Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Bożena Sowińska - Multimedialne centra informacji w województwie kujawsko-pomorskim (wyniki badań)

Przygotowanie uczniów do swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym, upowszechnienie umiejętności posługiwania się komputerem i Internetem, to jedne z podstawowych założeń reformy edukacji. W podstawie programowej kształcenia ogólnego jest napisane, iż szkoła powinna stwarzać uczniom warunki do nabywania umiejętności "poszukiwania, porządkowania i wykorzystania informacji z różnych Ä˝ródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną"[1].

W 2001 r. wdrożono projekt MEN Pracownia internetowa w każdej szkole. W ramach tego projektu pilotażowo 373 publiczne licea profilowane w Polsce (po jednym z każdego powiatu) wyposażono 4 zestawy komputerów celu utworzenia multimedialnego centrum informacji, z możliwością dostępu do Internetu z każdego stanowiska. Z każdego powiatu wybrano jedno liceum, które musiało spełniać m.in. następujące warunki[2]:

  • Szkoła przygotuje pomieszczenie o powierzchni zapewniającej swobodne rozmieszczenie i zainstalowanie 4 stanowisk, które przeznaczone zostanie na multimedialne centrum informacji.
  • Szkoła posiada skomputeryzowane zasoby biblioteczne.
  • Organ prowadzący przyjmie zobowiązanie do sfinansowania szkoleń nauczycieli prowadzących multimedialne centra informacji.

Jesienią 2002 r. przeprowadzono badania w szkołach województwa kujawsko-pomorskiego, które w 2001 r. otrzymały zestawy komputerów w celu stworzenia multimedialnego centrum informacji.

Badaniami ankietowymi objęto 22 licea ogólnokształcące. Wiele informacji uzyskano również w wyniku obserwacji funkcjonowania centrów oraz w rozmowie z ankietowanymi i dyrektorami szkół. W jednej szkole nie zgodzono się na wypełnienie ankiety, ponieważ czasowo zawieszono funkcjonowanie centrum.

Oto krótkie sprawozdanie z sondażu.

Gdzie w państwa szkole mieści się multimedialne centrum informacji?

w bibliotece 14 (64%)
pracownia komputerowa 6 (27%)
kawiarenka internetowa 2 (9%)

W szkole, w której czasowo zawieszono działalność MCI, zauważono, iż w bibliotece znajduje się jeden komputer podłączony do Internetu i uczniowie mogą z niego korzystać. Z rozmów z bibliotekarką wynika, że tutaj będzie się mieścić przyszłe centrum.

Jaki jest czas otwarcia centrum (dziennie).

do 10 godz. 4 (18%)
do 8 godz. 11 (50%)
do 6 godz. 4 (18%)
do 4 godz. 2 (9%)
0 godz.(powstaje) 1 (5%)

W ostatnim przypadku ankietowany zaznaczył, iż centrum jest w trakcie powstawania.

Jakie urządzenia peryferyjne lub inne posiada centrum?

drukarka 19 (86%)
nagrywarka CD 15 (68%)
skaner 12 (54%)
telewizor 5 (23%)
odtwarzacz wideo 1 (5%)
kserokopiarka 2 (9%)
nie ma 2 (9%)

W niektórych szkołach zapewniono ankietera, że w najbliższej przyszłości przewiduje się zakup sprzętu. Należy dodać, iż w szkołach urządzenia peryferyjne znajdują się również w pracowniach informatycznych.

Wszyscy ankietowani zapewnili o posiadaniu dostępu do Internetu (w 21 szkołach stały dostęp).

Czy MCI posiada programy multimedialne, jeśli tak to, jakie?

Tylko 13 (59%) ankietowanych stwierdziło, że posiada takie programy. Są to:

encyklopedie 11 (50%)
słowniki 5 (23%)
progr. edukacyjne 5 (23%)
progr. do nauki j. obcych 2 (9%)
gry 1 (5%)
inne 1 (5%)

Nauczyciele podkreślali, że szczególnie potrzebne są programy edukacyjne i do nauki języków obcych. Natomiast nie ma problemu z encyklopediami i słownikami multimedialnymi, ponieważ przy stałym łączu internetowym uczniowie na bieżąco korzystają z publikacji internetowych.

W wynikach badań celowo pominięto dane dotyczące ilości posiadanych multimediów na krążkach, ponieważ zauważono pewne nieścisłości deklaracji z obserwacją stanu faktycznego. Szczególnie rozbieżności pojawiały się w szkołach, w których MCI znajduje się poza biblioteką. Nauczyciele informowali ogólnie, że multimedia znajdują się m. in. poza MCI (np. w poszczególnych klasopracowniach). Nie były one jednak skatalogowane i w zasadzie nikt nie wiedział, ile (i jakich) szkoła posiada programów multimedialnych.

Z jakich encyklopedii internetowych korzystają uczniowie?

Internetowa Encyklopedia PWN - www.wp.pl

13 (59%)
Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna.Wiem - www.onet.pl 15 (68%)
Encyklopedia Internautica - www.interia.pl 9 (41%)
inne 7 (32%)

Kto jest użytkownikiem MCI?

uczniowie 21 (95%)
nauczyciele 22 (100%)
absolwenci 1 (5%)
rodzice 2 (9%)
pracownicy szkoły 3 (14%)
inni 1 (5%)

Należy wyjaśnić, iż w jednej szkole centrum jest do dyspozycji nauczycieli i pracowników szkoły, ale planuje się zorganizowanie MCI w bibliotece, w której umieszczono już komputer dla uczniów i w najbliższym czasie zapewniono, że zostanie podłączony do Internetu.

