Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Maria Pietryka, Barbara Grędecka - Witamy w Słupsku!

Zaszczyt zorganizowania IX Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli-Bibliotekarzy - ponownie w Słupsku - zawdzięczamy inicjatorkom I Forum Nauczycieli-Bibliotekarzy w Sulejówku - Barbarze Tomkiewicz i Wiesławie Papierskiej.

Nie byłoby oczywiście bibliotekarskiego święta gdyby nie nasze pragnienie spotkania się z przyjaciółmi bibliotekarzami z całej Polski, by wiedzą o urodzie naszej Pomorskiej Małej Ojczyzny, a właściwie tej urody odkrywaniem - z gośćmi się podzielić. Nie byłoby IX Forum, gdyby nie wieloletnia, wypróbowana, oparta na solidnych podstawach współpraca wszystkich typów bibliotek. Słupskie biblioteki szkolne, które zwróciły na siebie uwagę 11 lat temu - przy organizacji II Forum - niekonwencjonalnymi, twórczymi metodami pracy z czytelnikiem, zyskując w całej Polsce uznanie "bibliotekarskiej rodziny", stale rozwijają swoją ofertę informacyjną, w której poczesne miejsce - od wielu lat - zajmuje właśnie zdobywanie i przekazywanie wiedzy o regionie. Tworząc program IX Forum starałyśmy się wzbudzić zainteresowanie gości tym bardziej, iż i przed nami - mieszkańcami Pomorza - odkrywa ona wiele tajemnic.

Wszystkim słupskim bibliotekarzom przyczyniającym się do doskonalenia form i metod pracy w zakresie regionalnej edukacji czytelniczej, pragniemy podziękować za twórczy wysiłek, za tworzenie interesujących koncepcji, wyobraÄ˝nię i pomysłowość w ich realizowaniu.

Bez zakorzenia w ziemi przodków, bez miłości do jej naturalnego krajobrazu i szacunku wobec jej dziedzictwa cywilizacyjno-kulturowego, nie zdołamy wychować obywatela nowoczesnej Polski i Europy. Kształcenie w uczniach poczucia tożsamości lokalnej spoczywa także w naszych - bibliotekarskich - rękach.

Słupskie biblioteki: Pomorskiej Akademii Pedagogicznej, Miejska Biblioteka Publiczna i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka od dawna zajmują się gromadzeniem regionaliów, wzbogaceniem i krzewieniem wiedzy o regionie, promocją naszych poetów i pisarzy, organizowaniem spotkań z wybitnymi przedstawicielami polskiego świata kultury podczas słynnej już Słupskiej Wiosny Literackiej (stworzonej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką) oraz promowaniem młodych talentów literackich z całej Polski w ramach kolejnych edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej organizowanego (od ponad dwudziestu lat) przez Gimnazjum nr 2 w Słupsku.

Przybyliście Państwo ze swoich Małych Ojczyzn. Pragniemy, byście rozgościli się dobrze w naszej. By nasz - stale odkrywany - magiczny Słupsk, choć odrobinę Państwa zauroczył, by odkryty przez Jolę Nitkowską-Węglarz - Słupski NiedÄ˝wiadek Szczęścia - szczęśliwie oprowadził po miejscach czarownych, do których także należą słupskie biblioteki - uczelniane, publiczne, pedagogiczne i szkolne.

Witamy w Słupsku, nazywanym w dwudziestoleciu międzywojennym "Małym Paryżem" i zapraszamy do odkrywania ziemi słupskiej - dzisiaj i latem, kiedy nasz region odsłania przez turystami pełnię jeszcze nieodkrytej i tajemniczej urody. I kiedy nie będziecie Państwo aż tak doszczętnie zapłakani deszczem.

Maria Pietryka

Barbara Grędecka