", M. Kruger - "Karolcia", K. Makuszyński - "Przygody Koziołka Matołka". 11. Dolittle, Afryki, małpy, doktorowi. 12. Leczył zwierzęta, przynosił ulgę w cierpieniu, dawał żywność i schronienie. 13. Życzenie: aby zostały spełnione marzenia mieszkańców ul. Kwiatowej oraz aby wszyscy byli szczęśliwi. 14. Uratowała, przyjacielem. 15. Dzika kaczka, zające, bobry, żurawie, czaple, pelikany, sikorka, bocian. 16. "Nie płacz koziołku". 17. Centkiewicz...zagroda. 18. Np. "Kopciuszek", "Śpiąca królewna", "Czerwony kapturek". 19. Pacanów, 20. Dowolna książka.

Kl. III. 1. "Anaruk chłopiec z Grenlandii" - Cz. Centkiewicz. 2. Odznaczał się odwagą, męstwem, ofiarnością dla innych 3. Kajtek - Bukiet, Anaruk - Tughto, Anna - Britta. 4.Dowolne 2 zdania. 5. Pana Astronoma, teleskop. 6. "Ziarenka maku, "Kajtkowe przygody", "O psie, który jeździł koleją". 7. Kundel, mieszaniec owczarka i szpica, pysk długi i spiczasty, łapy z białymi łatami, jasna pręga na grzbiecie. 8. Mądry, inteligentny, lubi podróżować. 9. Maria Kownacka - "Kajtkowe przygody". 10. Bocian Kajtek. 11. Bocian - Kajtek, pies - Bukiet, krowa - Krasula, koń - Kasztan, kot - Mruczek, ciocia - Zosia, gospodyni - Chmielowa. 12. c) nie oceniaj ludzi....13. "Dzieci z Bullerbyn" - A. Lindgren. 14. Zabawa w wojnę na kule śnieżne, jazda na łyżwach po zamarzniętym jeziorze, budowa fortecy itd. 15. Wiersze. 16. Np. "Dziewczynka z zapałkami", "Krzesiwo", "Latający Kufer". 17. Goła głowa, długie jasne włosy, bosa, nóżki czerwone i zsiniałe z zimna, w fartuszku zapałki i t d. 18. "Oto jest Kasia". 19. Kasia najpierw była najmłodszym dzieckiem w rodzinie, rozpieszczanym i dlatego budziła niechęć. Po urodzinach siostrzyczki czuła się pokrzywdzona, dopiero choroba Agnieszki spowodowała że stała się miłą i serdeczną dla otoczenia. 20. Anaruk, Lampo.

Kl. IV. 1. Wytrwale pokonywała przeszkody. 2. "Akademia Pana Kleksa", 3. Broda, okulary srebrne, wąsy, pomarańczy. 4. Akademia Pana Kleksa, Podróże Pana Kleksa, Tryumf Pana Kleksa. 5. Pinokio zamienił się w chłopca dzięki wróżce. 6. Podczas snu przeżywa niezwykłe przygody, np. podróżuje wśród chmur windą. 7. Muminki. 8. Np. "Opowiadania z Doliny Muminków", "Zima Muminków", "Lato Muminków" itd. 9. O sierotce Marysi z książki M. Konopnickiej. 10. Była sierotą, mieszkała w chatce krytej strzechą. Pracowała u gospodarzy, za kąt i słomę, na której spała oraz strawę i zgrzebną koszulinę: kołysała dziecko, nosiła wodę, pasła gąski. 11. Pies Gasio. 12. Danusia - samolubna i ponura staje się życzliwa, opiekuńcza i odpowiedzialna. Elza odzyskuje śmiałość, ciocia Rudzka postanawia ją adoptować. 13. Danusia musiała nauczyć się opieki nad niewidomą Elzą. Elza musiała polubić cechy Danusi, otworzyć się i zaufać jej. 14. Maria Kownacka. 15. Rogaś uratował wioskę przed wilkami i wyprowadził dziewczynki z lasu. 16. O struganiu wiatraków. 17. Szkoła podobna do karczmy, w której po dwóch miesiącach nauki Antek znał pierwsze cztery litery alfabetu. Stosowano kary cielesne, nauczycielowi nie zależało na tym, aby jego uczniowie naprawdę nauczyli się czytać i pisać. Po południu dzieci szły do domu nauczyciela pomagać w gospodarstwie. 18. "Janko Muzykant", "Antek", "O krasnoludkach i o sierotce Marysi". 19. Janko był utalentowany muzycznie, lecz nikt go nie rozumiał. Dla Janka tylko pomocna dłoń mogła zadecydować o jego przyszłości.20. różdżka, latający dywan, zwierciadło itd.