Z czego korzystają użytkownicy MCI?

 

Uczniowie

Nauczyciele

Inni

multimedia

16 (73%)

14 (64%)

0 (0%)

Internet

20 (91%)

19 (86%)

5 (23%)

drukowanie

14 (64%)

17 (77%)

3 (14%)

skanowanie

9 (41%)

10 (45%)

1 (5%)

prezentacje

10 (45%)

11 (50%)

1 (5%)

tworzenie stron WWW

13 (59%)

7 (32%)

0 (0%)

nagrywanie CD

11 (50%)

11 (50%)

3 (14%)

inne

1 (5%)

1 (5%)

0 (0%)

Częste wykorzystywanie programów multimedialnych (mimo ich niedostatku w zbiorach) jest możliwe prawdopodobnie dzięki przynoszeniu przez użytkowników tych programów.

Jakie jest przygotowanie opiekuna MCI?

studia 9 (41%)
studia podyplomowe 10 (45%)
kursy MEN 6 (27%)
kursy ODN 4 (18%)
samokształcenie 12 (55%)
inne 3 (14%)
brak danych 3 (14%)

W wielu szkołach opiekunowie MCI mają ukończone różne formy kształcenia (np. studia i kursy, studia podyplomowe i kursy). W trzech szkołach nie wypełniono tej części ankiety, przypuszcza się, że prawdopodobnie przez nieuwagę.

Jakie są potrzeby szkoleniowe pracowników MCI?

bardzo potrzebne 5 (23%)
potrzebne 11 (50%)
niepotrzebne 1 (5%)
brak danych 5 (23%)

Brak danych przy odpowiedzi na to pytanie należy tłumaczyć tym, iż nauczyciele przez nieuwagę nie wypełnili tej części ankiety bądÄ˝ nie mieli zdania na ten temat.

Ostatnie pytanie było pytaniem otwartym. Proszono ankietowanych, aby wypowiedzieli się, jakie mają problemy związane z prowadzeniem MCI, jakie mają potrzeby szkoleniowe. Aż w 8 (36%) wypowiedziach podkreślono, że konieczna jest wymiana doświadczeń w prowadzeniu centrów. Wielu nauczycieli zwróciło uwagę na potrzebę stałego dokształcania się związanego z TI - w związku z szybkim dezaktualizowaniem się wiedzy w tej dziedzinie.

W ankietach i w rozmowach z dyrektorami szkół, opiekunami centrów podkreślano, że potrzebne jest zatrudnienie osoby zarządzającej siecią w szkole (bądÄ˝ danie informatykowi dodatkowych godzin). Obecnie we wszystkich badanych szkołach siecią opiekuje się informatyk - w trybie pracy społecznej. W wielu szkołach sygnalizowano, iż sieć nie funkcjonuje należycie, stale zawiesza się.

Wnioski i spostrzeżenia wynikające z badań, rozmów i obserwacji:

  • Duże zaangażowanie nauczycieli bibliotekarzy w tworzeniu MCI; zauważa się również dużą pomoc nauczycieli informatyki, bez których centra nie mogłyby funkcjonować. - W niektórych szkołach MCI ulokowano poza biblioteką.
  • Zaobserwowano zbyt małą powierzchnię lokalową centrów. Tylko w dwóch bibliotekach wygospodarowano osobne pomieszczenia do pracy indywidualnej. Trudno jest szkołom wygospodarować więcej pomieszczeń. W planach nowych szkół i w planach przebudowy należy uwzględniać potrzeby lokalowe MCI.
  • Postawienie kilku komputerów w bibliotece to dopiero początek drogi budowania MCI. Wprawdzie zauważa się dość niezłe zaopatrzenie szkół w urządzenia peryferyjne (i dalsze plany zakupów), to niewystarczające jest zaopatrzenie w inne media( np. telewizor, odtwarzacz wideo itd).
  • Niewystarczające jest zaopatrzenie MCI w programy komputerowe, szczególnie w programy edukacyjne (np. pogłębiające i utrwalające wiedzę z historii, chemii, fizyki), brakuje programów do nauki języków obcych.
  • Uczniowie nieÄ˝le radzą sobie z poszukiwaniem informacji w Internecie. Znane są im polskie encyklopedie internetowe, umieją korzystać z wyszukiwarek. Uczniowie rzadko korzystają z publikacji obcojęzycznych w Internecie.
  • Badania potwierdzają duże zainteresowanie nauczycieli bibliotekarzy tworzących MCI doskonaleniem swoich umiejętności informatycznych, potrzebą wymiany doświadczeń. Wyższe uczelnie, ośrodki doskonalenia nauczycieli powinny przygotować odpowiednie oferty szkoleniowe uwzględniające potrzeby i oczekiwania środowiska, a także zapewnić pomoc metodyczną nauczycieli specjalistów.
  • Należy opracować standardy funkcjonowania MCI, które zawierałyby zasady funkcjonowania, normy powierzchni, strukturę zbiorów, ilość i rodzaje sprzętu, liczbę zatrudnionych i kwalifikacje pracowników.
  • Należy powołać przy kuratoriach, ośrodkach doskonalenia nauczycieli specjalistów ds. MCI.

Bożena Sowińska
Gimnazjum im. Jana
Pawła II w Mroczy


[1] Rozporządzenie MENiS z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół oraz w profilach w liceach profilowanych. Dz.U. nr 61 poz. 625 s. 4273.
powrót
[2] Pracownia internetowa w każdej szkole. Realizacja projektu w 2001 r. Wyposażenie 373 liceów ogólnokształcących. Warszawa: MEN [2001] s. 10-11.
powrót