Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Nasz TW w WI

Kolejny raport naszego tajnego współpracownika (TW), który ulokowany jest w Sejmie, zwanym też Wysok± Izb± (WI) i na nasze zlecenie rejestruje wszystkie wypowiedzi posłów, w których pojawia się słowo biblioteka (red.).


5 marca nad sytuacj± kobiet w Polsce pochyliła się w Wysokiej Izbie Izabela Jaruga-Nowacka, która jest pełnomocnikiem rz±du do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn. Stwierdziła ona m.in.: "wiemy tylko - każdy z nas to wie - że kobietom na wsi jest trudniej, że z przemoc± jest gorzej, do lekarza dalej, do biblioteki jest jeszcze dalej, a na wszystko nie ma pieniędzy". Ale przyznała, że jest to wiedza w pewnym sensie intuicyjna, nie poparta szczegółow± analiz± i badaniami

17 marca odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy Prawo telekomunikacyjne, w którym zapisano, że wiele podmiotów uzyska bezpłatny szerokopasmowy dostęp do Internetu. Wśród tych podmiotów s± m.in.: szkoły, zakłady kształcenia nauczycieli, biblioteki. Wojciech Hałka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wyjaśnił, że "zasada uzyskania dostępu szerokopasmowego do Internetu dla tych podmiotów wi±że się z konieczności± pokrycia kosztów zapewnienia takiego dostępu i projekt ustawy w tym zakresie proponuje finansowanie tego dostępu z budżetu państwa".

31 marca Wysoka Izba rozpatrywała senackie poprawki do projektu nowelizacji ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Wśród poprawek Senatu znalazła się ważna poprawka wprowadzaj±ca jednoznaczn± zasadę, że biblioteki, szkoły i archiwa mog± w ramach swoich zadań statutowych bezpłatnie udostępniać egzemplarze utworów rozpowszechnianych za pośrednictwem końcówek systemu informacyjnego znajduj±cego sie na ich terenie. Kwestia ta przeszła niewielk± liczb± głosów opozycji. Kluby SLD/UP wsparte przez Federacyjny Klub Parlamentarny R. Jagielińskiego przegrały. Warto tu podkreślić, że przeciwko uprawnieniom szkół i bibliotek była także minister Krystyna Łybacka i była wiceminister - Danuta Grabowska. Natomiast senack± poprawkę odważnie poparli posłowie SLD: Stanisław Kurpiewski, Marek Olewiński, Elżbieta Romero oraz posłowie, którzy odeszli z SLD z Markiem Borowskim.

2 kwietnia (a zatem nie był to prima aprilis) minister Łybacka poinformował Wysoka Izbę, że w Polsce powstawały będ± (jako alternatywa dla likwidowanych małych szkół) "wielofunkcyjne centra edukacji ustawicznej. Na tworzenie owych wielofunkcyjnych centrów edukacji ustawicznej (...), które także będ± służyły edukowaniu dorosłych, otrzymamy kwotę 10 400 tys. euro. Na centra edukacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych przewidujemy, Wysoka Izbo, 43 412 tys. euro. Będ± tworzone internetowe centra edukacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych, pedagogicznych, które zostan± wyposażone w sprzęt komputerowy i oprogramowanie edukacyjne. Tworzony jest portal internetowy, internetowe centrum zasobów edukacyjnych; na ten cel wydamy kwotę 3750 tys. euro. Prace te zostały już zapocz±tkowane wcześniej i finansowane w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich, z pożyczki Banku ¦wiatowego. Ale przed nami kolejne wyzwanie. Jesteśmy pokoleniem ustawicznie ucz±cych się ludzi, żyjemy w cywilizacji informacyjnej. Przed Polsk± nowe zadania. Na programy i materiały dydaktyczne do kształcenia na odległość uzyskamy kwotę 11 250 tys. euro". Minister Łybacka nie poinformowała, kiedy i na jakich warunkach Polska te pieni±dze otrzyma oraz jak będ± one ewentualnie rozdysponowywane.