mgr Bo�ena Rakowska (nauczyciel j�zyka polskiego)
mgr Beata Kusiak (nauczyciel-bibliotekarz)
Konspekt lekcji przedmiotowo-bibliotecznej
w kl. II e z Gimnazjum nr 3
im. H. Sienkiewicza w Starachowicach
przeprowadzonej
w Bibliotece Pedagogicznej
w Starachowicach,
dnia 9 czerwca 2005 roku
Starachowice, 9 czerwca 2005
Edukacja czytelnicza i medialna ma przygotowa� uczni�w do korzystania z r�nych �r�de� informacji, segregowania i krytycznego ich odbioru. G��wne tre�ci programowe edukacji czytelniczej i medialnej w klasie II gimnazjum dotycz� m. in. warto�ci informacyjnych r�nych typ�w wydawnictw, rozpoznawania �r�de� informacji i korzystania z nich, korzystanie z warsztatu informacyjnego biblioteki, notowanie i gromadzenie informacji. Uczniowie klasy II e uczestniczyli ju� w lekcjach bibliotecznych prowadzonych przez nauczycielki-bibliotekarki z naszego gimnazjum.
Poni�szy konspekt dotyczy lekcji przedmiotowo-bibliotecznej, zrealizowanej w ramach j�zyka polskiego i zaj�� bibliotecznych, przeprowadzonej przez nauczyciela przedmiotu i nauczyciela-bibliotekarza w Bibliotece Pedagogicznej w Starachowicach.
Konspekt lekcji
Temat: Kszta�towanie umiej�tno�ci poszukiwania informacji.
Cele lekcji:
1. prezentacja plac�wki,
2. ukazanie mo�liwo�ci, jakimi dysponuje biblioteka pedagogiczna (zbiory, warsztat informacyjny),
3. �wiczenie umiej�tno�ci pos�ugiwania si� warsztatem pomocniczym biblioteki,
4. umiej�tne korzystanie z wydawnictw informacyjnych i gromadzenie potrzebnych informacji na dany temat.
Po lekcji ucze� umie:
1. korzysta� z warsztatu informacyjnego biblioteki (katalogi: alfabetyczny i rzeczowy) przy wyszukiwaniu potrzebnych informacji,
2. wymieni� �r�d�a informacji znajduj�ce si� w bibliotece.
Po lekcji ucze� potrafi:
1. skorzysta� z ksi�gozbioru podr�cznego czytelni (s�ownik�w, encyklopedii),
2. odnale�� w katalogu odpowiedni� pozycj� ksi��kow�,
3. wskaza� r�nice mi�dzy bibliotek� szkoln� i pedagogiczn�,
4. samodzielnie wyszuka� informacj�.
Po lekcji ucze� rozumie:
1. potrzeb� doskonalenia umiej�tno�ci korzystania z r�nych �r�de� informacji,
2. znaczenie umiej�tno�ci korzystania z zasob�w bibliotecznych.
Metody: pogadanka z elementami wyk�adu, praca z katalogami (alfabetycznym i rzeczowym), �wiczenia praktyczne - praca w grupach.
Formy: praca indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Czas zaj��: 90 minut.
Miejsce lekcji: czytelnia Biblioteki Pedagogicznej w Starachowicach.
Odpowiedzialni za przebieg lekcji: nauczyciel j�zyka polskiego - mgr Bo�ena Rakowska i nauczyciel-bibliotekarz - mgr Beata Kusiak.
Przebieg lekcji:
1. powitanie,
2. zaprezentowanie cel�w i tematu lekcji przez nauczyciela polonist�
(zwr�cenie uwagi na realizacj� tematu w ramach edukacji czytelniczej
i medialnej),
3. prezentacja biblioteki przez nauczyciela-bibliotekarza: kr�tka historia instytucji, om�wienie g��wnych zada� biblioteki (gromadzenie, opracowanie, udost�pnianie).
4. zapoznanie z warsztatem informacyjnym biblioteki,
5. om�wienie budowy karty katalogowej,
6. zwr�cenie uwagi na uk�ad ksi��ek na p�kach i jego wp�yw na spos�b
korzystania z ksi�gozbioru,
7. kr�tka charakterystyka materia��w gromadzonych w bibliotece,
8. kr�tka informacja na temat czasopism dost�pnych w czytelni,
9. losowanie przez uczni�w wizyt�wek z numerami grup (pi�� grup
po pi�� os�b),
10. rozdanie przez polonistk� liderom grup kart z poleceniami
przygotowanymi przez nauczycielki:
Grupa I: Z katalogu alfabetycznego wypisz cztery tytu�y ksi��ek H. Sienkiewicza wraz z sygnaturami.
Grupa II: Z jakich element�w sk�ada si� karta katalogowa ksi��ki (na dowolnym przyk�adzie)?
Grupa III: Wska� r�nice mi�dzy bibliotek� pedagogiczna i szkoln�.
Grupa IV: Czym r�ni si� katalog alfabetyczny od rzeczowego?
Grupa V: Z kartoteki zagadnieniowej wypisz kilka tytu��w artyku��w z czasopism dotycz�cych dowolnych utwor�w H. Sienkiewicza.
11. zaprezentowanie przez lider�w wynik�w pracy poszczeg�lnych grup,
12. podsumowanie: zwr�cenie przez nauczyciela-polonist� uwagi na to,
jak wa�ne jest wdra�anie do samodzielnej pracy, umiej�tno��
korzystania z nowego warsztatu pracy naukowej, jakim jest biblioteka
pedagogiczna,
Ewaluacja:
13. ocena pracy uczni�w przez nauczycieli,
14. ocena zaj�� przez uczni�w (w skali od 1 do 6),
15. podzi�kowanie za uczestnictwo w zaj�ciach.
Po dw�ch jednostkach lekcyjnych uczniowie b�d� rozmawia� z nauczycielami na temat nowych do�wiadcze�, zadawa� pytania, zwiedza� bibliotek�, aby bli�ej pozna� jej ksi�gozbi�r).
Dzia�: Edukacja czytelnicza i medialna |