Barbara Wiktorowicz - Unia bez tajemnic. Konkurs w gimnazjum. Etap II

ETAP DRUGI

ZADANIE 1

Twórcy wspólnej Europy. Przeczytam teraz charakterystyki twórców wspólnej Europy.

Na otrzymanych kartkach należy napisać imię i nazwisko opisywanego polityka. Za każdą poprawna odpowiedÄ˝ można uzyskać 1 punkt.

1. .................... - polityk francuski, zwolennik współpracy Francji i Niemiec, dążył do kontrolowania wydobycia węgla i produkcji stali. Był współautorem projektu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.
  2. .................... - pierwszy kanclerz NRF oraz minister spraw zagranicznych. Doprowadził do przystąpienia Niemiec do paktu Północno Atlantyckiego.
  3. ..................... - włoski polityk, dawny premier i minister spraw zagranicznych, doprowadził do podpisania traktatu o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Odpowiedzi:

1. ROBERT SCHUMAN,
  2. KONRAD ADENAUER,
  3. ALCIDE DE GASPERI

ZADANIE 2

18 kwietnia 1951 roku podpisano Traktat Paryski o utworzeniu europejskiej wspólnoty węgla i stali, jakie państwa go podpisały? Wymień je. Za każde państwo można otrzymać 0,5 punktu. Dla ułatwienia podpowiem, że było to sześć państw.

3 pkt.; każda grupa pisze nazwy państw na kartkach; odpowiedzi: RFN, Belgia, Francja, Włoch, Luksemburg, Holandia.

ZADANIE 3

Do podanych państw dopisz ich byłe waluty. Za każdą walutę i państwo drużyna otrzymuje 0,5 pkt.

Niemcy - marki
Francja - franki