Ewa Pałucka, Elżbieta Wróbel - Inicjatywy Oddziału TNBSP w Krakowie

Krakowski Oddział TNBSP liczy ponad 200 członków. Główne inicjatywy Oddziału w latach 2001/2002  r. i 2002/2003 r.

Imprezy

• projekt imprezy "Cała szkoła czyta dzieciom". Przedsięwzięcie realizowane jest w większości krakowskich szkół podstawowych (scenariusz imprezy czytelniczej opublikowała "Biblioteka w Szkole" 2002 nr 3).

Plebiscyty

• "Bestsellery Nastolatków"- plebiscyt dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Miał celu stworzenie "Złotej Dziesiątki" najpopularniejszych książek wśród dzieci i młodzieży, zwiększenie czytelnictwa wśród młodych ludzi zdominowanych kulturą obrazka oraz zaplanowanie zakupów nowości do biblioteki. W plebiscycie wzięło udział 6318 uczniów klas IV-VI z 55 szkół podstawowych oraz 3340 gimnazjalistów z 18 szkół , głównie Krakowa , Bochni, Wieliczki , Skawiny i Chrzanowa. (Dokładne wyniki - zob. "Biblioteka w Szkole" 2002 nr 5 oraz "Dziennik Polski" z 8 V 2002 r.).
  • "Bestsellery Nastolatków"-  drugi plebiscyt, tym razem dla uczniów szkół średnich - miał na celu stworzenie "Złotej Dwudziestki"   W plebiscycie głosowało 7946 uczniów z 27 szkół Krakowa, Dobczyc, Niepołomic, Myślenic, Trzebini, Wieliczki i Skawiny. Wyniki ukazały się już w "Dzienniku Polskim" 18 IV 2003 r.

Konkursy

• międzyszkolny konkurs na pracę w formie pamiętnika "Tydzień z życia gimnazjalisty", pod patronatem kuratora oświaty, Elżbiety Lęcznarowicz. Nadesłano 210 prac z 51 gimnazjów z Krakowa a także Olkusza, Zabierzowa, Gdowa, Muszyny, Wieliczki, Mszany Górnej, Porąbki Uszewskiej i Kalwarii Zebrzydowskiej. Nagrodzono i wyróżniono 24 prace. Nagrody (aparaty fotograficzne, walkmeny, książki, bilety do kopalni soli w Wieliczce, bilety do kina) wręczone w czasie uroczystej gali w maju 2003 roku w historycznej auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Nowodworskiego. Nagrodzone prace można było obejrzeć na wystawie pokonkursowej.

Publikacje

• "Biuletyn Informacyjny Krakowskiego Oddziału TNBSP". Wydano dwa kolejne numery bezpłatnego kwartalnika, którego głównym założeniem jest wspomaganie nauczycieli bibliotekarzy w ich rozwoju zawodowym oraz praktyczne przygotowanie do funkcjonowania w nowoczesnym świecie.
  • Referaty, konspekty, prezentacje- autorstwa nauczycieli  bibliotekarzy - w dziale Publikacje na naszej stronie internetowej : www. tnbsp.viii-lo.krakow.pl

Przedstawiciel Oddziału uczestniczył w Ogólnopolskich forach nauczycieli bibliotekarzy: VII w Pakosławiu , listopad 2002; VIII w Warszawie, marzec 2003.