Nasz TW w WI

Kolejny raport naszego tajnego współpracownika (TW), który ulokowany jest w Sejmie RP, zwanym też Wysoką Izbą (WI) i na nasze zlecenie rejestruje wszystkie wypowiedzi posłów, w których pojawia się słowo biblioteka (red.).

W Wysokiej Izbie od pewnego czasu trwa usilne poszukiwanie ustawy, która została przyjęta bez tzw. patologicznego lobbingu. Rezultaty są marne. Postanowiono zatem szybko uchwalić jakiś akt prawny, za którym nie kryją się pieniądze jakiejś grupy interesów. Dzięki temu do porządku obrad Sejmu trafiła nowelizacja ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jest to tematyka całkowicie wszystkim posłom obojętna, więc nie zachodziła obawa jakiegokolwiek mataczenia. Dyskusja toczyła się (26 XI) niemrawo między posłem sprawozdawcą a kilkoma posłami, których los rzucił na salę obrad. Posłanka Elżbieta Więcławska-Sauk (PiS) poinformowała, że w komisji "prace nad nowelizacją ustawy właściwie skupiały się wyłącznie na jednym punkcie - na sposobie powoływania dyrektorów instytucji kultury" i żeby wprowadzić jakieś merytoryczne ożywienie zapraszano na zebrania komisji przedstawicieli różnych środowisk, w tym nawet bibliotekarzy. Poseł Antoni Z. Stryjewski (Ruch Katolicko-Narodowy) zwrócił uwagę, że "obywatele próbują wymóc na władzach centralnych odpowiedzialność konstytucyjną za edukację, gdy w gminie likwidują szkoły, za kulturę, gdy w gminie likwidują dom kultury, bibliotekę, teatr, muzeum". Stwierdził też, że wprowadzenie konkursów na dyrektorowi placówek kultury jest lepszym rozwiązaniem niż "samowola lokalnych klik", ale jednocześnie przypomniał, że znany jest proceder ustawiania konkursów. A zatem tu także jest patologia.