Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Sprawozdanie z realizacji zadań projektu popularyzacji życia i działalności naukowej Marii Skłodowskiej-Curie

W roku szkolnym 2002/2003 opracowałam i realizowałam, w ramach działalności biblioteki, projekt popularyzacji życia i działalności naukowej Marii Skłodowskiej-Curie w związku z nadaniem szkole imienia.

Nawiązałam współpracę z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jej efektem był zakup do biblioteki szkolnej książek oraz filmu biograficznego. Zbiory uzupełniłam także o kserokopie artykułów na temat Noblistki, dostępnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pyrzycach oraz informacje z Internetu. Pozyskane materiały opracowano i utworzono kartotekę zagadnieniową oraz teczkę tematyczną dotyczącą patrona.

W celu zaktywizowania uczniów sporządziłam regulamin konkursu "Maria Skłodowska - Curie w twórczości uczniów", który przedstawiono na spotkaniu zespołu ds. organizacji uroczystości nadania szkole imienia. Po zaakceptowaniu, zasady przedsięwzięcia ogłoszono przez szkolny radiowęzeł, plakat na tablicy ogłoszeń oraz ustną informację osób zaangażowanych
w realizację. W marcu i kwietniu młodzież, pod kierunkiem nauczycieli sztuki oraz języka polskiego, przygotowywała prace zgodnie z regulaminem. Na konkurs napłynęło 81prac: 63 plastyczne i 18 literackich. Wyróżnione portrety i wiersze poddano obróbce komputerowej. Ilustracje zeskanowano. Zaprezentowano na gazetce biblioteki szkolnej.

W trakcie realizacji zadań projektu wykorzystano techniki audiowizualne do gromadzenia, upowszechniania i popularyzowania wiadomości o patronie. Stworzono kopię filmu biograficznego na potrzeby dydaktyczne szkoły. Było to możliwe dzięki współpracy z rodzicami. Film pokazano młodzieży na godzinach wychowawczych. Ogółem dokument obejrzało
ok. 250 uczniów.

Korzystano również z programów komputerowych. Zdjęcia - zeskanowano, poddano obróbce komputerowej w programie Photoshop. Wydrukowano wybrane i przygotowano na wystawę.

Z pozyskanych fotografii, informacji, prac uczniów utworzono prezentację multimedialną w programie PowerPoint. Pokaz przygotowano na potrzeby czytelników biblioteki szkolnej.

Włączono się w zadania realizowane przez Samorząd Uczniowski:

  • Udostępniano zbiory i udzielano informacji na konkurs wiedzy o patronie;
  • Przekazano przygotowane materiały kserograficzne prac uczniów na gazetkę SU oraz do kroniki szkoły.

Na bieżąco informowano o zbiorach i działaniach biblioteki:

  • Zaprojektowano ulotkę informacyjną o posiadanych zbiorach;
  • Przekazano w/w informacje opiekunowi gazetki szkolnej oraz umieszczono w pokoju nauczycielskim;
  • Opracowano biuletyn okolicznościowy: "Maria Skłodowska - Curie
    w twórczości uczniów", który zapoczątkował "Bank przydatnych materiałów o patronie szkoły".

W trakcie codziennej działalności odpowiadano na oczekiwania: dyrekcji, opiekunów samorządu, gazetki szkolnej i innych osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystości.

Zgromadzone informacje, zdjęcia, prace uczniów uporządkowano, utworzono pliki, foldery, nagrano na płytę CD. Zapoczątkowano tym samym "Elektroniczny bank przydatnych materiałów o patronie szkoły".

Zbiory pozyskane w trakcie realizacji projektu:

  • prace uczniów
  • eksponaty z Muzeum
  • zdjęcia

dały podstawę do przygotowania wystawy zorganizowanej we współpracy ze świetlicą i plastykiem szkolnym, otwartej 23 maja - w dniu nadania szkole imienia.

Uczniowie wyróżnieni w konkursie otrzymali dyplomy, które zaprojektowałam
i wydrukowałam. Według tego wzoru przygotowano także dyplomy dla zwycięzców innych szkolnych konkursów, organizowanych przez SU: na logo szkoły i wiedzy o patronie.

Dodatkową nagrodą dla autorów nagrodzonych wierszy, była ich recytacja na głównej uroczystości.

Opracowania komputerowe wykonywałam w domu, po godzinach pracy, na własnym sprzęcie. W szkolnej pracowni komputerowej wydrukowałam zdjęcia na wystawę.

W trakcie realizacji zadań projektu współpracowałam z: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Ireną Foryś - nauczycielem bibliotekarzem, Elżbietą Król - nauczycielem sztuki, Edytą Foryś i Anną Jaśków - nauczycielami języka polskiego, Elżbietą Marosz - wychowawcą świetlicy, rodzicami, bibliotekarzami Miejskiej Biblioteki Publicznej, radnym miasta, nauczycielami i wychowawcami zaangażowanymi w przygotowanie uczniów do uroczystości.

Małgorzata Majak