Krystyna Nadolna - Współpracujemy

Współpraca lokalna bibliotek, także należących do różnych sieci, jest możliwa i pożądana, przynosi efekty. Oto przykład. Z inicjatywy Biblioteki Pedagogicznej w Wysokiem Mazowieckiem w maju 2000 r. zorganizowano Dzień Książki i Bibliotek. Do współpracy zaproszone zostały biblioteki szkolne, bibliotekę publiczną, ośrodek kultury, ośrodek doradztwa rolniczego. W programie znalazły się m.in. referaty okolicznościowe (omówienie kierunków pracy miejscowych bibliotek), rozstrzygnięcie konkursów literackiego i plastycznego (temat "Biblioteka XXI wieku), występy zespołów uczniowskich, zbiórka książek dla szkół polskich na Litwie i Białorusi.

Święto książki i bibliotek cieszyło się dużą frekwencją mieszkańców i władz lokalnych, uświadomiło uczestnikom znaczenie książki i bibliotek. Wbrew obawom książka trzyma się mocno i w dobie zaawansowanych technologii ma swoje ważne miejsce. Dowcipnie napisał o tym uczeń szkoły podstawowej jeden z laureatów konkursu "Biblioteka XXI wieku".

Biblioteka, biblioteczka,
Zamiast książek jest płyt teczka.
Nie ma ludzi. W każdym kątku
Roboty pilnują porządku.
Robot poda, robot da
I zaśpiewa "tra-la-la".
Lecz choć postęp jest to wielki,
Pojawiają się usterki.
Bo gdy wkradnie się gdzieś wirus,
Robi się z robota świrus.
Wtedy w wielkim zamieszaniu
Nie ma mowy o czytaniu.