K l. V. 1. "Tajemniczy ogród", "W pustyni i w puszczy", "Katarynka". 2. Colin z chorego chłopca nie mogącego chodzić, przemienił się w silnego i zdrowego towarzysza zabaw ,dzięki ćwiczeniom i przebywaniu wśród zieleni ogrodu. 3. Marzył, aby móc chodzić i spotkać się z ojcem oraz aby ojciec go pokochał. Jego marzenie się spełniło 4. Olek wyciągnął pomocną dłoń do młodszego kolegi i pomógł mu w trudnej sytuacji. 5. Boka i Feri mają podobne charaktery i sposób postępowania: są silni, umieją docenić i uszanować przeciwnika, potrafią dotrzymać słowa, wywołują podziw, zasługują na miano bohaterów. 6.pomnikiem ( z datą 1549). 7. Np. Prometeusz, Syzyf, Herakles. 8. Odyseusza. 9.Stworzył ludzi za pomocą gliny, a widząc, że są ciemni, wykradł ogień bogom i zaniósł ludziom, aby ułatwić im życie. 10. Niewidoma dziewczynka - na podst. noweli "Katarynka" B. Prusa. 11. b) "Katarynka", c) Bolesław Prus. 12. Gdyż miał dobre i wrażliwe serce na cierpienie ludzi, współczuł niewidomej dziewczynce. 13.Ramzes: rozważny, nawet na łożu śmierci troszczy się o losy państwa. 14. Bogach i bohaterach. 15. Staś Tarkowski. 16. "W pustyni i w puszczy" - egzotyczne piękno afrykańskiej flory i fauny. 17. Odważny, dzielny, bohaterski, wytrzymały, ofiarny, szlachetny, opiekuńczy, doskonale strzela, pływa, jeździ konno, zna języki. 18. Powieść przygodowo - podróżnicza. 19. Dżil - gospodarz z Ham. 20. "Katarynka", "Z legend dawnego Egiptu", "Antek".

Kl. VI. 1. Obyczajowej. 2. Nauczycielka, ponieważ zachęca go do udziału w jasełkach i Krysia, z którą się przyjaźni. 3. Daniel Defoe - "Przypadki Robinsona Cruzoe". 4. Wyrób garnków, sianie jęczmienia, szycie odzieży, praca nad siecią. 5. Odwaga, zaradność, pomysłowość, samodzielność, samozaparcie, pracowitość, upór. 6. I. Jurgielewiczowa - "Ten obcy". 7. Odzyskał wiarę w drugiego człowieka, przyjaźń ochroniła go przed kradzieżami, kłamstwem, złym towarzystwem, zrozumiał, że krzywdę należy naprawić. 8. Wyspa powstała podczas wiosennej powodzi we wsi położonej nad rzeką Młynówką, przewrócona topola i dwie żerdzie wyznaczały drogę do wyspy. 9. Tytuł; "Szatan z siódmej klasy", gatunek literacki: powieść. 10. Tajemnicę o ukrytym skarbie oficera napoleońskiego. 11. Interesował się historią Nazwano go "Szatanem", ponieważ przechytrzył opryszków, oraz odkrył metodę pytania uczniów przez profesora. 12. Uroczyście, najlepszej, słońce i księżyc. 13. Małgorzata Linde, Mateusz Cuthbert, Diana Barry. 14. "Kwiat kalafiora". 15. "Sposób" na Alcybiadesa, nauczyciela historii, okazuje się sposobem na uczniów, gdyż zmusza ich do samodzielnej pracy. 16. Peleryna - niewidka. 17. W Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogward, Albus Dumbledore. 18. "Sachem", "W pustyni i w puszczy". 19. Potomek "Czarnych Wężów" wychowany w niewoli występował na arenie cyrkowej przed ciemiężcami swoich przodków. 20. Autor: Juliusz Słowacki, gatunek literacki: dramat.

Barbara Drwal
Szkoła Podstawowa Nr 1
Wola Rzędzińska /k. Tarnowa