Przykładowy scenopis

Ujęcie Zawartość kadru Plany Ruchy  kamery Dialogi, dźwięk, muzyka
1 Czołówka, stylizowany napis "Pierwszy z trzech duchów Opowieści wigilijnej" wg. Ch.Dickensa. Z planu ogólnego do zbliżenia. Najazd przechodzący w panoramę. Odgłosy szumu wiatru za oknem.
2 Wnętrze pokoju, zegar, półmrok, po środku drewniane łoże z filarami  zasłonięte kotarą. Z planu ogólnego do planu średniego. Najazd na zegar. Odgłos bicia zegara
3 Drewniane łoże, widać delikatne jak dziecko różowe ręce odsłaniające kotary łoża. Z planu ogólnego zbliżenie na ręce odsłaniające kotarę. Najazd równoległy. Muzyka wyrażająca zaniepokojenie, strach.
4 W łożu leży przestraszony Scrooge w białej koszuli nocnej, na głowie ma szlafmycę, przy łożu stoi duch mający postać  dziecka i starca jednocześnie; ma długie, białe włosy, stopy odkryte; ubrany w śnieżnobiałą tunikę o nagich ramionach. Przepasany błyszczącą szarfą. Prawa ręka trzyma ostrokrzew. Z czubka głowy wypływa jasne światło. Z planu średniego do detalu, przyspieszenie akcji. Ruch równoległy. Muzyka uspakajająca.
5 Scrooge powoli podnosi głowę, mówi drżącym głosem. Z planu pełnego do zbliżenia. Najazd z ogólnej postaci na twarz Scrooga. "Czy jesteś duchem, którego wizytę mi przepowiedziano ?".
6 Postać ducha, stoi obok łoża, lewa ręka wyciągnięta w stronę Scrooga. Z planu pełnego do zbliżenia. Najazd na twarz ducha.
7 Twarz Scrooga, spokojna, wyrażająca zdziwienie, a jednocześnie zaciekawienie z usłyszanych słów ducha. Scrooge mówi do ducha. Z planu pełnego do zbliżenia. Najazd postaci na twarz Scrooga. "Tak, to ja, jestem Duchem Dawnych
8 Obraz ogólny, ukazujący stojącego i mówiącego ducha obok łoża i leżącego Scrooga. Z planu amerykańskiego do średniego. Ruch równoległy. Świąt Bożego Narodzenia".

"Bardzo dawnych".

9 Okno, padający lekko śnieg, przy oknie stoi Scrooge otulając się szlafrokiem, duch trzymający rękę na sercu Scrooga. Z planu średniego zbliżenie na okno. Powolny najazd na okno. "Tak chodzi o Twoją przeszłość. To co zobaczysz to cienie, przeszłych wydarzeń.
10 Przeniknięcie przez ścianę. Przechodzący otuleni w futra przechodnie (5 osób). Scrooge i duch stojący  przed drzwiami. Z planu pełnego do zbliżenia na postać Scrooga i ducha. Najazd na psotacie. Ludzie nie będą wiedzieli, że ich obserwujemy".
11 Pokój kancelari, za biurkiem kończący pracę Fezziwig.
Skrzypek strojący skrzypce.
Z planu średniego najazd na zbliżenie szczęśliwego Fezziwiga. Ruch równoległy. Spokojna muzyka.

"Poznaję tu właśnie terminowałem".

12 Wchodzi do biura uśmiechnięta Fezziwigowa z córkami, pracownicy z żonami, zaproszeni goście. W oddali świąteczny stół. Przy biurku stojący skrzypek. Plan amerykański.

Najazd na uśmiechniętą postać Fezziwiga.
13 Fezziwig i ich goście wykonujący angielskie tańce towarzyskie  z tego okresu  (początek XIX wieku). Plan amerykański do planu średniego.

Ruch równoległy. Ciche strojenie skrzypiec.

"Hej tam Ebenezerze kończ pracę. Dziś wigilia. Posprzątaj, aby było dużo miejsca".

14 Zegar bijący 23.00, państwo Fezziwig żegnający zadowolonych gości. Obok drzwi stoi duch wpatrzony w twarz Scrooga. Duch mówi. Plan amerykański do szybkiego półzbliżenia Scrooga i ducha. Najazd z gości na Scrooga.. Muzyka angielska z tego okresu.
15 Twarz Scrooga wyrażająca melancholię za tymi szczęśliwymi latami jego życia. Zbliżenie na twarz Scrooga. Ruch równoległy.
16 Kancelaria, duch ciągnie Scrooga za rękę. Plan średni. Najazd na twarz ducha. Skrzypek grający angielską muzykę, śmiech.
17 Salon, w fotelu siedzi smutna na czarno ubrana kobieta, obok niej stoi młodzieniec. Przy kominku za nimi stoi duch i zaskoczony Scrooge. Z planu amerykańskiego do zbliżenia. Najazd na twarze pary. Cichy śmiech, gwar. Słowa ducha "Tak niewiele trzeba, by wzbudzić w ludziach wdzięczność".
18 Salon; twarz damy, spływające po jej twarzy łzy.
Wychodząc mówi.
Duże zbliżenie. Z planu półzbliżenia do zbliżenia twarzy. "Od niego zależało czy będziemy szczęśliwi i on to uczynił".
19 Duch i Scrooge stojący przy kominku. Plan średni. Najazd na zbliżenie twarzy Scrooga. "Mój czas się kończy, a chcę coś Ci pokazać".
20 Duch trzymający rękę Scrooga. Plan średni. Najazd na twarz ducha. "Zmieniłeś się bardzo, nie jesteś taki jak dawniej. W twoim życiu liczą się pieniądze, zysk. Ja nie mam posagu, dlatego zwalniam cię z danego słowa".
21 Salon, fotel, kominek, choinka, troje dzieci biegających wesoło, tragarz z prezentami, jego dawna narzeczona, pan w surducie. Przy kominku duch i Scrooge. Plan amerykański do zbliżenia. Najazd na Scrooga.
22 Pokój, łoże, Scrooge wchodzący do łóżka senny i zmęczony. Znikająca wolno postać ducha. Plan średni do zbliżenia. Najazd na znikającą wolno postać ducha. "Żegnaj, abyś znalazł szczęście w życiu, które wybrałeś".

"Duchu nie chcę już niczego oglądać, nie chcę cierpieć".

"Jeszcze tylko jeden obraz".

"Duchu zabierz mnie stąd".

"To nie moja wina, że tak wyglądała

Twoja przeszłość".