Anna Kucharczyk - Baaaardzo śmieszna historia, czyli bajki nie dla dzieci

W księgarni natknęłam się na bardzo "interesującą" serię bajek zatytułowaną

Bardzo śmieszna historia

Kraków, Wydawnictwo Skrzat

W tym cyklu ukazały się już trzy pozycje, m.in. Bajka o smoku Kraku i o tym, jak powstał Kraków. Wzrok przyciągało bogactwo ilustracji. Ucieszyłam się, że znana legenda została ładnie wydana i sięgnęłam po książeczkę. Nastąpiło wielkie rozczarowanie. Dlaczego autor pisząc tekst dla małych dzieci posługuje się takim np. słownictwem:

"Wandzie drugi krzyżyk leci, / a jest przecież córką księcia (...). A słoń właśnie kogoś pożarł, / beknął, póÄ˝niej wypluł buty.

Szkoda miejsca na dalsze przykłady. Jest ich bez liku. Wszystkie z piękną polszczyzną niewiele mają wspólnego. W pozostałych książeczkach z cyklu Bardzo śmieszna historia jest tak samo.

Ostrzegam wszystkich, zwłaszcza rodziców i bibliotekarzy, przed zakupem książeczek Wydawnictwa Skrzat.

Anna Kucharczyk
Przytkowice, Szkoła Podstawowa