Adres Pana Boga

"Moim zdaniem powinno się to raczej nazywać archiwum. Gdy wejść tam, czuć średniowiecze, skromność chyba przesadną. Tablice "gazetkowe" - z wyblakłym napisami i i fotografiami; obwoluty książek ledwie trzymają się na pokrzywionych szpilkach. Pociągnąć palcem - pisać można na warstwie kurzu...". Tak zaczyna się zaczerpnięta z książki

Stanisława TUROWSKIEGO
Adres Pana Boga
Gubin 2002

opinia  rodzica o bibliotece szkolnej. Książka Turowskiego nie jest jednak o bibliotece. Jest o całej szkole, o nauczycielach. Autor przytoczył 51 krótkich wypowiedzi rodziców na temat szkoły i nauczycieli. Wypowiedzi są krytyczne, pokazują różnego rodzaju sytuacje szkolne opisane z punktu widzenia rodzica. Są tu zatem np. niezbyt udane wywiadówki, jakieś drobne wykorzystywanie stanowiska, przykłady szkolnej przemocy, szkolnego zakłamania, jest trochę bezduszności, znieczulicy, bezmyślnego lub rutynowego podejścia do ucznia.

Wypowiedzi rodziców są subiektywne, z pewnością nie zawsze uwzględniają wszystkie okoliczność. Ale Turowski ich nie ocenia, nie komentuje, nie stara się dociekać tzw. prawdy obiektywnej, nie próbuje ważyć racji. Po prostu pokazuje działalność szkoły, nauczycieli i szkolnej administracji oczyma rodziców kochających swoje dzieci. Jest to spojrzenie interesujące.

Lektura tej niewielkiej objętościowo książeczki skłania do refleksji. Uzmysławia, jak ważne w szkole są: codzienny zwyczajny zdrowy rozsądek, życzliwość, szacunek do dzieci i ich rodziców, uczciwość, osobowość nauczyciela. Pokazuje skalę odpowiedzialności nauczyciela za wszystkie swoje, nawet pozornie nieistotne, zachowania.

Warto by było podrzucić książkę Turowskiego do pokoi nauczycielskich.

(w)

Książkę Adres Pana Boga można zamówić w Wydawnictwie REWIRY
620 Gubin,
ul. Świerczewskiego 18/4,
tel. (068) 359 58 60.
Cena 1 egz. Wraz z kosztami przesyłki) - 10 zł.